Így próbálta magyarázni Magyar Péter, hogy pártja Gyurcsányékkal szavazott a fővárosban (VIDEÓ)
Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője szerint kiderült, a Gyurcsány–Karácsony–Magyar Péter-trió együtt van.
A főpolgármester szerint a Lánchíd felújításának költségei nem növekedtek, hanem csökkentek. A Tüttő Katát év végi bulin vendégül látó A-Hídnak adott ötvenszeres előlegről pedig nem tud mit mondani.
Ahogy arról már beszámoltunk, Tarlós vezetése alatt a Lánchíd felújítása kijött volna bruttó 21,8 milliárdból, Karácsonynál az összeg bruttó 26,75 milliárdra nőtt. De feltártuk azt is, hogy a Lánchíd-tenderen befutó A-Híd ötvenszer akkora előleget kap a Lánchíd felújításakor, mint amekkorát Tarlós István adott volna. A vállalkozót terhelő késedelmi kötbért viszont durván visszanyesték.
Az üggyel kapcsolatban Karácsony Gergely elsőként az Inforádió Aréna című műsorának szerdai adásában szólalt meg.
Melyik a nagyobb? A 21,8 milliárd vagy a 26,75 milliárd?
„Kezdjük azzal, hogy a Lánchíd felújítása nyolcmilliárd forinttal olcsóbb lesz, mint az előző városvezetés által kiírt közbeszerzés. Természetesen egy valamelyest csökkentett műszaki tartalommal, de én azt gondolom, hogy aki egész pontosan ki tudja számolni, hogy a Lánchídhoz kapcsolódó villamosalagút felújításának az elhagyása az egész pontosan milyen, hogyan számítódhat be egy egységesen kiírt közbeszerzésbe, az… hát legalábbis én nem vállalkoznék erre a feladatra” – nyilatkozta újságírói kérdésre a főpolgármester.
Budapest első embere vagy nincs tisztában az általa irányított város egyik legfontosabb beruházásának pontos költségeivel, vagy tudatosan állít valótlanságot. Matematikailag ugyanis nagyon könnyen levezethető, hogy a költségekkel kapcsolatban kirobbant Lánchíd-vitában kinek van igaza.
A még Tarlós István által kiírt tenderre beérkező ajánlat végösszege bruttó 35 milliárd forintra rúgott (lásd alább a Telex által a fővárosi önkormányzattól megszerzett táblázatot). Csakhogy ebben a bruttó 35 milliárdban nem csupán a Lánchíd felújítása lett volna benne, hanem a Clark Ádám tér és a Széchenyi téri villamos-aluljáró 13,5 milliárdos felújítása is. Ez utóbbi két projektelemet azonban Karácsonyék leválasztották a Lánchíd felújításáról, így nyilván úgy célszerű összehasonlítani a Tarlós-féle közbeszerzésre érkezett ajánlatot a Karácsony-féle ajánlattal, hogy a Clark Ádám tér és a Széchenyi téri villamos-aluljáró 13,5 milliárdos felújítását levonjuk. Így, ahogy a táblázat is mutatja, a Lánchíd felújítása az első közbeszerzési eljárásban befutott ajánlatok alapján megvalósulhatott volna bruttó 21,8 milliárd forintból is.
Ezt a 21,8 milliárdot kell összevetni a Karácsonyék által elfogadott 26,75 millárd forintos A-Híd ajánlattal. A különbség 4,95 millárd forint. Ennyivel lett volna olcsóbb nem eredménytelennek nyilvánítani a Tarlós-féle eljárást, hanem már tavaly januárban megkötni a szerződést a kivitelezővel.
Ötvenszeres előleg, felére csökkentett késedelmi kötbér
Az interjú egy másik pontján az újságíró a főváros által az A-Hídnak adott, ötvenszeresre emelt előlegről, valamint a vállalkozó által fizetendő késedelmi kötbér megfelezéséről kérdezte Karácsonyt. Arról, hogy ezen szerződési feltételek, miért nagyon kedvezőek a Tüttő Kata MSZP-s főpolgármester-helyettest év végi bulin vendégül látó A-Hídnak, ebben a cikkben írtunk.
Budapest első embere válaszában viszont nem veszett el a részletekben, kijelentette, hogy alantas vádaskodás korrupciós kockázatot emlegetni, és inkább örüljünk, hogy megvalósul a beruházás: „Nézze,
erre most, megmondom őszintén, a pontos választ nem tudom megmondani.
Egy olyan közbeszerzési folyamaton vagyunk túl, amelyet a lehető leggyorsabban akartunk lebonyolítani és én azt gondolom, hogy a Lánchíd, amelynek az előző felújítása harminc éve volt és kilenc éve nem történt semmi, én örülök annak, hogy ez a folyamat elindult. (...) Én azt gondolom, hogy örüljünk annak, hogy végre nemcsak beszélünk a felújításról, hanem ez meg is fog valósulni. Ami pedig a túlárazást, meg a korrupciós kockázatokat illeti, ezek olyan alantas vádak, olyan mély színvonalon vannak, hogy én odáig nem szeretnék leereszkedni.”