Gyurcsány Ferenc nagy idők nagy tanúja, és alakítója volt

Történészként leginkább azt gondolom, hogy nagyon remélem, hogy meg fogja írni az emlékiratait.

Az angol szurkolók köztudomásúlag, valódi gentlemanek módjára mindig minden nemzetnek megadják a legnagyobb tiszteletet.
They scor’d enaf fackin goals. Óriási nagy szerencse. Mármint nem a mi szemszögünkből. Innen nézve lesújtó a csütörtöki négygólos zakó. A vereségnél talán csak az a hervasztóbb, hogy ismét mi, magyarok lettünk Európa legaljasabb, legfasisztább, legnácibb söpredéke,
hiszen a lelátóról néhányan állítólag huhogni kezdtek, amikor az angol Raheem Sterlinghez került a labda.
De mondom, azért így is mázli, hogy a Southgate-csapat elhozta a három pontot a Puskásból.
Képzeljük magunkat az egyszeri angol feleség helyébe. Ha feltűnik a tévéújságban a válogatott mérkőzés közvetítése, joggal rándul egyből görcsbe a gyomrunk. Ha ugyanis pályára lépnek a háromoroszlánosok és Gary darling lemegy megnézni a fiúkkal a meccset a pubba, sajnos elég jók az esélyek arra, hogy a közvetítés után Gary darling rajtunk vezeti le a felgyülemlett feszültséget.
Az angol nők tehát a válogatott legnagyobb – láthatatlan – rajongói, és erre jó okuk van: ha nyernek vagy ikszelnek a fiúk, Gary darling és szurkolótársai „csak” huszonöt százalékkal nagyobb eséllyel verik meg feleségeiket vagy barátnőiket odahaza, míg ha pontszerzés nélkül kénytelenek levonulni a pályáról a srácok, harmincnyolc százalékkal emelkednek a bejelentett családonbelülierőszak-esetszámok.
Akkor is, ha nyer az angol válogatott. Egy idén februárban publikált kutatás eredményei szerint negyvenhét százalékkal több, alkoholhoz köthető erőszakos esetet jelentenek be a West Midlands Police-nál, ha három pont kerül az angol válogatott neve mellé.
Így volt ez az Európa-bajnokság döntője után is: sokan emlékezhetnek arra, ahogy Chiellini megrángatta az angol Bukayo Sakát a pályán, az viszont már kisebb visszhangot kapott, hogy az elveszített Eb-döntő után Gary darling és szurkolótársai még a szokásosnál is többször – húsz százalékkal többször – tették ugyanezt odahaza a missusszal.
The beautiful game, ugye, az angol (brit) kultúra egyik sarokköve. Még szerencse, hogy Gary darlingék nem rasszisták!
Őrült nagy szerencse a csütörtöki győzelem Bukayo Sakának is. A Magyarország elleni mérkőzés volt Bukayo Saka valódi megdicsőülése. A csereként beállt Sakával a soraiban az angol BLM-válogatott megsemmisítő vereséget mért a magyar csapatra, mintegy alátámasztandó, hogy a gonoszok – akik térdelni sem hajlandók – mindig elnyerik méltó büntetésüket. És milyen csodálatosan játszott Saka!
És ugyan, ki emlékszik már arra, hogy
amiért az Olaszország elleni Eb-döntőben tizenegyest hibázott? „Takarodj vissza Nigériába!”, „Tűnj el az országomból!”, „Nigger” – írták neki Gary darlingék az Instagramon.
Így hibázzon az ember tizenegyest Eb-döntőben, ha fekete.
Nem arra akarok célozni, hogy az angol válogatott szurkolóinak esetleg rasszizmusproblémái lennének. Nyilvánvalóan nincsenek. Az angol szurkolók valódi gentlemanek módjára minden nemzetnek megadják a legnagyobb tiszteletet, nem verekednek, nem fütyülnek ki himnuszokat, nem verik szét maguk körül a stadionokat és fél városnegyedeket, pláne nem külföldön.
El lehet képzelni ellenben, hogy a rasszista magyaroktól mit kapott volna Saka!
Hát így vagyunk mink, a rasszisták. Ismét Európa szégyenpadján, ahová valók vagyunk. Gary darlingék megmondták. Az illetékes hatóság bizonyára megbüntet majd bennünket, ahogy kell. Nagyon helyes, hiszen ezek a büntetések elég hatékony módszerei a szurkolói magatartás megváltoztatásának. Nézzük meg az angolokat: ők már megoldották!
Nyitókép: Attila KISBENEDEK / AFP