Kórházba került Bill Clinton
Hétfő délután kórházba szállították Bill Clintont. Egykori kabinetfőnök-helyettese, Angel Urena arról számolt be, hogy az egykori amerikai elnöknek láza van.
Százharminc ország, köztük Kína és India is belement, hogy ezentúl egységes, 15 százalékos társasági adót rójanak a vállalati szektorra, Magyarország és Írország azonban kimaradtak.
130 ország tisztviselői egyeztek bele a globális adórendszer átalakításába annak érdekében, hogy a nagyvállalatok „méltányos részt fizessenek”, bárhol is működjenek. Az OECD csütörtökön közölte, hogy a résztvevők támogatták a javasolt, legalább 15% -os társasági adó mértékét.
Janet Yellen, az Egyesült Államok pénzügyminisztere szerint „ez a gazdasági diplomácia történelmi napja.”
A nagy technológiai cégekre kivetett adó súrlódások forrása volt az Egyesült Államok és más országok között
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kijelentette, hogy a tervek szerint mintegy évi 150 milliárd dollár adóbevételt eredményezhet as mostani döntés. A párizsi székhelyű szervezet ugyanakkor megerősítette, hogy
Valamennyi G20-ország, így az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Kína és Franciaország is támogatta a megállapodást
A részt vevő kormányok várhatóan most fogják elfogadni a szükséges törvényeket, bár a részletek, például az egyes iparágak esetleges mentességei még tárgyalás előtt állnak.
„A részletes végrehajtási tervet a fennmaradó kérdésekkel együtt 2021 októberéig véglegesítik” – áll a közleményben, amelyet a tárgyalásokon részt vevő 139 ország joghatóságai közül 130 írt alá. Az országok új szabályokat is aláírtak arról, hogy hol adóznak a legnagyobb multinacionális vállalatok.
„Egyetlen nemzet sem nyerte meg ezt a versenyt”
Az amerikai pénzügyminiszter, Janet Yellen elmondta, hogy a megállapodás jel arra nézve, hogy az adókulcsokkal kapcsolatos verseny immáron véget ér.
Évtizedek óta az Egyesült Államok egy önpusztító nemzetközi adóversenyben vet részt, és csak azért csökkentette a társasági adó mértékét, hogy más nemzetek válaszul csökkentsék az övékét.
Az eredmény egy végsőkig kiéletett globális verseny lett: Ki tudja tovább és gyorsabban csökkenteni vállalati adó-árfolyamát?” A Biden-adminisztráció ezért nemzetközi megállapodást szorgalmazott, miközben belföldön az adók emelésére törekszik, így az amerikai társasági adó mértéke is 21% -ról 28% -ra növekszik.
A hírt más országok pénzügyminiszterei is örömmel fogadták
Rishi Sunak brit pénzügyminiszter felidézte a múlt hónap londoni G7-tárgyalásait, ahol a gazdag nemzetek megállapodtak az adóelkerülés elleni harcban:
Olyan történelmi megállapodást értünk el, amelynek értelmében a legnagyobb multinacionális technológiai óriások a megfelelő adót fizetik a megfelelő országokban.”
„Örömmel látom, hogy ez a lendület folytatódott, és üdvözlöm az OECD mai bejelentését. Várom, hogy a következő hónapokban folytassák a tárgyalásokat globális partnereinkkel annak érdekében, hogy októberben véglegesíthessék a részleteket” – mondta.
Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter egy sajtótájékoztatón „az évszázad legfontosabb nemzetközi adóegyezményének” minősítette a megállapodást.
Olaf Scholz német pénzügyminiszter csütörtökön kijelentette, hogy bár a részletek még kidolgozásra szorulnak, „a megállapodás óriási haladást jelent, és lehetővé teszi a résztvevő országok számára, hogy növeljék az olyan fontos prioritásokra fordított kiadásokat, mint az infrastruktúra és az éghajlatváltozás elleni küzdelem.”
Fotó: MTI/AP pool/Andrew Harnik