Károly herceg, Ryanair-ügy, Hornung Ágnes-interjú, új európai vízió és PajtaKult – itt az új Mandiner!
A koronavírus-járvány kitörése óta először tért vissza a brit trónörökös Erdélybe, ahol már növekedésnek indultak az általa ültetett almafák, és ahol még mindig érzi ember és természet egyensúlyát, az ősi körforgás harmóniáját. Ezen a héten Boris Kálnoky exkluzív riportját olvashatják Károly hercegről, amiből kiderült, miért is szereti annyira az erdélyi vidéket.
– mondja a herceg.
Összeállításunkból kiderül az is, hogy milyen magyar gyökerekkel bír a trónörökös, emellett hogy milyen fontos értékválasztási kérdésekről nyilvánul meg.
„Bizony Kárpátalján (és amúgy az orosz ajkú területeken is) durva ukrán asszimiláció folyt és folyik – de egy ukránosított iskola még mindig jobb, mint egy olyan, amit porig bombáztak a nagy felszabadításban” – írja vezércikkünkben, az Első karaktert Veczán Zoltán.
Közélet
A kormánypártok törvénymódosító javaslata kiigazítaná a parlamenti frakciók finanszírozásában tapasztalható aránytalanságot, egyben megspórolna 5 milliárd forintot. Közélet rovatunkban megmutatjuk a részleteket.
Mekkora súlya lesz a területnek az ötödik Orbán-kormányban? Mennyien éltek eddig a támogatásokkal? Lesz-e trendforduló a születések számában? Hornung Ágnessel beszélgettünk, aki első interjúját a Mandinernek adta.
Ha nem is extraprofitadónak nevezik, Európa országainak több mint felében megadóztatják a légitársaságokat – mégis, a Ryanair hevesen támadja a magyar kormányt a szektorra kivetett sarc miatt. Összefoglalónkat olvashatják a szokatlan hangvételű konfliktusról.
A rovatban Szilvay Gergely Molnár Tamás: Európa zárójelben című könyvét ajánlja.
L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója a régészeti szakma szükségességéről és értékeiről ír véleménycikkében.
Ma a legtöbb latin-amerikai országot baloldali-újmarxista vezetők irányítják. A térségben visszaszorul az USA, amivel párhuzamosan kismértékben nő Oroszország befolyása, Kínáé pedig óriási léptekkel erősödik – írja Farkas Vajk, az Alapjogokért Központ nemzetközi igazgatója.
Külföld
Az Egyesült Államok széles vidékei békés és biztonságos környékek, de egyes nagyvárosokban és kultúrkörökben a harmadik világnál rosszabb fegyveres erőszak tombol az utcáktól az iskolákig. A bolygó vezető hatalmának még mindig nincsenek rendszerszintű válaszai a nemzeti tragédiára – körképünket Külföld rovatunkban olvashatják.
Precedens & Makronóm
Precedens rovatunkban az Európai Unió jövőjével kapcsolatosan képviselendő magyar álláspontról című indítvány tizenkét pontját elemeztük.
„Sem a brüsszeli bürokrácia térnyerése, sem az Európai Unió Bírósága aktivista jogfejlesztése nem léphet a demokratikus konszenzuskeresés helyébe” – írja Sándor Lénárd, az MCC Nemzetközi Jogi Műhelyének vezetője véleménycikkében.
Makronóm rovatunkban Ciprusról olvashatnak, amelyet bár Oroszország ukrajnai inváziója kapcsán ritkán emlegetnek, jelentős orosz beágyazottsága van az uniós államnak.
Sport
A magyar úszók elégedettek a hazai rendezésű vizes világbajnoksággal: a medencés úszóversenyek során tizennyolcan jutottak döntőbe, ebből két aranyérem sikerült, mindkettőt Milák Kristóf szerezte meg. Sport rovatunkban a sportolókkal együtt értékeltük az eredményeket, Csisztu Zsuzsa pedig Milák Kristóf sikerei kapcsán a láthatatlan szülői háttér jelentőségéről írt jegyzetet.
Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés
A nyugati civilizáció megmentése a férfiideál újjászületésén múlik – állítja egy bátor irodalmár, Anthony Esolen, akinek könyvét Böszörményi Nagy Gergely ajánlja a könyvajánló sorozatában.
Az orosz–ukrán háborúban és más mai konfliktusokban már jelentős szerepük van a felderítő vagy csapásmérő drónoknak. Magyar kutatók most a drónok és az embert szállító egyéb repülő szerkezetek békés célú, mentőzést szolgáló használatát vizsgálják – a részletekről Tudomány kisrovatunkban olvashatnak.
A kultúra lényege, hogy az embereket kell kiszolgálni, és nem a gyorsan változó divatokat – mondja Horváth László. A Fonó Budai Zeneház igazgatójával az általa megálmodott PajtaKult programról, a felszabadító terekről, a fenntartható lassulásról és a magyar világzene itthoni esélyeiről beszélgettünk Élet rovatunkban.
Film készül Radics Béla, az Atlantisz, a Sakk-Matt, a Tűzkerék és a Taurus szólógitárosa életéből – a film egyik, kocsmai helyszínen játszódó epizódjának forgatásán jártunk. A tárcát Győrffy Ákos jegyzi.
A lapot záró Utolsó figyelmeztetés rovatban Ókovács Szilveszter, az Opera főigazgatója ír helyesírási bűneinkről.
Bejelentkezés