Élesen és határozottan bírálta a gender-ideológiát egy minapi, argentin lapnak adott interjújában Ferenc pápa. A teljesen egyértelmű pápai megnyilatkozás valahogy elkerülte a liberális sajtómunkások figyelmét, akik azonnal felkapják a fejüket, ha a pápa – a katolikus tanítással teljes összhangban – arra hív fel, hogy minden felebarátunkat szeressük, az eltérő szexuális identitású személyeket is. Nagy különbség van az egyes ember és a lobbi között, mutatott rá ismét a szentatya.
A magyar sajtót is bejárta a pénteki hír, miszerint Ferenc pápa elképzelhetőnek tartja a kötelező papi cölibátus eltörlését a római katolikus papok számára. Amint arról a Mandiner is beszámolt, az Infobae argentin hírportálnak adott interjújában a katolikus egyházfő mint „átmeneti előírás” utalt a cölibátusra, illetve a cölebsz életállapotra, rámutatva, hogy a keleti katolicizmusban lehetőség nyílik arra, hogy a papok nősüljenek – pontosabban arra, hogy még pappá szentelésük előtt megnősülhessenek.
Ugyanakkor erős kételyt fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy ez a változtatás pozitív hatást gyakorolna-e a papi hivatást választó férfiak létszámára. Általános tapasztalat ugyanis, hogy pusztán azért, mert nem kell nőtlenségben élniük, nem jellemző, hogy a keleti rítusú katolikusok körében, vagy más keresztény felekezetek között magasabb lenne a lelkipásztori, lelkészi szolgálatot választók aránya a hívek körében, legalábbis azokon a területeken, ahol a kereszténység jelenleg számszerűleg zsugorodik. A két jelenséget tehát nem érdemes feltétlenül egymáshoz kötni.
2019-ben Ferenc pápa a cölibátussal kapcsolatban még arról beszélt: „Személy szerint úgy gondolom, hogy a cölibátus ajándék az egyháznak. Azt mondanám, hogy nem értek egyet az opcionális cölibátus engedélyezésével, nem.” Később a Szentszék sajtószóvivője is erre a gondolatsorra utalt vissza, amikor arról kérdezték, várható-e, hogy megváltozik ez a helyzet a teljes katolikus egyházban.
Friss, fentebb idézett interjújában Ferenc pápa megerősítette, hogy ő maga jó dolognak tartja a cölibátust, majd arra is emlékeztetett, míg a cölibátus „átmeneti előírás”, addig a papság örök.
(A cölibátus) Nem örök, mint az egyházi rend szentsége, amely örökké tart, akár tetszik, akár nem.
Az már más kérdés, hogy elmegy-e (ti. a pap otthagyja-e egyházát - a szerk.) vagy sem, de ez örökre szól!”, fogalmazott a szentatya.
A magyar liberális sajtó előszeretettel idézte interjújának azon szakaszát is, amelyet a homoszexuális és leszbikus személyekkel kapcsolatban tett. Ferenc pápa ebben a szakaszban arról értekezett, hogy Isten minden embert örömmel lát az egyházban, függetlenül szexuális identitásától. Mint mondta, „Jézus nagyszerű választ adott erre a kérdésre: mindenki, mindenki térjen be”.
Az evangélium tanítására alapozva Ferenc pápa arról beszélt, „Amikor nem volt elég vendég a lakodalmon, ő azt mondta: menjetek ki az útkereszteződésbe, és hívjatok be mindenkit. Jó embereket, rosszakat, időseket, fiatalokat: mindenkit. Ez a vétkesek egyháza. Nem tudom, hol van a szentek egyháza, mi itt mindannyian bűnösök vagyunk. És ki vagyok én, hogy megítéljek valakit, ha egyszer jó szándékú?” – tette fel a kérdést, pontifikátusa során immár nem először. Az egyház tanításával egybehangzó nyilatkozatában ugyanakkor hozzátette azt is,
Azonban ha inkább az ördög bandájához akar tartozni, nos, akkor meg kell védenünk magunkat.
Manapság nagyítóval vizsgálják ezt a kérdést, de úgy vélem, az evangélium lényegét kell néznünk: Jézus mindenkit hív.”
Más társadalmi különbségekkel kapcsolatban is ugyanerre utalt mindössze egy nappal korábban, egy másik interjúban, amikor úgy fogalmazott: „Az egyház nem csak egyesek otthona, az egyház nem szelektív”.
A fentivel ellentétben nem futott be azonban nagy „karriert” a honi liberális sajtóban Ferenc pápa egy másik, szintén nagyon friss nyilatkozata, amely érthetőbbé válik, ha alaposan megnézzük, milyen témákban fejtette ki a véleményét. Róma magyarországi látogatásra készülő püspöke a (szintén argentin) La Nacion című lapnak adott interjújának rögtön az elején ugyanis arról beszélt, „a gender-ideológia korunk legveszélyesebb ideológiai gyarmatosítása”. A lapnak válaszolva Ferenc pápa cáfolta, hogy a nemek kérdéséről szóló szövegen dolgozna, ugyanakkor hangsúlyozta, azért beszél erről a kérdéskörről, mert
vannak kissé naiv emberek, akik azt hiszik, hogy ez a haladás útja,
és nem tesznek különbséget a szexuális sokféleség vagy a különféle szexuális lehetőségek tiszteletben tartása és a nemek antropológiája között”.
Rámutatott, mindez azért veszélyes, mert „megsemmisíti a különbségeket, valamint a férfi és nő értékét, ezáltal pedig megsemmisíti az emberiséget”. Mint mondta, a különbségekben lehetséges a növekedés, a gender antropológiája (amely természetesen teljes ellentétben áll a keresztény antropológiával és a katolikus egyház tanításával - a szerk.) és ideológiája pedig „felhígítja a különbségeket, és uniformizálja a világot, unalmassá és egyformává teszi”, amely pedig ellenkezik az ember hivatásával.
A beszélgetés során Ferenc pápa megjegyezte azt is, hogy megnyilatkozásai során minden alkalommal különbséget tesz aközött, hogy mi az eltérő szexuális irányultságú emberek lelkipásztori szükséglete, és mi a gender ideológia. „Ez két különböző dolog” – hangsúlyozta a szentatya.
Amikor a La Nacion római tudósítója, az interjút készítő Elisabetta Pique felvetette, legutóbbi argentínai látogatásakor a hatóságok arra kérték, töltsön ki egy űrlapot, amelyen megjelölhette, hogy „férfi, nő, vagy nem bináris”, Ferenc pápa úgy reagált, mindez Robert Hugh Benson 1907-ben írt, A világ ura című regényére emlékezteti. Ebben a disztópiában a szerző egy olyan jövő vízióját vázolja fel, amelyben a különbségek eltűnnek, minden ugyanolyan, minden egységes és az egész világnak egyetlen vezetője van, mutatott rá Ferenc pápa.
***
Nyitókép: MTI/EPA/Reuters pool/Guglielmo Mangiapane