Évtizedek óta nem látott katasztrófa fenyeget Tiszán, elérte Magyarországot a parajdi sóbánya szennyezett vize

2025. június 14. 22:50

Másodfokú készültséget rendeltek el a Maroson és a Tisza alsó szakaszán a Parajdi sóbányából származó szennyezés miatt. Védett fajok is eltűnhetnek.

2025. június 14. 22:50
null

Súlyos ökológiai katasztrófa alakult ki a Kis- és Nagy-Küküllő térségében. A megnövekedett sókoncentráció következtében tömeges halpusztulás kezdődött, amely a folyó teljes ökoszisztémáját fenyegeti. A szennyezés nemcsak Romániát érinti. 

Ha a szennyezett víz eléri a Tiszát, az akár a híres tiszavirágzást is veszélybe sodorhatja 

– idézte a Magyar Nemzet a Maszol.ro portálnak nyilatkozó Nagy András Attila halbiológust. A szakember szerint a helyzet példaértékűen mutatja be, hová vezet a természet rombolásának rendszerszintű gyakorlata és a felelőtlenség. 

A Küküllőn és mellékvizeiben bekövetkezett halpusztulás mértéke drámai. A szakértők már most százezres, de akár milliós nagyságrendű elhullásról beszélnek. 

A védett halfajok – például a Petényi márna, a szivárványos ökle vagy az erdélyi és tiszai ingola – is eltűnhetnek a folyóból. Most már nem arról beszélünk, hogy lesz-e ökológiai katasztrófa vagy nem, itt most már egy bekövetkezett katasztrófáról beszélünk – figyelmeztetett Nagy András Attila. 

Másodfokú készültséget rendeltek el a Maroson és a Tisza alsó szakaszán a Parajdi sóbányából származó szennyezés miatt, amely már elérte Magyarország területét is 

– számolt be a Portfolió.hu. A Parajdi sóbánya elöntését követően a folyókba került sószennyezés miatt másodfokú vízminőségi és kárelhárítási készültséget léptettek életbe a Maroson, valamint a Tisza alsó szakaszán. A szennyezés már átlépte az országhatárt és megjelent a Maros magyarországi szakaszán is. A vízügyi hatóságok fokozott figyelemmel követik a helyzet alakulását. A szakemberek napi két alkalommal, összesen hat különböző mérési ponton ellenőrzik a folyóvíz sókoncentrációját. A jelenlegi mérési adatok szerint a sótartalom még nem haladja meg a kritikus határértéket.

A helyi horgászok tapasztalatai ugyanakkor már jelzik a vízminőség változását, megfigyeléseik szerint a halállomány is reagál a megváltozott körülményekre.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: MTI/Veres Nándor

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rocktoberi-2
2025. június 16. 11:59
Ennyit tudnak a románok. Szennyezni.
sensuscommunis
2025. június 15. 12:56
Per, kártérítés !!
bagoly-29
2025. június 15. 12:29
Rémisztgetés helyett nem ártana megnézni azt a fránya térképret! A ciánszenyyeződésnél a forrás pár tiz km-re volt a magyar határtól, most meg pár százra van! Mire a Kis-Küküllő a Marosba ömlik már jórészt felhigul a vize. A folyó élővilága megsinyli alaposan, de szerencsére a mellékvizekből majd újra benépesülhet az élővilága. A cián sem pusztitotta ki a Tisza teljes élőilágát.
Szuperszig
2025. június 15. 11:43
Hányadszor fogják kipusztítani a Tiszát?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!