Öt hónap sem kellett ahhoz, hogy romba dőljön a szivárványkoalíció. Az alpolgármesterek, kiegészülve Szilágyi Lászlóval és Hives Gáborral, feljelentették Balogh Csabát. A momentumos városvezetőt alkalmatlannak titulálták a polgármesteri pozíció betöltésére. Nem sokkal később a baloldali koalíció formailag is megszűnt: új, önálló frakció alakult a Pest megyei településen.
Balogh pedig azt követően döntött úgy, hogy a város érdekeire hivatkozva megvonja a bizalmat helyettesitől, hogy a képviselők együttesen úgy határoztak, jogköröket vesznek el a polgármestertől. A momentumos politikus kijelentette: az alpolgármesterek csupán a járandóságuk felvételére lesznek jogosultak, más teendőkkel nem traktálná a DK-s és LMP-s exhelyettest. Bónuszként egy momentumos és egy pártközeli politikust is felemelt maga mellé.
A lépéseket követően elképesztő jogi vita következett, hiszen egyes szakértők azzal érveltek, hogy egy ilyen lépésre még a rendkívüli jogrendben sem lehetne jogosítványa a városvezetőnek. A Pest Megyei Kormányhivatal így közigazgatási pert indított. (Ennek a pernek lett most jogerősen vége.)