Európai civilizáció – ez a témája a Kommentár folyóirat frissen megjelent számának, melyet a budapesti H8 Caféban mutattak be. Békés Márton, a folyóirat főszerkesztője a bemutató elején elmondta: a Kommentár 22 szerzőjéből kettő professzor és hét doktor; a szerzők átlagéletkora 44 év. A kerekasztal-beszélgetés résztvevői CSejtei Dezső szegedi filozófia professzor, Spengler és Ortega fordítója, Makkai Béla történész, a Károli egyetemi docense, Máthé Áron történész, a a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökhelyettese; és Monostori Márkus jogász, az ELTE megbízott oktatója voltak.
Európa nem a legfényesebb korszakát éli – mondja Csejtei Dzső, aki azon „agyalt”, hogy a mai gondok hová vezethetőek vissza. Mint mondta: az európai civilizációnak két gyökere van, a görög-római és a zsidó-keresztény, s mindkettőnek van vezérgondolata. Az elsőé a racionalitás, a másodiké a linerális történelmi gondolkodás. Külön mindkettő nagyszerű. A görög racionalitás működik a ciklikus világban. A linearitás pedig a hitre, elvárásra, reménykedésre épülve. Európa előző 2500 évének azonban a kettő találkozása adott dinamikát, s a linearitás tartalmát a racionalitás kellett volna, hogy kibontsa. Ez működött sokáig, de most nem tudjuk, hogy mit tegyünk.
A rációnak elfogyott a válasza, és így egy helyben toporgunk.
Jön a trianoni békediktátum századik évfordulója, s ebből sem a magyar, sem a szomszéd közvélemények nem fognak jól kijönni – vélekedett Makkai Béla Közép-Európa-szakértő. Mint mondta: annyira beépült a szomszéd népek identitásába a győztesek önigazolása, hogy abból nehéz kikeveredni. Makkai feltette a kérdést: ha minket amputáltak, akkor miért mi kezdjük a bocsánatkérést és bocsánatadást? Márpedig nincs kilábalás a közös jövő felé enélkül.
Mint mondta: nem szabad azzal az önelégültséggel nézni a jövőnket, amivel néztük a múltunkat. Kis néppé szeletelt minket a történelem, de nem alakult ehhez a gondolkodásunk, nem gondolkodunk úgy, hogy „mindegy, hogy mi van, túl kell élni”, ami a balkániaknak a sajátja az ötszáz éves török uralom miatt.
Máthé Áron az előző évben lezajlott Borhi-vitáról beszélt: Borhi László történész arról írt tavaly, hogy az amerikai titkosszolgálat helyeselte hazánk német megszállását a második világháborúban, mivel ez szerintük jól jött a szövetségeseknek. Erre a baloldali történészek igen hevesen reagáltak, de Máthé nem érti, miért, hiszen semmi újra nem derült fény, mindez eddig is tudott dolog volt.
Nem azé a vallás, akié a föld, hanem azé a föld, akié a vallás