A Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatójának írása
Mielőtt az olvasó azt gondolná, hogy a cím az országhatárokra utal, és a szerző arról szeretne írni, hogy e határokra újra szükség van, sietek leszögezni, hogy ebben a rövidke írásban a határ fogalmát más értelemben használom. A különböző politikai nézetek közötti határokról, illetve azok egyesítő erejéről lesz szó. Azt fogom ugyanis állítani, hogy
a legrosszabb, ami a politikában történhet, ha nincsenek egymástól radikálisan eltérő nézetek.
Ha ugyanis nincsenek éles különbségek, nincs is mik között keresni konszenzust. Nem a különbségek jelentik tehát a problémát, hanem a különbségek hiánya, illetve azok intoleráns keuzelése.
*
A híres konzervatív gondolkodó, Gilbert K. Chesterton a Mi a baj a világgal? című tanulmányában a következő fontos megállapítást teszi: „Nemcsak az igaz, hogy egy hitvallás egyesíti az embereket. De még a hitvallások közötti különbségek is egyesítik őket – amíg maga a különbség világos. A határ egyesít”.
Ezt egy mély és roppant igaz megállapításnak tartom, és szeretném továbbgondolni a magyar politikára. Vajon miért nem sikerült az elmúlt harminc évben megfelelő konszenzusokra jutnia a hazai politikai eliteknek? Vagy másképpen feltéve a kérdést: minden szándék ellenére miért nem csökkent, hanem éppen nőtt a polarizáció a rivális felek között?
A válasz véleményem szerint ott van, hogy azért nem sikerült egy kevésbé zaklatott politikai közéletet létrehozni, mert – minden látszat ellenére – nem voltak világosak a felek közötti határok, azaz a jól megkülönböztethető határok mentén nem lehetett minimális konszenzusokra jutni.
Mindez nem azt jelenti, hogy évtizedek óta ne lettek volna ádáz viták. Nagyon is voltak. De a magyar közéletnek épp az a lényege, hogy
a rivális felek egyszerűen nem fogadták el ellenfeleik álláspontját.
Hadd hozzak erre két példát. Először is a liberális tábor próbálta megfogalmazni önmagát. Az SZDSZ liberalizmusát azonban a jobboldali közönség úgy ítélte meg, hogy az nem nemzeti alapon áll. Hiába próbálta bizonygatni magáról az SZDSZ, hogy liberalizmusa legitim és haladó eszméket takar, az SZDSZ beszorult az MSZP mellé és el sem lehetett képzelni, hogy netán leválik róla és a jobboldal potenciális koalíciós partnerévé válik. Ily módon a magyar politikai közéletben nem tudott szervesülni egy két irányban (azaz balra és jobbra is nyitott liberalizmus, mint például Németországban, Hollandiában vagy újabban Nagy-Britanniában. A liberalizmus tehát még odáig sem jutott el ellenfelei szemében, hogy a jobboldali vetélytársak elismerték volna a liberalizmust, mint önálló ideológiát.