Megjöttek az első fotók: Trump aláírta első rendeleteit az Ovális Irodában (GALÉRIA)
Már hétfőn fontos döntések születtek.
Hiányos vagyonnyilatkozatok, politikai motiváció miatt eladott üzleti érdekeltségek, zűrös cégügyek. Fricsovszky-Tóth Péter szerint azért támadják, mert civil jelöltként nem találnak rajta fogást. Ennek ellenére egyáltalán nem egységes a mögötte felálló szivárványkoalíció.
Alig négy héttel az országgyűlési választások előtt áll a bál Pest megyében, azon belül is a hetes számú egyéni választókerületben, ahol ismét terítékre kerültek a baloldali összefogás jelöltjének, Fricsovszky-Tóth Péternek céges ügyei.
A szivárványkoalíción belüli törésvonal az ellenzéki előválasztási procedúrára vezethető vissza. Amikor a momentumos Farag Alexandra mellett a magát civilnek aposztrofáló Fricsovszky-Tóth is bejelentkezett a kormánypárti Szűcs Lajos kihívójaként.
Mint később kiderült, ez nem tetszett az ellenzéki helyi szervezeteinek, akik több alkalommal is jelezték feletteseiknek, hogy a jelölt vagyonnyilatkozati trükközései, zűrös cégügyei nem használnak az ellenzéki összefogásnak. E tábor szószólájává vált a (még) Gyurcsány-párti színekben politizáló gyáli önkormányzati képviselő, Hegymegi István, akivel tettlegességig fajultak az ellentétek.
(Dobrev Klára DK-s európai parlamenti képviselő február végi gyáli fórumán verekedett össze a két politikus – a szerk.)
Fricsovszky-Tóth bár megnyerte a jogilag több szempontból is kifogásolható előválasztást, a voksok 63,5 százalékát szerezte meg momentumos ellenfelével szemben, de trükközései, cégügyei nem merültek feledésbe. Legutóbb a Kontra.hu számolt be azokról, de a 168 Óra és az Origo is írt az épp az előválasztási jelöltséget megelőző tranzakciókról.
A DK-tól Jobbikig terjedő baloldali választási szövetség jelöltállítási kritériumokat szabott parlamenti képviselőjelöltjeinek.
Arról kellett nyilatkozniuk többek között, hogy nem állnak büntetett előélethez fűződő hátrány hatálya alatt; hogy felelősen, az ország érdekében jártak el a rájuk bízott európai uniós forrásokkal; hogy nevük szerepel a köztartozásmentes adózók adatbázisában; hogy nincs offshore cég sem a nevükön, sem a hozzátartozóik tulajdonában; hogy részt vettek a jelölő pártjuk átvilágítási folyamán; s hogy az előválasztás előtt nyilvánosságra hozzák vagyonnyilatkozatukat, amely „maradéktalanul tartalmazza személyes” vagyonukat, jövedelmüket.
Csakhogy Fricsovszky-Tóth Péter vecsési jelölt vagyonnyilatkozatai hiányosak, céges ügyei rendezetlenek. A cégadatbázisban – az előválasztásokig biztosan – három vállalkozás volt köthető a nevéhez: a DroneHouse Kft., a Sigma Kereskedelmi és Szolgáltató Bt., és az S-Fleet Solution Kft. 2019-ben a politikus bekerült az üllői képviselő-testületbe (az Üllő Te Vagy Egyesület nevében), így rá is vonatkozik a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség,
ám a Sigma Bt.-t az önkormányzati választás évi nyilatkozatában nem tüntette fel,
holott a baloldali országgyűlési képviselőjelölt ez idő alatt végig a betéti társaság vezető tisztségviselője, valamint kültagja volt (beltag pedig a korábban a szintén az ő tulajdonában álló, később taglalandó DroneHouse Kft.-ben volt). Fricsovszky-Tóth ezzel nem csak a feddhetetlenségi nyilatkozatban vállaltakat szegte meg, hanem a jogszabályi kötelezettségeinek sem tett eleget. 2020-ban és az azt követő évben bár azzal a megjegyzéssel tüntette fel a „kényszertörlés alatt” álló Sigma Bt.-t, hogy az eladó, az adásvételnek nincs nyoma (ahogy a 2015 és 2019 közötti pénzügyi beszámolóknak sem), a vecsési egyéni körzetben induló baloldali politikus neve pedig továbbra is szerepel a cégjegyzésre jogosultak listáján.
Hasonlóképp a Sigma Bt.-hez, a DroneHouse Kft. is „kényszertörlés alatt” áll. E vállalkozásnál korábban több NAV-végrehajtás történt, 2018 és 2021 között felkerült az áfa-bevallást be nem nyújtó adózók listájára, mára pedig az adószámát is törölték. De míg a Sigma Kereskedelmi és Szolgáltató Bt.-nél nem egyértelmű, hogy Fricsovszky-Tóth túladott volna a vállalkozáson,
addig a DroneHouse Kft. eladása épp az előválasztási procedúra előtt történt.
Csakúgy mint a Mandiner által később bemutatandó S-Fleet Solution Kft. esetében, amelytől az ellenzéki vecsési jelölt a cégadatbázisok adatai szerint tavaly júliusban vált meg, azt egy vajdasági lakhellyel rendelkező magánszemély vette meg. Az S-Fleet Solution Kft. „tevékenysége” úgyszintén ismert volt a NAV előtt, 2018 novemberétől 2019 júliusáig „szerepelt” az áfa-bevallást be nem nyújtó adózók listáján. A legutóbbi végrehajtási eljárást az adásvételt követő hat nappal indította az adóhatóság, 2021 novemberében pedig adószámtörlési határozatot hozott.
(Megjegyzendő, Fricsovszky-Tóth legutóbbi vagyonnyilatkozataiban – ideértve az előválasztás honlapjára feltöltött dokumentumot is – egyéni vállalkozót jelölt meg foglalkozásként, havi bruttó jövedelmét 300 ezer forintra becsülte.)
Hegymegi István gyáli (még) DK-s képviselő állítása szerint Fricsovszky-Tóth Péter „közönséges gazdasági szélhámos”. Mint a KeLjfeLjancsi adásában fogalmazott: a baloldali országgyűlési képviselőjelöltnek lenne mit tisztáznia az iskolai végzettsége és az önéletrajza kapcsán felmerülő hiányosságokban, valamint a cégeladásait illetően.
„Döntsük el, mi használ az ellenzéknek – mondta a műsorvezetőnek, Fiala Jánosnak –. Ha olyan jelölteket indít, akihez képest egy Bangóné Borbély Ildikó vagy egy Gér Mihály nyeretlen kétéves, ez használ-e; vagy az, hogy mi etikai és morális okokból azt mondjuk, hogy számunkra vállalhatatlan egy ilyen ember, és nem vagyunk hajlandóak támogatni. Ez nem csak az én véleményem.”
Erre a szivárványkoalíció jelöltje úgy reagált: a gyáli baloldali képviselő egy „fideszes provokátor”, aki kormánypárti ellenfelének a szekerét tolja. „Nem találnak rajtam mint civil jelölten fogást” – hangzott el ugyancsak a KeLjfeLjancsi műsorában.
Kép forrása: Facebook