Magyarország az EU-ban: balhés gyerek vagy megkerülhetetlen szövetséges? – Orbán Balázs-Mesterházy Attila vitainterjú a Mandiner hetilapban
2020. augusztus 27. 07:00
Milyen könyveket olvasott a nyári uborkaszezonban Orbán Balázs és Mesterházy Attila? Mennyire politizálódtak át az uniós intézmények? Ma az Európai Uniónak milyen jövőképe van? Vitainterjú a Miniszterelnökség miniszterhelyettesével és az MSZP képviselőjével a friss Mandiner hetilapban!
„Meg kellene végre értenie: nem az a cél, hogy a 27 tagállam közötti különbségeket teljesen eltüntessük, hanem hogy az érdekeket összeegyeztessük, és ennek révén a kontinens pozícióját erősítsük” – hangsúlyozza Orbán Balázs annak kapcsán, hogy milyen irányba tart napjainkban az Európai Unió.
Mesterházy Attila nem gondolja, hogy az EU meg akarná szüntetni a különbségeket az országok között, ám azt elismerte: a hatékonysággal vannak problémák, az unió válaszai sokszor lassúak.
„Nem hiszem, hogy az EU tud úgy működni, mint az Amerikai Egyesült Államok, de nem is biztos, hogy ez baj”– válaszolta arra, hogy baloldali politikusként mit gondol a DK által favorizált föderális Európáról.
Annak kapcsán, hogy az unió miként kezelte a koronavírus-járványt, a miniszterhelyettes kiemelte: nem jó irány, ha arra hivatkozik az EU, hogy azért nem tud koronavírusügyben segíteni, mert az nemzeti hatáskör.
„Érdekes módon a migráció miatt ide tudnak küldeni valakit, aki elmegy a kerítéshez, majd kritizálja a határvédelmi intézkedéseket. A járvány idején ez miért nem működött?” – tette fel a kérdést. Mesterházy Attila viszont úgy látja, cinikus dolog egyszer a mélyítés elmaradása, máskor meg a megvalósulása miatt kritizálni a közösséget.
Távolodott egymástól Európa és Magyarország az elmúlt tíz évben? – kérdeztük a politikusokat, amire Orbán Balázs leszögezte:
nem változott a felek viszonya. „Most a helyünkön vagyunk, kézen fogva sétálunk a többi tagállammal, csak nem mindegy, milyen irányban”.
Mesterházy sosem gondolta, hogy az Orbán-kormány ki akarja léptetni az országot az unióból, de szerinte tény: a mostani sokkal messzebb áll az európai uniós gondolkodástól, mint korábban bármelyik kormány, beleértve az első Orbán-kabinetet is.
Orbán Balázs úgy látja, ma már axióma, hogy Közép-Európa nélkül és akarata ellenére nem lehet döntést hozni az EU-ban. Az MSZP képviselője szerint viszont a V4-ek bizonyos kérdésekben felismerték, együtt többre mennek, de ennek nincs akkora jelentősége mint amekkorát a kormány a kommunikációban tulajdonít neki.
Interjúfotók: Földházi Árpád
***
A teljes vitainterjú a Mandiner most megjelent friss lapszámában olvasható, illetve előfizetőink ide kattintva el tudják olvasni online is.
Az ukrán dezinformációs kampány narratívájához hasonló módon próbálták a megvert és elhunyt kárpátaljai férfi kapcsán hitelteleníteni cikkünket – van azonban egy kis bökkenő.
A miniszterelnök politikai igazgatója kiemelte, hogy „a közszolgálat nem egy szakma, hanem hivatás. Nemcsak tudás, hanem tartás is kell hozzá, ami nem tanulható a tankönyvekből”.
A visszaélések között verések, brutális letartóztatások, a jogi képviselet megtagadása, elszigetelt fogva tartás, sőt fogyatékossággal élő emberek mozgósítása is szerepelnek.
Meg kellene végre értenie: nem az a cél, hogy a 27 tagállam közötti különbségeket teljesen eltüntessük, hanem hogy az érdekeket összeegyeztessük, és ennek révén a kontinens pozícióját erősítsük.
Ehhez nincs mit hozzátenni. Viszont az, hogy ki áll távolabb az uniós gondolkodástól eldőlt, mert a V4-ek szerint is az EU távolodott el a saját elveitől, a Brexit meg egy komoly figyelmeztetés - meg a migráns ügyben folyó óvatos közvélemény-kutatás, ami mereven ellenkező, mint az uniós politika - arra, hogy mi közép-európaiak látjuk jobban az unió feladatát.
Hihetetlen és soha nem gondoltam volna, hogy pár év alatt Mesterházyra vagy Szanyi Kapitányra kb. értelmes és komolyan vehető politikusként fogok tekinteni.
Pedig nem ők változtak, egyszerűen üde színfoltok lettek a debilis Fegyőrök, Jakabpéterek, Csehkatkák, Bangónék között.
Ha konzekvens szocialista, "baloldali" lenne Mesterházy, akkor éles, kíméletlen harcot kellene indítania az MSZP tönkretevőivel, DK-s szatelit-ribancpárttá züllesztőivel szemben, pl. az áruló és megalkuvó pártársaival szemben, meg természetesen a Böszme-szektavezér Lopcsány, vagy a Párbeszéd parazitapárttal, Vírusgeriék ellen. Esetleg mehetne a sokáig sunyin kollaboráló, óvatos duhaj-fenegyerek Szanyikapitány új pártjába. Úgyis ez lesz a sorsa. Böszméék kinyírják:)