Óriási bajban Karácsonyék: kimondta a Kúria, hogy a főváros költségvetése jogszabályellenes

Jogszabályellenes, mert nem tervez 51 milliárd forint szolidaritási hozzájárulás befizetésével.

Mindenki másképp értelmezi a Kúria döntését, de az biztos, hogy változtatni kell Budapest költségvetésén.
Ahogy korábban a Mandiner is beszámolt róla, a Kúria jogszabályellenesnek minősítette a főváros költségvetését, és kimondta, Budapestnek a szolidaritási hozzájárulás teljes összegét meg kell fizetnie, az ehhez hiányzó összeget pedig elő kell teremtenie.
Ezt is ajánljuk a témában
Jogszabályellenes, mert nem tervez 51 milliárd forint szolidaritási hozzájárulás befizetésével.
A döntésre azt követően került sor, hogy Sára Botond, Budapest főispánja a Kúriához fordult arra hivatkozva, hogy a fővárosi közgyűlés által megszavazott 2025-ös költségvetés jogellenes, mivel annak értelmében a szociális hozzájárulási adóból csupán 39 milliárd forint hozzájárulást fizetne be Budapest, további 50 milliárdot pedig nem. Sára Botond felhívja a figyelmet, hogy Budapest az egyetlen város – ráadásul épp a leggazdagabb –, amely nem tervez eleget tenni ebbéli kötelezettségének, ezzel nehéz helyzetbe hozva a szegényebb településeket. A főispán korábban azt is hangsúlyozta,a fővárosnak nincs oka nem befizetni a szolidaritási hozzájárulást, mivel „az iparűzésiadó-bevételek folyamatosan nőnek, amelyek alapjául szolgálnak a szolidaritási hozzájárulás összegének”.
Bár a Kúria döntése értelmében a főváros július 1-től köteles módosítani a költségvetését, belefoglalva a hozzájárulási adó teljes mértékét, a baloldali városvezetés és Budapest Főváros főispánja teljesen másképp értékelik a nyilvánosságra hozott információkat.
A Kúria megsemmisítette a költségvetés két részletét – a kiadási főösszeg és a szolidaritási hozzájárulás mértékére vonatkozó rendelkezéseket – és a kormányhivatalnak adott igazat, írta meg május 21-én az Index. A lap szerint ez azt jelenti, hogy
„a jogerős döntés is megerősíti azt, hogy a Magyar Államkincstár jogosan kéri a szolidaritási hozzájárulás teljes összegét”.
Sára Botond főispán közösségi oldalán osztott meg egy videót, amelyben azt mondta:
„A Kúria jogerős döntése világos: a főváros költségvetése jogszabályellenes, a szolidaritási hozzájárulás teljes összegét meg kell fizetnie a fővárosnak, az ehhez hiányzó összeget elő kell teremteni.”
Sára továbbá arról is beszélt, hogy a Kúria döntésének értelmében a fővárosnak kötelessége szabályossá tenni a költségvetést július 1-jét követően, amelyet vagy a kiadások csökkentésével, vagy a bevételek növelésével tehet meg. Hangsúlyozta, a döntés indoklása azt is egyértelművé teszi, hogy a szolidaritási hozzájárulás rendszere összhangban van mind az Európai Önkormányzatok Chartájával, mind Magyarország Alaptörvényével, vagyis jogszerűnek minősül, ami cáfolja Karácsony Gergely korábbi kijelentését.
Kiss Ambrus korábbi főpolgármester-helyettes, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója egy, az MTI-hez eljuttatott közleményben azt állítja,
a Kúria arról tájékoztatta a fővárost, hogy nem semmisíti meg a 2025-ös költségvetési rendeletet. A döntést szerinte a Kúria azzal indokolta, hogy a büdzsé elfogadáskori állapota „nem volt rossz”.
Hozzátette, a Kúria kikötötte, hogy a fővárosnak figyelembe kell vennie a szolidaritási hozzájárulás mértékét, tehát a költségvetés felülvizsgálatakor be kell tervezni a Nemzetgazdasági Minisztérium rendeletében szereplő összeget, de ez nem jelent feltétlenül fizetési kötelezettséget, ez csupán egy tervszám.
Karácsony Gergely főpolgármester pedig Facebook-oldalán csak a következő megjegyzéssel kommentálta a döntést:
„Hiába kérte Sára Botond, a fővárosi költségvetés marad.”
Bár a két oldal sok dologban nem ért egyet a Kúria döntésével kapcsolatban, azt Kiss Ambrus is elisemerte, hogy a fővárosnak július 1 - jével módosítania kell a költségvetési tervezeten, vagyis Karácsony Gergelynek mindenképp lesz még dolga vele.
Amennyiben mégsem hajlandó a főváros eleget tenni a Kúria kérésének, annak súlyos következményei lehetnek.
Sára Botond elmondta, a fővárosnak valahogy be kell tömnie a jelenleg tátongó 50 milliárd forintos lyukat. Amennyiben ez nem sikerül, és az államkincstár elnöke komoly likviditási problémákat észlel a főváros számláján, dönthet úgy, hogy költségvetési biztost rendel ki, aki áttekinti a fővárosi gazdálkodást, és amennyiben azt nem megfelelőnek minősíti, jelentést készít. Ha ez sem eredményes, a nemzetgazdasági miniszter kérheti a kormányhivatal vezetőjét, hogy csődbiztost rendeljen ki, aki gyakorlatilag az egész gazdasági irányítást átveszi a fővárosi önkormányzat felett, ismertette Sára Botond a lehetőségeket, és hangsúlyozta, reméli, nem kerül sor ezekre a szélsőséges esetekre.
Korábban lapunknak ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász is elemezte a lehetséges forgatókönyveket. Amikor Lomnici áprilisban nyilatkozott, még nem lehetett tudni, mi lesz a Kúria döntése, de elmondta: „amennyiben a Kúria a kormányhivatalnak ad igazat, a Fővárosi Önkormányzat köteles lesz a jogszabályoknak megfelelő költségvetést elfogadni, és teljesíteni a szolidaritási hozzájárulását” – jelentette ki, majd hangsúlyozta, amennyiben a baloldali városvezetés nem tesz eleget a befizetési kötelezettségének (ami szerinte Karácsony Gergelyéket ismerve nem lehetetlen) –„a kormányhivatal a kúriai döntés alapján, további lépéseket (például inkasszó) kezdeményezhet a fővárossal szemben”.
Az alkotmányjogász továbbá megjegyezte:
„Az ezzel ellentétes magatartás egyértelműen ellentétes a – baloldal által gyakorta hangoztatott – jogállamiság elvével”.
Ezt is ajánljuk a témában
Ha minden igaz, a Kúria hamarosan igazságot tesz a főispán és a főpolgármester vitájában.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton