Klára

Sosem ültél Orbán díszpáholyában, sosem mondasz becstelen mondatokat megtámadott ukránokról, sosem dolgoztál Mészáros Lőrinc bankjában.

Az Európai Parlament Jogi Bizottsága keddi ülésén arról határozott, hogy az Európai Bizottság oldalán perbe lép Magyarországgal szemben a magyar gyermekvédelmi törvény miatt. Schaller-Baross Ernő fideszes EP-képviselőt, a Jogi Bizottság korábbi tagját kérdeztük a Parlament döntéséről.
Milyen ügyről van szó pontosan, miért akarja perelni a Parlament Magyarországot?
A gyermekvédelmi csomag több törvényt is módosított abból a célból, hogy egyes tartalmak ne jelenhessenek meg a kiskorúak számára a gyermekgondozási, közoktatási intézményekben, illetve a köznevelésben, valamint a médiában és a reklámokban. Ez a törvény ennek megfelelően tiltja a nemváltás gyermekek számára való népszerűsítését, a szexualitással kapcsolatos tájékoztatás jogát pedig kizárólag a szülők részére tartja fenn.
Az EP most szintén ideológiai alapon lép be a perbe és jogi eszközökhöz folyamodik, miközben a valóság az, hogy egy politikai küzdelemről van szó, ami valójában az értékeinkről szól.
Váratlan döntés volt a Parlament részéről, hogy belép a perbe?
A Jogi Bizottság keddi döntése egy jól előkészített politikai lépés. Az ilyenkor szokásos hangulatkeltés már korábban elindult, ez egyértelműen az európai baloldal akciója volt. Csak hogy példaként említsem, Cseh Katalin, a Momentum európai parlamenti képviselője a múlt héten, Strasbourgban, pont a magyar gyermekvédelmi törvény visszavonása érdekében áskálódott az EP-ben Magyarország ellen. A perbe lépésről szóló javaslaton is egy francia baloldali politikus dolgozott. És mindez annak ellenére történik, hogy a magyar társadalomban teljes konszenzus van a gyermekek védelmét, a szülők jogait és az általuk támadott szabályozás támogatását illetően. Az európai baloldal, a Parlament pedig ismét semmibe veszi az állampolgárok akaratát.
Milyen ellenérvei vannak a magyar kormánynak?
A család és a gyermekek védelmét Magyarországon az Alaptörvény biztosítja. A gyermekvédelmi törvény éppen azért született meg, hogy ezeket az alkotmányos elveket érvényre juttassa. A baloldal szándékos félrevezetése, csúsztatása, hogy ez a törvény beavatkozna a felnőtt emberek magánéleti döntéseibe, erről a valóságban szó sincs. A perben is azzal érvelünk, hogy a törvény a gyermek mindenek felett álló érdekét helyezi előtérbe, illetve a szülő azon jogát, hogy gyermeke nevelésével kapcsolatban maga döntsön. Ez ugyanis a szülő dolga, azt akarjuk, hogy ebbe ne avatkozhassanak be önjelölt civil szervezetek. De a legfontosabb érvünk az, hogy az Európai Unió nem rendelkezik semmiféle felhatalmazással arra, hogy beavatkozzon vagy egyáltalán állást foglaljon ezekben a kérdésekben.
Mit várhatunk, milyen érveket hozhat fel a Parlament?
A baloldali többség által uralt Európai Parlamentben továbbra is ott tartunk, hogy ha valaki a hagyomány, keresztény-zsidó értékrendre alapozva foglal állást a család fogalmáról, azt rögtön homofóbnak és intoleránsnak bélyegzi az európai fősodor. Az Európai Parlament perbe lépése újabb ideológiai zsarolási akció, úgy, ahogy az uniós források visszatartása is az. Mielőtt a gyermekvédelmi törvény kérdése előkerült, már nagyon közel voltunk a megállapodáshoz a Bizottsággal az uniós forrásokra nézve. Miután bemutattuk a gyermekvédelmi szabályozást, a Bizottság akadályokat kezdett gördíteni a folyamatok elé. Ez is az bizonyítja, hogy egy nyomásgyakorlásról van szó az uniós intézmények részéről. A Parlamenttel kapcsolatban arra számítunk, mindent meg fog tenni, hogy a családokkal kapcsolatos kérdésekre valamilyen módon kiterjessze az Európai Unió hatáskörét. Ezt nem engedhetjük, a mi álláspontunk egyértelmű: meg fogjuk védeni nemzetállamok jogait, meg fogjuk védeni a családokat, meg fogjuk védeni gyermekeinket!
Nyitókép: Mandiner/Mátrai Dávid