Izrael kezd kikerülni az elszigeteltségből: két arab állammal is normalizálta kapcsolatait. Elemzők szerint az izraeli–arab közeledés mögött egy közös fenyegetés áll: a perzsa állam. Hogyan értékeli ezt a diplomáciai áttörést?
Sajnos, ez is egy hamis feltételezés az iráni kormány szándékaival kapcsolatban. Hiszen Irán évtizedeken keresztül a regionális béke, biztonság és stabilitás szószólója volt a Közel-Keleten. Minden konfliktuszónában, Szíriában, Irakban, Jemenben Irán a a béke és a megegyezés üzenetet közvetítette. Az Öböl-menti arab államok számára az együttműködést, a kiegyezést ajánlottuk. Az izraeli–arab békemegállapodásokkal kapcsolatban pedig azt mondhatom:
mi nem hiszünk abban, hogy az ilyen jellegű egyezségek fogják elhozni a békét, a biztonságot és a stabilitást
a Közel-Keletre, mert ezen egyezmények nem foglalkoznak a fő okokkal. A fő ok pedig az izraeli megszállás, a megoldatlan izraeli-palesztin probléma.
Az izraeli nemzetbiztonsági tanács vezetője és a bahreini külügyminiszter az első izraeli-bahreini közvetlen repülőjárat indulásának napján, október 18-án Manámában
Ahogy a síita régió vezető ereje Irán, úgy a szunnita világé Szaúd-Arábia – két regionális hatalom, különböző érdekekkel és vízióval a Közel-Kelet számára. A felszínen konfliktusokat látunk közöttük, de sok jel szerint voltak kísérletek közöttük a közeledésre. Egyesek szerint Kaszim Szolejmáninak is azért kellett meghalnia, mert a szaúdiakkal való megegyezésen dolgozott. Voltak ilyen kísérletek?
A külpolitikánk egyik vezérelve a jószomszédi viszonyok megteremtése.
Prioritás számunkra a szomszédos államokkal való kapcsolatok javítása.
Éveken keresztül próbáltuk Szaúd-Arábiával felvenni a kapcsolatot, kezdeményeztük, hogy üljünk tárgyalóasztalhoz, és ott rendezzük a vitás ügyeinket. Sajnos, az ő részükről falakba ütköztünk, elutasítást kaptunk az előterjesztéseinkre.
A Trump-kormányzat a „terrorizmus szponzorának” nevezte Iránt, amely fegyveres és politikai csoportokat finanszíroz, hogy a régió több államában az iráni érdekeket képviseljék, illetve amely akadályozza a Közel-Kelet megnyugvását úgy, ahogy a Nyugat elképzelné. Hogyan értékeli ezeket a vádakat?
Ez a Trump-kormányzat négy évének destruktív öröksége a Közel-Keleten. Az amerikai kormányzat nemcsak destabilizálta a térséget, polarizálta a helyi viszonyokat, de óriási mennyiségű fegyverzetet – ahogy a leköszönő elnök nevezte: „gyönyörű fegyvereket” – exportált a térségbe. Pusztítást hoztak hozzánk, ellenségeskedést generáltak a régió államai között. Ez az elmúlt négy év amerikai politikájának súlyos öröksége a Közel-Keleten.
fotó: Mátrai Dávid, MTI