Bezárnak egy orvosi kiállítást, mert az rasszista és szexista
Egy londoni múzeum bezárja egyik fő kiállítását, miután „rasszista, szexista és fogyatékosellenes elméletek és nyelvezet” miatt aggályok merültek fel.A Wellcome Collection szerint a Medicine Man kiállítás 15 év után megszűnik.
Az 1936-ban elhunyt alapító, Henry Wellcome több mint egymillió tárgyat gyűjtött össze, hogy betekintést nyújtson a globális egészségügybe és orvostudományba. A múzeum a bezárást „jelentős fordulópontként” értékelte.

A vitatott tárgyak közé tartozik egy 1916-os festmény, „Egy orvosi misszionárius egy beteg afrikait ápol” címmel, amely egy fehér misszionárius előtt térdelő afrikai személyt ábrázol.
A múzeum a Twitteren közzétett nyilatkozatában közölte: „Nem tudjuk megváltoztatni a múltunkat. De dolgozhatunk egy olyan jövőért, amelyben hangot adunk azoknak a narratíváinak és megélt tapasztalatainak, akiket elhallgattak, kitöröltek és figyelmen kívül hagytak.”
„A Medicine Man néhány darabjával ezt próbáltuk elérni művészi beavatkozások segítségével. A kiállítás azonban még mindig az orvostörténet egy olyan változatát állandósítja, amely rasszista, szexista és abszisztikus elméleteken és nyelvezeten alapul.”
Hozzátette, hogy a festményekből, könyvekből és anatómiai modellekből álló gyűjtemény kiállítása egy „hatalmas vagyonnal, hatalommal és kiváltságokkal rendelkező” ember gyarmati történetét meséli el.
A nyilatkozat így folytatódott: „Az eredmény egy olyan gyűjtemény lett, amely az egészségügy és az orvostudomány globális történetét mesélte el, amelyben a fogyatékkal élők, a feketék, az őslakosok és a színesbőrűek egzotizáltak, marginalizáltak és kizsákmányoltak – vagy akár teljesen kimaradtak”.
A Wellcome Collection honlapja szerint az elkövetkező években egy új kiállítást mutatnak be, amely olyan emberek egészségtörténeteit mutatja be, akiket korábban a múzeumokból kiszorítottak vagy akár ki is töröltek.
A Guardian szerint a múzeum 2019-ben Melanie Keen személyében új igazgatót kapott. Ő akkor azt mondta, hogy foglalkozni akar azzal, hogy a múzeumban lévő tárgyak valójában kikhez tartoznak, és hogyan szerezték meg őket.
Keen így nyilatkozott: „Lehetetlen helynek érzem, hogy aggódjunk a birtokunkban lévő anyag miatt anélkül, hogy megkérdőjeleznénk, hogy mi is ez, milyen narratívák vannak, amelyeket mélyebben meg kell érteni, és hogyan került az anyag a gyűjteményünkbe”.
Nyitókép: Twitter
Összesen 85 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Tehát akkor innentől Albert Schweitzer sem önzetlen jótevő volt, hanem fehér felsőbbrendűséget hirdető, vallási elmaradottságban tévelygő kolonialista szégyenfolt?
Hogy fogják ezek szégyellni magukat egy-két évtized múlva azért, amit ma mondanak...
Egyébként rákerestem erre a Melanie Keenre, hát persze, hogy egy félvér néger. Gyökértelen, és ezzel kompenzál. Talán nem kellett volna ilyen helyre tenni kvótanégernőnek. Megérdemlitek.
Akkor hát itt az ideje, hogy a Louvre és a British Muzeum is visszaadja az egyiptomi rabszolgatartó társadalomra emlékeztető tárgyakat a származási országoknak.
Kizsákmányolták, sőt, kizsákmányolják ma is az afrikaiak egy részét, de miért ne csomagolnák ezt visszamenőlegesen is sztaniolba, hogy jobban mutasson?
Már csak el kell hinnünk nekik ezt a nagy jóemberségüket!
Bejelentkezés