Miért választják a külföldi turisták a magyar fővárost? Honnan érkeznek elsősorban? Miben kellene még erősödnie Budapestnek? Ezúttal a Magyarországra, különösen a Budapestre irányuló külföldi turizmus kerül a fókuszba: bemutatjuk az eddigi eredményeket és a lehetőségeket.
Soha nem nyaralt annyi magyar az országhatáron belül, és nem látogatott annyi külföldi turista hazánkba, mint tavaly – közölte lapunkkal a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ). Mint írták, minden korábbinál több, 18 millió vendég – 9,3 millió belföldi és 8,7 millió külföldi – érkezett a magyarországi szálláshelyekre 2024-ben, csaknem 11 százalékkal megfejelve a 2023. évi, ugyancsak kiemelkedő eredményt. A vendégek 52 százaléka érkezett belföldről, 48 százaléka külföldről.
Az MTÜ szerint a magyar főváros világbajnok teljesítményt nyújtott a külföldi turisták számának emelkedésében: 2024-ben a számuk 24 százalékkal nőtt. 2022-ben 3,6 millió, 2023-ban 4,5 millió, 2024-ben pedig 5,6 millió külföldi vendég járt Budapesten.
Fotó: Shutterstock
Parlament, piacozás és fürdőzés
A nemzetközi vendégéjszakák 70 százalékát Budapesten az V., a VI., a VII. és a VIII. kerületben töltötték el a turisták 2024-ben, átlagosan 61 ezer forintot költve a szálláshelyeken. A külföldi vendégéjszakák 56 százalékát szállodákban regisztrálták, és népszerűek voltak a magán- és egyéb szálláshelyek is, ezek 36 százalékot tettek ki. A közösségi szálláshelyek részesedése a külföldi vendégéjszakákból 7, a panzióké 1 százalék volt a fővárosban.
A budapesti attrakciók közül a külföldiek legtöbben az Országháznál, illetve környékén, a Margitszigeten, a Központi Vásárcsarnoknál és vonzáskörzetében, a Szent István-bazilikánál és a Széchenyi gyógyfürdőnél fordultak meg tavaly.
Fotó: Shutterstock
A legtöbb turista brit, német és amerikai
A külföldi vendégek budapesti száma alapján a küldő országok sorrendje a következőképp alakult. 2022-ben az első helyen az Egyesült Királyság végzett, majd Németország, az Amerikai Egyesült Államok, Románia és Olaszország következett. A legtöbben 2023-ban is britek érkeztek, őket követték a németországi, az olaszországi, az amerikai és a romániai lakosok. Tavaly az előző évihez képest az első négy helyen nem volt változás, az ötödik helyre viszont feljöttek a spanyolok.
A Condé Nast Traveller utazási magazin brit kiadásának olvasói tavaly
a magyar fővárost beszavazták a legbarátságosabb és a legjobb európai úti célok közé.
Előbbi kategóriában második helyezést ért el, csupán Stockholm kapott jobb számokat, utóbbiban pedig a hatodik lett Milánó, Berlin, Bécs, Stockholm és Valencia mögött.
A Fidesz–KDNP kormányának egy sor váratlan kihívással kellett megküzdenie, nemzetközi kritikák célkeresztjébe került, de a fő irány nem változott: a családok támogatása, a gyermekvédelem és a migráció elutasítása végig fókuszban maradt.