Napokon belül Magyarországra figyel fél Európa – az év csatáját várják a Balatonnál

Drón- és éjjellátó kamerákat is bevetnek a cél érdekében.

Nagyjából 60 kilométer hosszú, teljesen láthatatlan, és csaknem minden nyáron szedi áldozatait a déli parton, Balatonkeresztúr és Balatonvilágos között.
Veszélyes óriás lapul kedvenc tavunkban: nagyjából 60 kilométer hosszú, teljesen láthatatlan, és csaknem minden nyáron szedi áldozatait a déli parton, Balatonkeresztúr és Balatonvilágos között – írja a Blikk.
Bár a Balaton déli partja sokak szemében a sekély, biztonságos fürdőzőhely szinonimája, a portál cikke szerint a valóság ennél jóval árnyaltabb és veszélyesebb. A parttól 500-1000 méterre húzódik ugyanis egy természetes képződmény, amelyet „marásvonalnak” neveznek:
ez az a pont, ahol a tómeder hirtelen mélyülni kezd, a talaj pedig egyszer csak eltűnik a fürdőzők talpa alól.
A jelenséget a természet formálta ki az évek során, főként az északnyugati szél által keltett hullámzás miatt, amely az északi part felől a déli part irányába sodorja a meder anyagát.
A marásvonal pontos elhelyezkedését eddig csak erős hullámzáskor lehetett sejteni – a víz felszíne ugyanis éppen ott tarajozik, ahol a mély árok húzódik. Mostantól azonban már nem kell viharos időre várni: Szakter Roland, a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság geodéziai és térinformatikai szakembere digitális térképet készített, amely műholdas adatok alapján bármikor megmutatja a marásvonal helyzetét.
A térképen jól látszik, hogy a mély árok Siófoknál, Balatonboglárnál és Balatonmáriafürdőnél különösen közel esik a parthoz, míg Szántód térségében időlegesen eltűnik.
Bagyó Sándor, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának (VMSZ) elnöke a Blikknek elárulta, a marásvonal komoly veszélyt jelent – főleg azoknak, akik nem tudnak róla. Nem szükséges vihar vagy balszerencse, elég egy átlagos nyári nap, amikor a fürdőzők egy matraccal vagy vízibiciklivel elhagyják a partot.
Az ártalmatlannak tűnő fürdőzés könnyen tragédiába fordulhat, ha valaki pánikba esik, mert hirtelen már nem ér le a lába.
A szakember figyelmeztet: a biztonság érdekében csak a biztos úszástudással rendelkezők menjenek a bójákon túlra, a gyermekeket pedig még a partközeli sekély vízben sem szabad felügyelet nélkül hagyni. A vízmélység ugyanis a déli parton is gyorsan változhat, és egy kisgyereket egy pillanat alatt elnyelhet a víz.
Az úszógumi vagy mentőmellény életet menthet, és még a legdrágább strandboltban is olcsóbb, mint a koporsó
– fogalmazott a lapnak Bagyó Sándor.
Nyitókép: MTI/Varga György