Dermesztő ábrák és térképek mutatják meg nekünk a magyarság jövőjét

2025. július 11. 05:42

Magyarország és a világ népesedési válság felé tart: hazánk lakossága 2070-re akár 7,3 millióra csökkenhet, miközben a közép-európai országok többsége szintén fogyásnak indul. Európa súlya globálisan visszaesik, míg Afrika népessége robbanásszerűen nő. Ma ünnepeljük a népesedési világnapot.

2025. július 11. 05:42
Kovács András
Kovács András

Bárki bármit mond a demográfia nemcsak a múltban, hanem korunkban is az egyik legfontosabb kérdés. Persze ezt főleg a baloldali-liberális politikus és háttérszervezetek szokták bagatellizálni, de minden fontos társadalmi és gazdasági kérdés esetén végül mindig a demográfiáig jutunk. Július 11-e a népesedési világnap, úgyhogy érdemes most kicsit körülnézni, hogyan áll ezen a téren Magyarország, a régiónk és a világ. Vigyázat, durva adatok jönnek!

45 év múlva már 8 millióan sem leszünk
 

Magyarországra az elmúlt évtizedek során fokozatosan öregedő és lélekszámában fogyó népesség jellemző. 1981 óta folyamatosan csökken a népességszám, 2025. január 1-jén 9 millió 539 ezer fő élt hazánkban. Ez 44 év alatt 1 millió 120 ezer fős, több mint 10 százalékos létszámcsökkenést jelent. Az 1980-as években elsősorban a kedvezőtlen halandósági viszonyok, az 1990-es évektől a termékenység és a születésszám erős visszaesése, majd tartósan alacsony szintje, illetve a rendszerváltás utáni első években megfigyelhető magas halálozás játszott meghatározó szerepet a népesség számának fogyásában. 

Hazánk népessége a jövőben tovább csökken a KSH népesség-előrejelzésének mindhárom (alacsony, közepes és magas) változata szerint. 2070-re a legoptimistább előrejelzés 7,9 millió fős népességszámot jelez. 

A közepes forgatókönyv szerint 7,6 milliós, az alacsony változat szerint pedig 7,3 milliós népesség valószínűsíthető 2070-re. Mindezek mellett van olyan becslés is, amely szerint 45 év múlva még éppen 8 millió felett lesz a hazai népesség száma. 

Magyarország népességének vármegyék szerinti megoszlásában 2025 és 2070 között nagyobb mértékű átrendeződés nem valószínűsíthető: az elhelyezkedésében, fejlettségében különböző, de lakosságszámát tekintve egymásra hasonlító vármegyék sorrendje felcserélődhet (ilyen például Bács-Kiskun és Győr-Moson-Sopron vagy Békés és Komárom-Esztergom vármegye). A legnagyobb mértékben, legalább 30 százalékkal Vas, Veszprém, Baranya, Tolna, Somogy, Békés és Zala vármegyében csökkenhet a lakosság száma 2070-ig. 25–30 százalék közötti visszaesés várható Komárom-Esztergom, Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok, Heves és Nógrád vármegyében. Budapesten lesz a legkisebb (–7,3 százalék) a népességfogyás a következő évtizedekben: a csökkenés mértéke egyedül a fővárosban lesz 10 százaléknál kisebb.

Tragikus a népesedési helyzet a régiónkban

Bár a magyarországi adatok semmiképpen sem derítenek fel minket, ezért érdemes kicsit körülnézni a régiónkban. Az alábbi ábrán egy becslést láthatnak arról, hogy a közép-európai országok népesedési viszonyai, hogyan alakulhatnak 2070-ig. 

Így alakul régiónk országainak népessége 2070-ig

2070-re Lengyelország lesz a térség legnépesebb országa, de jócskán 30 millió alatt lesznek. Ukrajnában jelenleg is tragikusak a demográfiai mutatók, és egyesek szerint már napjainkban sem éri el a lakosság száma a 25 milliót. 

Az egykor bőven 20 millió feletti lakossággal rendelkező Románia már csak 13,5 milliós lesz 45 év múlva.

Csehország, Szlovákia, Szerbia, Horvátország és Szlovénia is leszállópályán van. Legjobb helyzetben talán a szlovénok vannak, akiknél a csökkenés nem olyan nagy mértékű, mint a többi országban. 

Fontos jelezni, hogy a fenti számok a mostani folyamatok alapján készülnek, tehát a nem várt eseményeket nem tudják beépíteni ezekbe a modellekbe. Ami jól látszik, a közép-európai térségben sokkal kevesebben fognak élni 2070-ben, mint napjainkban. Ennek a hatását még felbecsülni sem lehet, mivel ezekben a társadalmakban a maihoz képest is több 65 év feletti fog élni, és jóval kevesebb fiatal.

Afrika csúnyán lehagyja Európát

Az pedig, hogy milyen népesedési jövő vár Európára azt az alábbi grafikával lehet a legjobban jellemezni. 

 

Míg 1900-ban Európa lakossága a háromszorosa volt Afrikáénak, addig 1993-ban már pont egyenlő volt a két kontinens népessége. 2037-ben már háromszoros, míg 2047-ben már a négyszerese lesz az afrikai népesség az európainak. 

Európa népesedési katasztrófáját jól mutatja a alábbi ábra is, amely az 1990-2020 közötti helyzetet mutatja. Pirossal a csökkenő, míg zölddel a növekvő területek láthatóak. 

 

Ha már Európa, akkor érdemes megemlíteni, hogy az unió 27 tagországának népessége 2023. január 1-jén 448,8 millió fő volt. A korábbi évtizedekben alapvetően a növekedés volt meghatározó: 1960 óta 94,2 millió fővel, közel 27 százalékkal nőtt az országcsoport lakossága. 

