„Míg a leggazdagabb országok a vakcinahiánnyal küzdenek, a legszegényebbek azzal, hogy egyáltalán lesz-e vakcinájuk. Mindkét esetre megoldást jelenthet a kínai, orosz, és talán a nemsokára érkező indiai vakcina.
A kínai és orosz oltóanyag fogadtatása kezdetben negatív volt a nyugati és globális médiában, részben azért, mert az a kép alakult ki róla, hogy gyengébb minőségű, mint a Moderna, a Pfizer-BioNTech és az AstraZeneca vakcinájánál. Ez pedig abból táblálkozott, hogy autoriter rendszerként tekintenek Oroszországra és Kínára.De a bizonyíték szerint ezek a vakcinák is jól működnek. A Lancet szaklap a héten megjelentettt eredményei alapján a Szputnyik V 91,6 százalékban hatásos. Ez alátámasztotta a Gamaleja Központ és az Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap decemberi vizsgálatait.
Az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, Egyiptom, Jordánia, Irak, Szerbia, Marokkó, Magyarország és Pakisztán is engedélyezte a kínai Sinopharm vakcinát. Január közepéig az Egyesült Arab Emírségekből 1,8 millió embert oltottak be ezzel a vakcinával. Bolívia, Indonézia, Törökország, Brazília, Csíle egy új vakcinát engedélyezett a Sinovactól. A Szutnyik V-t nemcsak több tucat európai országba fogják szállítani, de a Közel-Keletre, Afrikába és Latin-Amerikába is.
Amikor ezek az országok engedélyezték a vakcinákat, akkor megalapozottan döntöttek. Vagy figyelembe vették a orosz és kínai gyártóktól származó bizonyítékokat, amelyeket aztán az olyan szaklapok is megerősítettek, mint a Lancet és a JAMA, vagy saját vizsgálatokat folytattak le. Ha mást gondolunk, akkor kételkedünk ezen kormányzatokban, márpedig némelyek egészségügyi szabályrendszere egy szinten van az Egyesült Államokéval, vagy Európával.
A vakcinahiány és a lassú beszerzés miatt Franciaország, Spanyolország és Németország is fontolja a kínai és orosz vakcina megrendelését. Az elkeseredettség végül háttérbe szorította a a nem Nyugatról érkező oltóanyagok iránti előítéleket.De a szkepticizmus nem tűnt el. Iránban az orosz, Pakisztánban a kínai vakcinában nem bíznak, Kenyában és Dél-Afrikában egyikben sem. Egy YouGov közvélemény-kutatás, mely 19 000 főt kérdezett meg 17 országban kimutatta, hogy az orosz, kínai és indiai oltóanyag iránt a legnagyobb a bizalmatlanság.Ez némileg érthető, ha figyelembe vesszük Kína és Oroszország öncélú propagandakampányát a vakcinákkal kapcsolatban.