„Nem tabu, csak nem szokás beszélni róla” – szlovák történész a Mandinernek Trianon igazságtalanságáról
2022. október 30. 12:35
Hazájában sem aratott osztatlan sikert meglátásaival Roman Holec szlovák történész. A Diadal és katasztrófa – Trianon egy szlovák történész szemével című kötet szerzőjével a 27. Budapesti nemzetközi könyvfesztiválon beszélgettünk – és vitatkoztunk. Volt miről.
2022. október 30. 12:35
p
24
41
143
Mentés
Veczán Zoltán interjúja a Mandiner hetilapban.
Milyen volt a szlovákiai közéletben a könyv fogadtatása?
Olyan recenziókat kaptam, amilyenekre nem voltam felkészülve, nem szoktam hozzá az efféle kritikákhoz. Voltak azért pozitív értékelések is, nem kevés. A társadalom nálunk is megosztott, nem csak önöknél. A nacionalisták erősen kritizálták, hogy túl empatikus a magyarok iránt, de a liberálisabbak elismeréssel fogadták a kötetet. Úgy gondolom, Magyarországon is hasonló fogadtatásban részesül.
Erős tabudöntés lehetett kimondani Szlovákiában, hogy Trianon igazságtalan volt a magyarokkal.
Ezek olyan tézisek, amiket nem szívesen hallanak. Nem mondanám tabunak, inkább csak nem szokás beszélni róla. A szlovák változatban annyira részletesen alátámasztottam érvekkel, hogy megértették, s végül meggyőződhettek arról, hogy ez nem olyan egyszerű kérdés, mint korábban gondolták.
Nincs egyfajta visszavetített várakozás 1918-ra, hogy miért nem jött létre akkor az önálló Szlovákia?
Sem a gazdasági, sem a társadalmi feltételek nem voltak meg hozzá. A meglévő Magyarország miatt is így volt. Nem voltak szlovák politikusok, értelmiségiek, se gazdaság, nem volt teljes a társadalmi struktúra. A csehszlovák út volt az egyszerűbb, nyelvi és mentális szempontból is.
Igazságosnak tartják a szlovákok a létrejött határokat?
A határok soha nem igazságosak.
Mi lenne, ha az 1918. december 6-án Milan Hodža szlovák delegátus és Bartha Albert honvédelmi államtitkár által a nyelvhatáron kijelölt demarkációs vonal lett volna a határ, és többek közt a német–magyar többségű Pozsony is magyar kézen maradt volna?
Többféle ötlet volt. Tudjuk, hogy Tomáš Masaryk nem akarta a Csallóközt, közte és Edvard Beneš között volt is ebben ellentét. De végül nem etnikai és nyelvi, hanem katonai, politikai és stratégiai szempontok alapján húzták meg a határokat. Ha a nagyhatalmak nem mondták volna, hogy „most állj”, talán még lejjebb mentek volna a határok, Balassagyarmatig, Miskolcig, Salgótarjánig vagy Vácig akár. Ön pedig tudja, hogy találtak volna rá érveket, okokat: látjuk is keleten ezt, például nem tudjuk, hogy hol végződnek Vlagyimir Putyin orosz elnök területi követelései.
Végül nem etnikai és nyelvi, hanem katonai, politikai és stratégiai szempontok alapján húzták meg a határokat”
Ha már határok: hogyan él a szlovákok fejében az első bécsi döntés? Mint nekünk Trianon, mint a románoknak a második bécsi döntés?
Kicsit másképpen válaszolnék: úgy gondolom, ha a magyarok igényei csak a magyarok lakta területre vonatkoztak volna, akkor más lenne a helyzet. De voltak tárgyalások Komáromban, amikor a követelések túlmentek a nyelvi határon. A döntéseknél a nagyhatalmak is szemben álltak a magyarok kéréseivel, akik messzemenőleg északra akartak menni, és a lengyel–magyar határ visszaállítása is egyfajta cél volt. De nincsenek illúzióim a mai magyar politikusokról sem. A politika pedig a lehetséges művészete, és ha akadna ilyen lehetőség, akkor a Magas-Tátrára vagy Árva vármegyében is kitűzhetnék a magyar zászlót. Népszavazás lenne, és biztos vagyok benne, hogy 99,4 százalékban az lenne a döntés, hogy Magyarországhoz akarnak tartozni. (Nevet) Nem hiszi el? Ezzel azt akartam mondani: el tudom képzelni, hogy a mai magyar politikusok annak jegyében, hogy a politika a lehetőség művészete, az orosz minta alapján számolnak azzal is, hogy történelmi érvekkel igényt tartanak – lásd Putyin retorikáját – a magyar zászló kitűzésére például Árvában vagy a Magas-Tátrában. Szervezni egy népszavazást 99 százalékos támogató eredménnyel már csak technikai dolog lenne. Luhanszkban vagy Doneckben a népszavazás alapján úgy tűnt, mintha ukránok nem is éltek volna ott. A politika és a politikusok mindent el tudnak érni az érveikkel, és a történelmet gond nélkül felhasználják mint az érveik egyikét. Ebben látom annak okát, hogy a mostani magyar politika miért olyan elnéző Putyinnal, és Budapesten miért olyan jó hallgatni a birodalmi retorikáját.
