Beleszállt a kormány döntésébe a Sziget: élesen bírálják az ír zenekar kitiltását

„A Kneecap kitiltás nemcsak a Sziget hírnevét veszélyeztetheti, hanem Magyarország nemzetközi megítélését is negatívan befolyásolhatja”– írták sajtóközleményben.

Az újságíró szerint „Magyarország nem engedheti meg, hogy ilyen együttes a területén fellépjen, tömegeket hergeljen, és erőszakos cselekményekre buzdítson bárkit is.”
Mint megírtuk: a magyar kormány három évre kitiltotta Magyarország területéről a radikális ír Kneecap zenekart, miután a Belügyminisztérium döntése szerint az együttes itteni tartózkodása „a nemzetbiztonságot súlyosan veszélyezteti”. A döntés precedensértékű, és leginkább annak a hónapok óta tartó társadalmi tiltakozásnak köszönhető, amely a zenekar Sziget Fesztiválra való meghívása miatt bontakoztak ki.
A Kneecap raptriót nemcsak politikai provokációval, hanem súlyos antiszemita, terrorpárti megnyilvánulásokkal is vádolják. A közfelháborodás középpontjába azután kerültek, hogy a Sziget Fesztivál bejelentette:
meghívta őket az idei rendezvényre, és a Revolut által szponzorált színpadon léptek volna fel.
„Szeretném kifejezni mélységes elismerésemet a magyar kormánynak a Sziget Fesztiválon tervezett Kneecap koncert kapcsán tanúsított egyértelmű álláspontjáért” – fogalmazott csütörtöki X-en közzétett bejegyzésében Maya Kadosh, Izrael magyarországi nagykövete.
A Sziget Fesztivál azonban nem már kevésbé volt lelkes a döntéstől. Közleményükben úgy fogalmaztak: „a Kneecap kitiltás nemcsak a Sziget hírnevét veszélyeztetheti, hanem Magyarország nemzetközi megítélését is negatívan befolyásolhatja.”
Nem sokkal később a kitiltott zenekar is megszólalt az ügyben. Azt írták rajongóiknak:„ Orbán Viktor autoriter kormánya szerint nemzetbiztonsági fenyegetést jelentünk. Ez k*rvára felháborító egy olyan embertől, aki néhány hete háborús bűnösként ünnepelt Netanjahut hősként fogadta.” A posztot pedig úgy zárták:
Free Palestine. Tiocfaidh ár lá. Fuck Viktor Orbán”
Ezt is ajánljuk a témában
„A Kneecap kitiltás nemcsak a Sziget hírnevét veszélyeztetheti, hanem Magyarország nemzetközi megítélését is negatívan befolyásolhatja”– írták sajtóközleményben.
Kulifai Máté, a Hetek újságírója, aki az ügy egyik legismertebb hangja és leghangosabb szószólója volt, így kommentálta a kormány döntését:
„A magyar kormány úgy határozott, hogy 3 évre kitiltják Magyarország területéről az ír bandát, miután a nemzetbiztonságot súlyosan veszélyezteti az itt tartózkodásuk.
Így is kell ezt!”
Kulifai – miután külön köszönetet mondott két kollégájának, Vajda Tamásnak és Nemes Dánielnek – kiemelte, hogy széles társadalmi összefogás állt a döntés mögött: mint fogalmazott, „azért tiltakoztunk és tüntettünk, szólaltunk fel nagyon sokan, hogy a Sziget Fesztivál lássa be, hogy súlyos hibát követtek el, amikor ezt az együttest meghívták és népszerűsítik, de ők csak magyarázták a magyarázhatatlant, próbálták kimosdatni a terrorpárti Kneecap-et. Ezt viszont nem hagytuk.”
Ezt is ajánljuk a témában
Ahogy a petícióban fogalmaznak, a Sziget Fesztivál sem kerülheti el a választ, hogy melyik értékrenddel vállal közösséget.
Mint ismert: a Kneecap tagjai a gyanú szerint nyíltan támogattak terrorszervezeteket. Kulifai felidézte, hogy a zenekar egy nappal a 2023. október 7-i Hamász-támadás után – amelyben 1200 izraeli civil halt meg – „Szolidaritás a palesztin küzdelemmel” feliratú képet tett közzé, rajta palesztin zászlóval. Ugyanezen a napon másik posztjukban a „Viva Palestine” felirat szerepelt.
Egyetlen nappal a holokauszt óta történt legvéresebb – zsidó civilek ellen elkövetett – támadás után. Még a halottakat sem tudták összeszámolni. Ez nem más, mint a brutális TERROR támogatása, pártolása”
– fogalmazott a Hetek újságírója.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem jöhetnek a Sziget Fesztiválra.
Kulifai emlékeztetett: egy 2024 novemberi londoni koncerten a zenekar a libanoni Hezbollah zászlóját lengette a színpadon. A Hezbollah számos terrortámadásért felelős, többek között európai civil áldozatokkal.
A mai napig az együttes közösségi oldalain szerepel a kép, ahogyan az egyik bandatag a Hezbollah terrorvezérének a könyvét olvassa”
– jegyzi meg az újságíró, hozzátéve, hogy ugyanezen a koncerten az együttes egyik tagja, Mo Chara, nyilvánosan skandálta: „Up Hezbollah, Up Hamas”. Az eset miatt a brit hatóságok vádat emeltek ellene terrorizmussal összefüggésben; a következő bírósági tárgyalás augusztus 20-án lesz.
Ezt is ajánljuk a témában
Közös petíciót adtak ki a magyar kulturális élet szereplői a Kneecap szigetes fellépése ellen.
A Hetek újságírója szerint ez nemcsak egy zenekar provokációjáról szól, hanem egy súlyos erkölcsi kérdésről is, „közvetve pedig, az együttes a terrorszervezetek propagandáját népszerűsíti – legyen szó a népirtás-vádakról, a halottak számának meghamisításáról, az Izrael elleni gyűlölet következetes és tudatos szításáról. Halált kívántak a cionistákra, és az izraeli katonákra is.”
Kulifai élesen bírálta a Sziget Fesztivál közleményét is; ennek kapcsán úgy fogalmazott: „A Sziget Fesztivál morálisan leszerepelt, ahogyan a Revolut is, akik annak a színpadnak a névadói szponzorként, ahol a Kneecap fellépett volna. Hetek óta keressük őket, hogy foglaljanak állást, egyszer sem válaszoltak.”
Az újságíró ezután néhány közéleti szereplő hozzáállásáról is kifejtette a véleményét. Mint írta:
várta, hogy akár Karácsony Gergely, akár Péter Magyar megszólaljon ebben az ügyben, de nem tették
– ellenben az óbudai polgármester Kiss László, Bóka János és végül a kormány ezt megtette, valamint számtalan jobb- és baloldali művész, előadó is.
Kulifai szerint a döntés egyértelmű üzenet: „Magyarország nem engedheti meg, hogy ilyen együttes a területén fellépjen, tömegeket hergeljen, és erőszakos cselekményekre buzdítson bárkit is.
Köszönöm mindenkinek, aki a közösségi oldalakon és az utcákon is felszólalt ennek az érdekében. Nem volt hiába!”
Ezt is ajánljuk a témában
Magyarország három évre kitiltotta a terrorizmust nyíltan támogató, antiszemita Kneecap nevű ír rapformációt.
Nyitókép: Ritter Doron / Kulifai Máté Facebook-oldala