Amerikában nem veszik komolyan a brüsszeli vámfenyegetéseket: úgyse vetik be

A New York Times újságírója azt boncolgatja, képes lenne-e az EU megtenni ezt a lépést az USA-val szemben.

Mindannyiunknak megéri, nem?
„A magyar helyreállítási terv jóváhagyásának elmaradása nem csupán korrupciós vagy jogállamisági kérdés, hanem súlyos költségvetési hatásai is vannak.
A végül 2500 milliárd forintosra apadt tervben elérhető források a magyar gazdaság és a költségvetés számára is létfontosságúak az amúgy is kritikus gazdasági helyzetben. A szabályok szerint 2020 elejétől megvalósult programokra lehívható magyar tervből a kormány becsléseink szerint legalább 1100 milliárd forintot már le is kötött illetve ki is fizetett. Az ilyen tagállami előfinanszírozás a futó uniós programok esetében normális, és az előlegként a nemzeti költségvetésből kifizetett összegeket, amelynek az utófinanszírozásként biztosított fedezete még nem jött meg a Bizottságtól, nem is kell beleszámolni az uniós módszertan szerinti költségvetési hiányba.
Csakhogy a terv jóváhagyásának elmaradásával nem csak a számlákat nem lehet benyújtani, hanem az EU-tól igényelhető, a terv 13%-ára (325 milliárd forintra) rúgó általános előleget sem kapjuk meg, amivel pedig bízvást számolt a kormány még a 2021-es költségvetés tavaszi módosításakor is. Ennek az előlegnek a lehetősége ráadásul végleg elveszik, 2022-től már csak elvégzett projektek számláinak utólagos benyújtására van lehetőség.
De ennél is súlyosabb csapás, hogy mivel az elfogadott terv hiányában ez nem tekinthető futó EU-s programnak, az ennek a terhére kifizetett pénzeket bele kell majd számolni a költségvetési hiányba!
Pedig annak mértéke már most is horribilis, november végéig mintegy 3900 milliárd forintos hiányt sikerült összehoznia a kormánynak. Ez pedig így bőven még a felfelé módosított, 7,5%-os hiánycélt messze meghaladó, akár két számjegyű tényleges költségvetési hiányt eredményezhet! Aminek azonnali pénzpiaci következményei lehetnek, például a hitelfelvétel drágulásával.
De legalább nem mentek bele, hogy az EU szigorúbban ellenőrizhesse a lopásaikat. Mindannyiunknak megéri, nem?”
Fotó: MTI/Balogh Zoltán