Ezt kevéssé tartom valószínűnek. Ahogy Ablonczy Balázs történész is mondta, a magyar társadalom abszolút megosztott a revízió kapcsán, és korábban felmérés is volt arra vonatkozólag, hogy melyik ország lakosságának hány százaléka érzi úgy, hogy területi követelései lennének valamely szomszédjánál – a magyar arány alacsonyabb volt, mint a román.
Én a politikusokról beszélek. Ők más kategória, sajátos gondolkodásmóddal: tanulságul szolgálhat erre, ami Luhanszkban vagy Doneckben történik. A voksolás alapján az tűnik fel, hogy 2-3 százalék sem volt az ukránok aránya a szavazók között.
Vagy akár elővehetnénk az 1918. december 1-jei gyulafehérvári gyűlést, ahol Erdély Romániához csatlakozásáról döntöttek, az is hasonló elvek szerint működött?
Természetesen.
Vagyis aki fegyveresen a területen van, az mondja meg, hogy mi lesz ott.
A történelem folyamán színes magyarázatokat találtak ki egy-egy terület annektálására. Sokszor az az érzésem,
a történelem csak azt a célt szolgálja, hogy érveket gyártson a politikának.
Talán annyiban más egy magyar és egy szlovák radikális politikus retorikája, hogy a magyar revízióban, a szlovák erőltetett asszimilációban gondolkodik.
Lehet, hogy meglepetés lesz, de ők közel állnak egymáshoz, és jól tudnának együtt élni. Paradox helyzet, de nem lehet egyértelműen elkülöníteni ezt a két csoportot, mert mindkettőnek szüksége van a másikra, igazolják egymás létezését.
Fotó: Mandiner-archív
Roman Holec
1959-ben született. A Pozsonyi Comenius Egyetem professzora, a Szlovák Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének munkatársa. Elsődleges kutatási területe Szlovákia és Közép-Európa gazdaság-, társadalom- és politikatörténete a 19–20. században.
1959-ben született. A Pozsonyi Comenius Egyetem professzora, a Szlovák Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének munkatársa. Elsődleges kutatási területe Szlovákia és Közép-Európa gazdaság-, társadalom- és politikatörténete a 19–20. században.
Szlovákiában is megkezdődött annak a politikai nyomásgyakorló hálózatnak a leleplezése, amelyet a Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálatai korábban már feltártak Magyarországon.
„Weber úr azt mondta az Európai Parlamentben, hogy az ukránoknak joguk van csatlakozni az Európai Unióhoz. Ez tévedés. Az ukránoknak joguk van jelentkezni az EU-ba. Nekünk pedig jogunk van dönteni erről. Ez a helyes leírása a helyzetnek.”
Az amerikaiaknak akart gesztust tenni a terrorszervezet.
p
1
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 143 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
concret
2022. október 31. 12:59
Holec nyilván tájékozott a Mandinerről, a válaszaiban céltudatos örömmel oktatta a riportert (és a leendő olvasókat) a nacionalizmus vadhajtásainak aktuális párhuzamairól.
Az kétségtelen, hogy a riporter nem volt tolakodó, pláne nem konfrontatív. Nehéz ügy ám ez: végre egy realista szlovák, akivel akár semleges szemszögből is lehet beszélgetni erről a rettenetes témáról - de hát azt még sem várhatjuk el, hogy a magyar sérelmi nézőponttal azonosuljon?
Sok ifjú tanárhallgatót kellene ezzel a szemlélettel oktatni, hogy a következő generációk minden régi sérelmen felülemelkedve, normálisan tudjanak viszonyulni a szomszéd néphez. A Felvidéken is, de persze nálunk is. Itthon is lenne mit tenni.
Mi? Horthy ott sem volt, sőt senki a részünkről; nem jött meghívó. Csak az aláírásra, s ott az utolsó szó jogán gr. Apponyi Albert küldöttslgvezető felszólalhatott; de megmonsták, ettől egy betűt se változtatnak.
