Megjött Kína válasza: drasztikus vámot vetettek ki az amerikai termékekre

A kínai elnök a spanyol miniszterelnökkel tartott találkozón együttműködésre szólított fel az EU-val a globális kereskedelmi vitában.

A tárcavezető az Európai Uniót tette felelőssé a kialakult helyzetért.
Az Európai Bizottság sok hibát követett el az elmúlt hetekben, ez vezetett a jelenlegi nehéz vámhelyzethez, de az utóbbi évek válságai is bebizonyították, hogy a brüsszeli testület nem képes az Európai Unió vezetésére nehezebb időkben – közölte a tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Antalyában.
Ezt is ajánljuk a témában
A kínai elnök a spanyol miniszterelnökkel tartott találkozón együttműködésre szólított fel az EU-val a globális kereskedelmi vitában.
A tárcavezető az Antalyai Diplomáciai Fórum panelbeszélgetésén meglepetésének adott hangott azzal kapcsolatban, hogy a világgazdaság számos szereplőjét és sok brüsszeli vezetőt is készületlenül értek a friss amerikai vámintézkedések, ugyanis Donald Trump tavaly novemberi elnökválasztási győzelme óta nyilvánvaló volt, hogy hivatalba lépését követően patrióta politikai és gazdasági stratégiát fog követni, amelynek a vámemelések is részét képezhetik.
Ezt is ajánljuk a témában
Durvul a vámháború, elszállt az arany.
„Mi a kezdetektől fogva folyamatosan sürgettük az Európai Bizottságot, hogy kezdjenek tárgyalásokat. A tárgyalások megkezdése pedig nem egyszerű csevegést jelent. A tárgyalások megkezdése a világ első számú szuperhatalmával azt jelenti, hogy komoly ajánlatot kell letenni az asztalra” – fogalmazott.
Majd rámutatott, hogy ennek súlyos akadálya volt, hogy az európai vezetők nyolc éven keresztül abban versenyeztek, hogy ki tud csúnyább dolgot mondani Donald Trumpról, hogy kielégítse a liberális sajtót.
„Viszont ettől az akadálytól eltekintve elvártuk, hogy az Európai Bizottság, a havi több ezer vagy tízezer eurót keresőt brüsszeli bürokraták komoly tárgyalásokba kezdjenek az Egyesült Államokkal. Ez azonban nem történt meg, pedig mi, magyarok még javaslatot is tettünk, hogy milyen komoly ajánlattal kellene előállni” – mondta.
Tájékoztatása szerint ezen ajánlat értelmében az EU-nak a jelenlegi tíz százalékról 2,5 százalékra kellett volna csökkentenie az amerikai autóiparra kivetett importvámokat, mert fordítva is ez a kulcs érvényes.
„Ez megteremtette volna a kölcsönös bizalom alapját, illetve jó alapot teremtett volna a tárgyalásokhoz a jövőbeni együttműködésről” – vélekedett. Ennek elmaradását pedig komoly vezetői hibának nevezte az Európai Bizottság részéről.
Szijjártó Péter felidézte, hogy az amerikai vámintézkedéseket követően a magyar kormány óva intette a brüsszeli testületet attól, hogy ellenlépéseket foganatosítson, mivel ez csupán eszkalációhoz vezetne, ehelyett tárgyalásokat sürgettek.
Ezt is ajánljuk a témában
Vészterhes idők következnek az európai uniós ügyekért felelős miniszter szerint.
„Ennek dacára Brüsszelben viszontvámokról döntöttek. Egy tagállam szavazott ellene, ez Magyarország volt, mindez szerdán reggeltörtént. Aztán szerda este Trump elnök bejelentette, hogy kilencven nappal elhalasztja a vámok bevezetését azokkal szemben, akik nem hoztak ellenvámokat. És ekkor az Európai Bizottság javasolta a visszavonást” – emlékeztetett.
„Az Európai Bizottság nagyon sok hibát követett el az elmúlt hetekben. Valójában az Európai Bizottság vezetése egyszerűen nem képes az Európai Uniót irányítani, egyszerűen nem képes a nagy kérdéseket kezelni. És úgy gondolom, hogy ez bebizonyosodott az elmúlt években a válságos időkben” – folytatta.
Tehát továbbra is reméljük, hogy tárgyalásos megállapodás születhet. Ez abszolút az érdekünkben áll
– fűzte hozzá.
A miniszter ezután kijelentette, hogy a magyar kormány „Trump volt már jóval Trump előtt”, az elmúlt tizenöt évben hazafias, szuverén politikai és gazdasági stratégiát hajtott végre. „Nem a migrációra, nem a háborúra, nem a genderre” – sorolta.
Ezt is ajánljuk a témában
Szakértő magyarázta el, hogyan drágul meg az életünk, ha tartóssá válik a kínai-amerikai vámháború.
Ennek kapcsán pedig üdvözölte azt, hogy Donald Trump pontosan ezt az irányvonalat követi, és nyíltan szembemegy „a woke ideológiával, a nemzetközi liberális mainstream globális diktatúrájával”.
„Ez a liberális mainstream az elmúlt tizenöt évben hatalmas nyomást gyakorolt ránk, mivel Brüsszelben nagyon nehéz megemészteni, hogy egy jobboldali kormány nem igazodik a liberális mainstreamhez, és ráadásul elég bátor ahhoz, hogy sikeres legyen” – jegyezte meg.
Illetve a magyar és az amerikai vezetés szoros kapcsolatát méltatta, s hangsúlyozta, hogy Donald Trump hivatalba lépése óta a világ máris biztonságosabb hely lett, pusztán az Egyesült Államok és Oroszország közötti közvetlen kommunikáció helyreállítása révén.
„Mi pedig abban reménykedünk, hogy Trump elnök úr képes lesz békét teremteni, mert már több mint három éve élünk a háború szomszédságában, és ez sok kihívást ró ránk” – összegzett.
Szijjártó Péter végezetül a kölcsönös tisztelet visszatérésének fontosságát is hangoztatta a nemzetközi politikában, miután az utóbbi évtizedet szavai szerint egymás kritizálása és kioktatása jellemezte.
„Mi mindig is hittünk a párbeszédben, a diplomáciában (…) Beszélni egymással mindig jobb, mint nem beszélni (…) Mi, magyarok az elmúlt tíz-tizenöt évben igen komoly erőfeszítéseket tettünk azért, hogy a kommunikációs csatornákat mindkét földrajzi irányba nyitva tartsuk. Ezért pedig nagyon-nagyon erős támadásoknak voltunk kitéve” – tudatta.
Ezt is ajánljuk a témában
Trump nyomában az EU is deeszkalálja a vámintézkedéseit.
„És úgy vélem, hogy Trump elnök hivatalba lépésével ennek vége, és a kommunikációs csatornák nyitva tartása visszatér. Nyíltan lehet erről beszélni, és nem fognak azonnal megtámadni” – tette hozzá.
(MTI)
Nyitókép:Szijjártó Péter Facebook-oldala