Kitennék a Kossuth térről az MSZP-közeli Politikatörténeti Intézetet
Felülvizsgálati kérelmet nyújtott be az állam a Magyar Királyi Kúria Kossuth téri épületének visszaszerzése ügyében – értesült a Magyar Idők. Mindez azt jelentené, hogy a jelenleg az épületben tevékenykedő MSZP-közeli Politikatörténeti Intézet használati jogát a Kúria törölné, és az egykori igazságügyi palota Alkotmány utcai szárnyépületét az államnak adná.
A Magyar Idők szerint ez lehet a rendszerváltást követő egyik legnagyobb vagyonjogi per a legfelsőbb bírósági szinten: a felülvizsgálati kérelmet a napokban nyújtotta be az állam, illetve a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. az MSZP és a Politikatörténeti Intézet Közhasznú Nonprofit Kft. (PTI) ellen.
A vita tárgya az, hogy vajon az MSZP-közeli PTI jogosan használja-e a 15 ezer négyzetméteres palota harmadát kitevő Alkotmány utcai részt. A magyar állam álláspontja szerint ugyanis érvénytelen az az 1990-es megállapodás, melyben az MSZP az intézetnek adta az épületrész használati jogát. Magyar Szocialista Párt ugyanis e jog szempontjából nem jogutódja az MSZMP Központi Bizottságának – utóbbinak volt ugyanis csak kezelői joga bejegyezve az ingatlan-nyilvántartásba, míg az MSZP hasonló jogosultságáról nem szól semmilyen jogszabály, határozat, vagy megállapodás. Az állam érvelése szerint épp ezért a pártnak, vagy a PTI-nek nincs helye az állami tulajdonban álló épületben.
Ezen érvelést ugyanakkor a Fővárosi Ítélőtábla nem osztotta: július 6-i döntésükben az alpereseknek adott igazat, így az állam ezért kér rendkívüli perorvoslatot a Kúriától.
Földes György, a PTI igazgatója a lapnak elmondta: szerintük jogosan használják az épületrészt, ugyanakkor a megszerzett használati jog átadásáért pénzt vagy épületet is elfogadnának az államtól. Földes nehezményezte: korábban a kutatóműhely rendszeres állami támogatásban is részesült, ezzel azonban most nem rendelkezik.
Az 1896-ban épült épületben egészen 1949-ig ülésezett az ítélkezés legfelső fóruma, a Kúria, a Budapesti Királyi Ítélőtábla, valamint a Koronaügyészség és a Budapesti Királyi Főügyészség. Ha a használati jogot a PTI-től sikerülne elvenni, nagy valószínűséggel az azt jelentené, hogy az épületbe a kiegyezést követő időszakhoz hasonlóan visszaköltözhetne a Kúria. Ezzel mind a törvényhozó, mind a végrehajtó és a bírói hatalom épületei is a Kossuth téren állhatnak majd, hiszen a nemzet főterén található a Parlament és a Miniszterelnökség is.
Összesen 84 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Nem kell sietni, mert nem sokára nem lesz már, amihez "közel" legyen az Intézet...
Nem szabad perelni, mert az elhúzódik. Állami kisajátítás és felajánlani helyette egy a rozsdaövezetben levő irodaház egyik emeletét. Ez az épület tényleg a Kúriának épült (még a Nagyszüleim is mondták...) utána lett Múzeum meg minden.
Bejelentkezés