Hét ellenzéki párt van bent a Parlamentben, jópár azon kívül, miért gondolja, hogy kell még egy?
Én a mostani bukásban az ellenzéki szavazók számára lehetőséget látok a megtisztulásra és az újrakezdésre.
Hogy az eddigi pártokkal mire mentünk, az világos: összehozták Orbán Viktor zsinórban negyedik kétharmadát.
Ha el szeretnénk kerülni, hogy ez ötödjére is megtörténjen, ki kéne próbálni valami egészen mást. Mi a Polgári Válaszban az alapvető polgári értékek képviseletét vállaltuk, amelynek a legközelebbi példája az első, 1998-2002 közötti Orbán-kormány, amely szerintem az elmúlt 32 év legsikeresebb és legpozitívabb példája a kormányzásnak. A Fidesz azóta nagyon messzire sodródott a polgári kormányzástól, más pártoknak pedig vagy a szándéka vagy a tehetsége hiányzott ahhoz, hogy a kiejtett zászlót felvegye. Bízunk benne, hogy nekünk sikerülni fog! Magyarország alapvetően konzervatív ország, ezért bőven van létjogosultsága több ilyen irányultságú pártnak is. A baloldali és liberális formációk ezt valamiért nem hajlandóak tudomásul venni, és folyamatosan olyan nyugatról importált, progresszív társadalmi modelleket próbálnak meg lenyomni az emberek torkán, amelyre azok abszolút nem vevők. A kudarcuk mélyebb oka ez, a csetlő-botló politikusaik csak a felszín. A Polgári Válasz erkölcsi fundamentumát a polgári öntudat, a hagyománytisztelet, a teljesítményelvűség és a felelős állampolgári magatartás jelentik, és ez számunkra nemcsak politikai termék, mint a mai Fidesznek. Azért is gondolom, hogy van keresnivalónk a politikai palettán, mert a Fidesz láthatóan elengedte ezeknek az embereknek a kezét, nem véletlenül veszítették el az amúgy hagyományosan jobbos budai választókerületeket.
Ellenben Budapesten növelte támogatottságát 2018-hoz képest.
De ha távlatilag nézzük, 2002 óta sokat veszített itt. A Kormorán Álmodj álmot, álmodójától 20 év alatt eljutottunk Kis Grófóig meg a Piros lett a paradicsomig. Ettől függetlenül a mostani kormányzat sokkal jobban érti, és számos területen képviseli is azt, amit a konzervatívok szavazók elvárnak egy jobboldali kormánytól, elég csak a családtámogatási rendszerre vagy a példaértékű nemzetpolitikai építkezésre gondolni az elszakított területeken, illetve a nyugati emigrációban. A 13. havi nyugdíj és a rezsicsökkentés mögött viszont semmilyen konzervatív, polgári eszmeiség nem áll, ezek oka pusztán a szavazatszerzés. Én voltam az egyetlen képviselő az Országgyűlésben, aki nem szavazta meg a 13. havi nyugdíjat, mert azt gondolom, hogy ez a jövő felélése, amely felelőtlen és elfogadhatatlan. A Polgári Válasszal külön aláírásgyűjtést indítottunk azért, hogy a nyugdíjemelésen felüli prémiumot a kormány inkább a felsőoktatásban részt vevő fiatal tanársegédeknek, illetve egyetemi hallgatók tanulmányi ösztöndíjára, lakhatására fordítsák. Ezzel az idősebb szavazók körében nem arattunk osztatlan sikert, de nem is az érdekelt minket, hány szavazót nyerünk vagy veszítünk, hanem hogy egy számunkra fontos ügyben kezdeményezőleg léphessünk fel.
Még mindig nem látom, miben lenne ez más, mint az MDF óta fel- és eltűnt jobbközép kispártok, az Új Világ Néppárt, vagy a Kásler Árpád-féle A Haza Pártja. Ráadásul Márki-Zay is mozgolódik, és mit ad Isten, pont egy új jobboldali párt alapításán munkálkodik…
A 2018 utáni mezőnyből a Pálinkás József-féle Új Világ Néppártot, illetve a Gémesi György gödöllői polgármester nevével fémjelzett Új Kezdetet érdemes kiemelni. Mindkettőjük életútját tisztelem, és személyesen jó véleménnyel vagyok róluk, de sajnos a balliberális véleményvezérek mindkettejüket belenyomták a faltól falig tartó összefogásba. Úgy gondolom, hogy ők és Márki-Zay Péter a Polgári Válaszhoz képest kevésbé hitelesen vagy hatékonyan tudnak a jobboldali szavazók elé lépni, és konzervatív programot eléjük tárni, miközben nemrég még az MSZMP utódpártjaival készültek közös kormányzásra. A Polgári Választ ezek az értelmiségi szalonok nem tudták sem beédesgetni, sem bezsarolni az összefogásba, ennek ellenére a szűk egy év alatt, amelyet a covid-járványt követően építkezésre tudtunk fordítani, folyamatosan bővültünk. Ha nincs a Volner-féle választási törvény, 35-40 helyen tudtunk volna jelöltet állítani, és jó eséllyel országos listán is szavazni lehetett volna ránk. Egy olyan politikai közösség formálódik itt, amelynek velejét képzett, értelmes és lelkes fiatalok adják.
Az idő nekünk dolgozik, és megvan bennünk a kellő türelem, illetve alázat végigdolgozni a következő két évet az önkormányzati- és EP-választásokig.
Közben meg párhuzamosan épül egy elég egyértelmű konkurencia, hacsak nem tekintjük Márki-Zayt politikai hullának, ahogyan sokan mondják.
Sok dolgot el lehet mondani Márki-Zay Péterről, de azt nem, hogy ne lenne benne kitartás, elszántság és rendíthetetlen, messianisztikus hit önmagában. Szóval elég sokáig el is juthat ebben az építkezésben, akár meghatározó része lehet a 2022 utáni politikai térnek. Viszont nehezen fogja tudni megmagyarázni a jobboldali szavazóknak, hogy a miniszterelnöksége alatt
Dobrev Klárából és Jakab Péterből jó eséllyel miniszterek lettek volna, mert egy ellenzéki győzelemből ugye szükségszerűen ez következett volna.
Világos, de ő mégis csak egy ismert politikus, és a szavazók harmada végül is az összefogással együtt rá is adta a voksát. Önök hány százalékot értek volna el, ha elindulnak?
Történész végzettséggel igyekszem nem feltenni magamban a „Mi lett volna, ha..?” típusú kérdéseket. De Gattyán György példájából kiindulva, aki pár hónap alatt, nehezen megfogható ideológiával, pénzért toborzott jelöltekkel is megugorta az egy százalékot, azt gondolom, ez nekünk is sikerült volna. Sok ember érzi most a politikai senki földjén magán, és azt gondolom, a régi pártokból való kiábrándultság csak nőni fog az előttünk álló időszakban. Mi egy alapvetően szuverenista, de a nyugattal nem állandóan hadban álló hazát szeretnénk. Olyan országot, ahol az alapvető jogállami működés jótékony hatásait mindenki magáénak érzi, és ki is követeli a döntéshozóktól, nem pedig nyugati elvárásoknak megfelelően, felülről akarja ráerőltetni az országra. Sok olyan ügy van ma Magyarországon, amelynek kapcsán süketek párbeszéde zajlik, és csak két szélsőséges álláspont tud csak megjelenni. A Polgári Válasz ezekben az ügyekben a józan ész hangja próbál lenni, és én határozottan úgy látom, hogy van igény az arany középútra.
Nyitókép: MTI