Új erőmű épül Magyarországon

A létesítmény 1000 megawattos teljesítményű és környezetkímélő lesz.

Volt öröm az Energiaügyi Minisztériumnál: húsvétkor ugyanis szinte az összes napelem exportra termelt, amivel Magyarország energetikai rekordot döntött.
Az Energiaügyi Minisztérium Facebookon tette közzé az örömhírt, mely szerint „húsvéthétfői energetikai rekord: a valaha volt legalacsonyabb áramtermelési igényt mérték, mert a szó szerint világbajnok arányú magyar naperőművek dübörögtek”. A közösségi oldalon azt is hozzátették, „működik a patrióta zöldpolitika”. Czepek Gábor miniszterhelyettes ezzel arra utalhatott, hogy az ünnepek alatt rendkívül alacsonnyá vált az egyéb források iránti termelési igény.
Mint az a HVG cikkéből kiderült, az export és import termelési adatok azt mutatják, hogy „a szolártermelés csúcsidőszakában a nagyjából 3 gigawattnyi nettó export szinte megegyezett a naperőművi termelés bő 3 gigawattjával”. Emiatt a Paksi Atomerőmű nyújtotta nukleáris termelés (2 gigawatt), a Mátrai Erőmű és egy kevés gáz-termelés nagyjából teljesen képes lett volna kielégíteni a hazai energiaigényeket.
Az ünnepi hétvégén a húsvéthétfő egy különlegesebb, speciális nap, elvégre nemcsak az ipari fogyasztók, avagy a gyárak és üzemek jelentős része állt, de a hagyományos locsolkodás és családlátogatás miatt a lakosság áramigénye is jelentősen csökkent.”
Ezt is ajánljuk a témában
A létesítmény 1000 megawattos teljesítményű és környezetkímélő lesz.
Ez a szélsőségesség viszont a lap szerint kiválóan példázza „a magyar villamosenergia-helyzet betegségét”. Merthogy az átlag napokon a helyzet, bár szintén nem egészséges, de nem ennyire vészes: „a rendszerben túl sok a szolár-termelőkapacitás, és közel sincs elég kereslet, amikor a naperőművek csúcsra járnak”. Emiatt nemcsak megugrik az áramexport, de bizonyos esetekben, saját döntés vagy a rendszerirányító Mavir utasítására a Paksi Atomerőmű termelését is csökkentik.
Nyitókép: Donat Kekesi, Energiaügyi Minisztérium Facebook-oldala