Felgyorsulhat a Paksi Atomerőmű építése az új francia beruházásnak köszönhetően

A külügyminiszter szerint a vállalat fontos szerepet tölt be a világgazdaságban az energiaelosztás, az automatizálás és a szoftverfejlesztés terén.

Hazánknak stratégiai szerepet szánnak.
A Világgazdaság arról ír, hogy egyedülálló technológiai és energetikai beruházás valósulhat meg Paks mellett. Mint kiderült, a német ParTec és a magyar 3D Lézertechnika szándéknyilatkozatot írt alá egy moduláris, hiperskálázható mesterségesintelligencia-adatközpont, egy agro-fotovoltaikus napelempark és egy nagy kapacitású energiatároló rendszer megvalósításáról. A több milliárd eurós projekt stratégiai szerepet szán Magyarországnak.
A beruházás az egyik legnagyobb közép-európai MI- és energia-infrastruktúra projekt lesz
– ezt az Eqs News közölte.
Hozzáteszik: a paksi atomerőmű közelében fekvő helyszínen megvalósuló projekt központjában egy új generációs, moduláris MI-adatközpont áll, amely akár 96 megawatt teljesítményű áramfogyasztásra képes. Emellett egy 530 hektáros területen agro-fotovoltaikus napelemparkot is létrehoznak. Ez a központ energiaellátását biztosítja. Egy nagy kapacitású akkumulátoros energiatároló rendszer garantálja az áramhálózat stabilitását és a folyamatos, fenntartható energiaellátást.
Az atomerőmű közelsége különösen hatékony és rugalmas áramellátást tesz lehetővé
– hangsúlyozzák.
Az adatközpont hőtermelését fenntartható módon a szomszédos mezőgazdasági üzemek hasznosítják:
így kapcsolódik össze az energiatermelés és a mezőgazdaság, hívják föl a figyelmet.
A nem mindennapi beruházásról mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos is említést tett Szegeden, egy másik eseményen. Palkovics László jelezte, hogy a német ParTec AG kedden jelentette be, hogy mintegy 3 milliárd euró beruházással Magyarországon kíván adatközpont létrehozni hatalmas kapacitással.
A fejlesztés helyszínválasztásának oka az energiabiztonság és az ország stabilitása mellett a kiváló szakember-ellátottság. A 3 milliárd eurós beruházási érték nagyobb, mint például a debreceni BMW-gyár 2 milliárd eurós fejlesztése
– írják.
Az átszámítva mintegy 1200 milliárd forintból megvalósuló központ
2027-ben kezdheti meg a működését.
A projekt stratégiai jelentőségű a nagy teljesítményű számítástechnika, a mesterséges intelligencia és a kvantumtechnológia jövőbeli fejlődése szempontjából, szögezik le.
Ezt is ajánljuk a témában
A külügyminiszter szerint a vállalat fontos szerepet tölt be a világgazdaságban az energiaelosztás, az automatizálás és a szoftverfejlesztés terén.
Nyitókép: Pixabay