Az Eurostat által készített népesség-előrejelzés alapváltozata szerint az unió népessége a következő évtizedekben, hosszú távon csökkenni fog: 2100-ig 419,5 millió főre mérséklődik. 

Németország az unió legnépesebb tagállama: lakosainak száma 2023. január 1-jén 84,4 millió főt tett ki. A második helyen Franciaország (68,2 millió fő), a harmadikon Olaszország (59 millió fő) áll. Az Eurostat előrejelzése szerint Németország és Franciaország népessége a következő években tovább nőhet, miközben Olaszország lakossága várhatóan csökkenni fog. Olaszország termékenysége az egyik legalacsonyabb az unióban. A hosszú távú prognózis szerint a legnagyobb mértékű népességfogyást Litvánia és Lettország szenvedheti el: a két ország lakosainak száma több mint harmadával csökkenhet 2023 és 2100 között. Ezzel szemben Luxemburg és Málta lakossága a jelenlegi mintegy másfélszeresére növekedhet a 21. század végére.

2087-től várhatóan csökkenni fog a népességszám

A Földön 2022-ben elérte a népességszám a 8 milliárdot. A régiók közül Ázsia a legnépesebb, viszont a jövőben a népességnövekedés nagyobb része az afrikai országoktól várható. A jövőben továbbra is folytatódik a népesség gyarapodása, azonban lassuló ütemben. Az 1950. évi 2,5 milliárd fő megkétszereződéséhez 37 évnek kellett eltelnie, ezt követően az 1987. évi 5 milliárd fős népesség várhatóan több mint 70 év elteltével, 2058-ra duplázódik meg 10 milliárdra. Az előrejelzés legtávolabbi évében, 2100-ban előreláthatólag 10,3 milliárd ember él majd a Földön. A mostani becslések alapján 2087-től megáll az emberiség létszámának a bővülése és csökkenésbe vált át. 

Forrás: KSH 

Napjainkban a világ népességének 59 százaléka az ázsiai és több mint 18 százaléka az afrikai földrészen él. Az ENSZ prognózisa szerint Ázsia a század végéig megőrzi elsőségét, de elsősorban Afrika gyarapodásának köszönhetően veszít a súlyából. 2100-ban a világ népességének 38 százaléka lesz afrikai, Ázsia részaránya pedig várhatóan 45 százalékra csökken. Európa súlya a világ össznépességén belül 2024 és 2100 között folyamatosan csökkenni fog (9,1 százalékról 5,7 százalékra). A század második felétől Ázsia, továbbá Latin-Amerika és a Karib-szigetek népességszáma szintén mérséklődni fog. Afrika mellett Észak-Amerikában, valamint Ausztrália és Óceánia térségében számíthatunk fokozatos népességgyarapodásra a század végéig. Afrika lakossága a jelenlegi 2,6-szorosára nőhet 2100-ig, Észak-Amerikáé 1,2-szeresére, Ausztrália és Óceánia régióé pedig 1,5-szeresére.

Itt vannak az igazi katasztrófák

Mindezek mellett az ázsiai országok közül érdemes kiemelni Dél-Koreát, ahol annyira tragikus a demográfiai helyzet, hogy egy friss becslés szerint 2125-ben már 7,53 millió ember fog élni az országban. Ez a szám annak fényében igazán döbbenetes, hogy most 51,68 millió az ázsiai ország lakossága. A helyzet Japánban sem fényes. Jelenleg 123 millióan élnek az országban, de 2100-ra már csak 76 milliót jósolnak. Persze ez a dél-koreai csökkenéshez képest még jónak tűnik. Végezetül pedig érdemes még a geopolitikai törésvonalon fekvő Tajvanra is kitérni. A szigetországban jelenleg 23 millióan laknak, de 2100-ban már 10 millióan sem lesznek. A szomszédos Kína fölénye akkor még nyomasztóbb lesz, mivel ők akkor még mindig 650 millió körül lesznek. Izgalmas évtizedek közelegnek. 

Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

 

 

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Barna Kutya
2025. július 11. 08:32
" jövőben a népességnövekedés nagyobb része az afrikai országoktól várható. Ennek a nyugati szemlélet az oka. Mindent a saját szemüvegünkön keresztül nézünk, s oktalanul beleavatkozunk a természet rendjébe. Ahol kicsi a gyerek felnövekedésének az esélye, ott több gyerek születik. "Hála" a beavatkozásnak segélyek, gyógyszerek juttatásának ebből a sok megszületett gyerekből már sok éri meg a felnőtt kort .Azonban a társadalmi szokások, hagyományok miatt továbbra is sok gyereket vállalnak. Ezért van népességrobbanás Afrikában. Be kéne fejezni minden segélyezést, hagyni őket békén. Minden térségnek van egy eltartóképessége, majd az újra egyensúlyt teremt. Tudom, hogy ez elég durván hangzik, de ez az igazság. Ha ez így marad, még megérjük, hogy az ENSZ,EU fogják kötelezővé tenni, hogy minden európai ember segélyezzen egy afrikait, hogy annak a gyerekei jól éljenek.
Kovács József
2025. július 11. 08:30
Érdemes megnézni a világ IQ térképét. Európa, Észak-Amerika magas, Ázsia nagyon magas, Afrika extrém alacsony. Egyre több lesz a sötét ember.
lesmiserables
2025. július 11. 08:17
Cigány és nyugdíjas ország
lesmiserables
2025. július 11. 08:16
Annak a maradéknak is a fele retek cigány lesz, akikre lehet dolgozni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!