Elnyomás?
Az oláhok évszázadokon keresztül szivárogtak országunk keleti harmadába. A saját uraik általi elnyomás miatt. Az oláh fejedelemségek ugyanúgy csak vazallus államai voltak a töröknek, mint Erdély, tehát nem a török elől húztak ide. A saját, oláh uraik elől, a kegyetlen magyar urak oltalmát választották. Aztán 1784-ben a császári katonaság által felfegyverzett, becujkázott, a pópáik által vezetett oláh csürhe 5 ezer magyart lemészárolt Alsó-Fehér és Hunyad vármegyék magyar lakosságából. Ugyanez történt 1848. őszén, jóval több áldozattal. Plusz elmenekülés, meg is változott az etnikai összetétel.
A rácok legalább a török elől menekültek. 1699-ben egy bukott felkelésük után 40 ezer család jött át a Dunán Csarnojovics Arzén pátriárka vezérletével. Nemsoká kitört nálunk a Rákóczi féle szabadságharc.
Zentán a hálás rácok leölt magyarok koponyáival kerítették körbe a főtéri szobrot, s másfele is vérfürdő jelezte érkezésüket. 1848. őszén szintén. Jelentős etnikai változások a Délvidéken is.
Értem? A kisebbség irtja a többséget? Mi soha, egyet sem. A harcmezőn, mikor császári zsoldban jöttek ellenünk, az nem népirtás, az háború Milyen magyar tolerancia hiányzott ezek után. Vagy irtottuk volna magunkat? Hja, volt néhány igéretes mozzanat a megbékélésre, valamiféle autonómiára, amely a különb élet mellé különb jogokat adott volna nekik, mint ami "otthon" volt. Vagy az "otthoni" megbízóik, vagy a császári hatalom biztatása, nyomása megakadályozta őket. Az osztrák hatalomnak az oszd meg és uralkodj kellett, az "otthoniak" pedig már Trianon elott bő 100 évvel az alkalmat lesték. Egyébként a tömegek nem is tudtak semmiről semmit,.Élték a maguk életét. A pópáik, meg néhány világi vezetőjük (ügyvédek, tanítók) mondták mi az ábra. Se internet, se telefon, se újságok (boldog idők).
Tótok. A trianoni diktátum aláírása után megkérdezték Tomas Masaryk elnököt, hogy miért vetették el a felvidéki népszavazás ötletét. "Mert választanunk kellett: népszavazás, vagy Csehszlovákia". Jól emlékezett rá, hogy 1848. őszén Urbán, tót nemzetiségű császártábornok 1 000 f tót sorkatonával átlépte a Morvát, hogy kelet felé haladva egyre duzzadni fog a serege a tót falvak népéből. Mire a Vágig ért, szétszéledt a hozott alakulat is.
Németek. Sopron és környékén anatant és osztrák ellenőrzéssel népszavazás a területi hovatartozásról. Lfutottnak tűnő meccs: 57,6% sváb, 39,7% magyar. Eredmény: 64:36 arányú magyar győzelem. A következő népszavát már lemondták a sógorok. A Köszeg, Szombathely, Szt.gotthárd, új határ által közrefogott területről van szó (a 3 település nem volt ebben érintett, de többtucat falu. 49% svábbal, 42% magyarral. Horvátol. Az előbb említett, "szentpéterfai népszavazás" elmaradásába az is belejátszott, hogy a 6-7%nyi horvátság egy emberklnt magyarpártinak tűnt e kérdésben.
Ruszinok. Rákóczi első vitézei, hűséges társaink, később is; úgy értem, Trianon után is. '44.-'45.-ben emiatt nyírták ki a vezetőiket a ruszkik.
Ezek csak eseménytörténeti tények, mindenféle todományoskodó hókusz-pók nélkül.
Nemcsak a magyarok veszítették el Erdélyt hanem a tótok és horvátok és a szerbek is. Ezt folytathatnám, Felvidékkel, Délvidékkel, Örvidékkel, Horvátországgal is. A létrejött törpeállamok semmi komolyabb erőnek, német, szovjet fenyegetés később globális cégek, eu, nem tudtak érdemileg ellenállni. Sajnos ezt sok szlovák még ma sem érti, először próbálták erősítenni magukat a csehekkel, az sem ment. Rákell jönni mindenkinek, hogy a Kárpát-medence csak akkor erős, és védhető, ha egységes, mint ahogy Szent István megteremtette.