Végre kiderül, kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától

2025. május 23. 18:25

Az MCC konferenciát rendez, hogy a mesterséges intelligenciával kapcsolatos félelmeket és a túlzott optimizmust egyaránt a helyére tegye.

2025. május 23. 18:25

A technológiának a társadalomra gyakorolt hatásaival foglalkozik a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány Technológia és Társadalom című konferenciája június 3-5 között – mondta az Infostartnak Cséfalvay Zoltán, az MCC Technológiai Jövők Műhelyének vezetője.

Azt is várjuk ettől a konferenciától, hogy sikerüljön valamilyen reális középutat találnunk az új technológiákkal szembeni félelem és a csodavárás között. Mindkettő eltúlzott – vélekedett.

Szerinte túlzott felhajtás veszi körül az új technológiákat, különösen a mesterséges intelligenciát, olyanokat tételezünk fel róla, amire nem képes jelen pillanatban. A másik oldalon meg létezik egy nagy félelem attól, hogyan alakítja át majd az életünket az új technológia - tette hozzá. Mint mondta: 

ez a csúcstalálkozó, ahol közel 30 külföldi vendég vesz részt, alkalmat ad majd arra, hogy valahol a középúton találkozzunk.”

Az MCC több kutatást is folytat a mesterséges intelligánciával kapcsolatban, nagy jelentőséget tulajdonítanak a startupoknak, azt is vizsgálják, hogy Európa miért van elmaradva a startupok terén – árulta el Cséfalvay Zoltán.

Az MCC egyik most készülő tanulmánya éppen a mesterséges intelligenciával foglalkozó európai startupokat vizsgálja, 

ezen belül arra kíváncsiak, hogy a mögöttük lévő tudásháttér mennyiben játszik szerepet. „Nézzük azt is, hogy Kelet-Közép-Európában és Európában a startupok mögött milyen egyetemi felhajtóerő mozog. Van egyfajta képzetünk, hogy a sikeres startup az valamikor az egyetemi padokból indul el. Az élet kicsit más Kelet-Közép-Európában, itt a 30 éves koruk után indulnak a startupok alapítói” – mondta a vezető kutató. Hozzátette: azt is elemzik, hogy a különböző egyetemek hány startup alapítót indítanak el.

Nyitóképünk illusztráció (Fotó: Pixabay)
 


 

 

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kvmny
2025. május 23. 22:02
"Nézzük azt is, hogy Kelet-Közép-Európában és Európában a startupok mögött milyen egyetemi felhajtóerő mozog." Ne nézzétek, vegyen az állam egy AI szerverparkot, amihez kedvezményesen biztosítson hozzáférést magyar startupoknak, ha akar fejlesztést, mert itt az egyetemeknek nincs pénzük rá. Mondjuk egyszeri pár százalékos milliárdosadóból lehetne finanszírozni, szerintem senki sem tiltakozna, mivel kvázi adomány lenne.
kvmny
2025. május 23. 21:50
Az összes AI cégvezető 2027-2030 közé teszi az általános AI (AGI) megjelenését (jelentősen közelebb hozták az elmúlt 1-2 év fejlesztései miatt). Az AGI meghatározása, hogy mindenben legalább annyit tud, mint egy ember, persze sokkal többet fog tudni, mert már a mostani modellek is sokkal jobbak bizonyos területeken, mint az emberek, a különbség, hogy az mindenben jobb lesz. Onnantól nyilván az AGI fogja vezetni saját maga fejlesztését, így exponenciális növekedés lesz. Az első AGi is simán 150 IQ felett lesz, ami majd tervez egy 300 IQ-s algoritmust, ami egy 600-ast, és így tovább. Mi meg nézünk, mint Rozi a moziban. Már 2020-ban talált egy antibiotikumot az AI, ami a rezisztens törzsek ellen is hatásos, az már klinikai teszt fázisban van, és ez 5 éve volt, amikor a chatgpt még nagyon primitív szinten állt. Több évnyi, vagy akár évtizednyi kutatás pár hétre csökken AI segítségével. Szóval vicces ez a "középút", mert nincs olyan. Vagy Doom lesz, vagy StarTrek.
Nasi12
2025. május 23. 21:35
Aki tudja csinálja, aki nem tudja tanítja. De vannak akik csak beszélnek róla. Az elnevezés egyébként nem korrekt. Nincs mesterséges intelligencia. Az intuició emberi képesség.
kamaty23
2025. május 23. 21:16
Mocskosul tele a fasz mar ezzel az MI hisztivel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!