Gulyás Gergely: A NER-es kullancsokat várják az ellenzékben

A miniszter arról is beszélt, nem javasolja senkinek, hogy komoly hírforrásként kezelje a Szabad Európát.

A miniszter kitálalt többek között a NER „kullancsairól” is.
Kiléptetné-e Magyarországot az Európai Unióból? Kikre gondolt, amikor a NER „kullancsait” emlegette? Mennyire „kullancsfertőzött” terület a felügyelete alá tartozó építőipar? Lázár János volt az ÖT YouTube-csatornáján induló Ring Gavra Gáborral című műsor első vendége.
A műsorban elmesélte, hogy úgy került vissza a kormányba, hogy Orbán Viktor 2021 nyarán beszélgetett vele egy hosszabbat, ahol neki az volt a javaslata, hogy az egyéni képviselőséget és a politikát is abbahagyhatná, hiszen van alkalmas ember a pótlására, és az országos politikában is olyan irányok vannak, ami nem biztos, hogy az ő jelenlétét igényli. Mire a miniszterelnök azt felelte neki, hogy ez megbeszélés tárgyát képezheti.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszter arról is beszélt, nem javasolja senkinek, hogy komoly hírforrásként kezelje a Szabad Európát.
„De 2021 őszén a hódmezővásárhelyi polgármester lett az első messiás, és nekem kötelességem volt ringbe szállni a helyi választásokon, és kötelességem volt győzni és a választópolgárok bizalmát elnyerni.
Amikor ez megtörtént, a választások éjszakáján küldött egy üzenetet, hogy kezdhetem a vitorlákat kibontani. Így kerültem vissza a kormányba”
– fogalmazott.
Azokra a híresztelésekre, hogy Rogán Antallal esetlegesen nem volt felhőtlen viszonya és egymás riválisai voltak, azt felelte, hogy ez az egész a nyilvánosságban sokkal intenzívebben zajlott, mint ahogy a valóságban ez létezett. „Nyilván egy olyan kormányban, ahol sok erős ember van, van egy verseny, de soha nem nőtt túl a verseny a maga egészséges létezésén egyik politikustársammal sem (...) Sőt, 2010-ben a frakcióvezetést azzal kezdtem, hogy ő lett a gazdasági bizottság elnöke, és közösen dolgoztunk” – mondta ennek kapcsán.
Gavra Gábor arról is faggatta a minisztert, hogy nem érezte-e „szívatásnak vagy büntetésnek”, hogy az építésügyet kapta meg – uniós pénzek nélkül –, hiszen ez nem egy népszerű tárca.
Sosem volt olyan viszonyom a miniszterelnökkel, hogy valaha büntetnie kellett volna”
– szögezte le, hozzátéve, hogy világos volt, hogy 2022-ben a költségvetés mozgástere kimerül a háború és annak következményei miatt, ezért olyan miniszterekre volt szükség, akik erős kézzel konszolidálnak egy-egy területet. „Én az állami beruházásokat kaptam, ami az összes magyar beruházásnak a 30%-a.”
Lázár szerint a Magyar Államvasutak és a közlekedés nem volt a fő témák között az elmúlt 35 évben. „A politikának általában az volt az elvárása a közlekedéssel, hogy csak bajt ne csináljon, de koránt sem volt annyira fókuszban, mint az egészségügy vagy az oktatás” – fogalmazott. Hozzátette: a rendszerváltás után elég sokáig még jól működött, mostanra amortizálódott le annyira, hogy ezek a problémák mindennapossá váltak.
Mint elárulta: nagyon inspiráló volt neki, hogy megkapja Magyarország legnagyobb munkaadóját, hiszen a MÁV a legnagyobb munkaadó – mint mondta – ő ebben kihívást lát.
Engem mindig oda küld a miniszterelnök, ahol valami probléma van”
– jegyezte meg.
Lázár szerint a mostani korszakban a nyugati civilizációnak egyik legfontosabb kérdése a nemzeti önrendelkezés, és ehhez nekünk muszáj valamilyen viszont kialakítanunk. „Hová pozicionáljuk Magyarországot ebben a kérdésben? A legfontosabb, hogy a magyarokról a magyarok nélkül ne születhessen döntés. Ezzel szemben van egy erős európai mainstream, amelyik létre akarja hozni az Európai Egyesült Államokat, amiben Ukrajnának fontos szerepet szánnak” – fogalmazott, hozzátéve, hogy szerinte elengedhetetlen, hogy továbbra is Budapesten szülessenek döntések, mert – mint mondta – ha még rossz döntések is születnek, jobb, ha itt születnek azok a döntések, mint ha Brüsszelben.
Lázár János szerint azt kell kitalálni, hogyan lehet a térség legerősebb országa Magyarország.
Az egy stratégiai cél, hogy a Kárpátokról délre Magyarország legyen a legerősebb, legvonzóbb és a legnagyobb befolyással bíró ország”
– húzta alá, s szerinte ez gazdasági és kulturális kérdés. „Budapest legyen a legvonzóbb kulturális értelemben – legjobb egyetemekkel, kulturális infrastruktúrával.”
Lázár kifejtette: 2024-ben, amikor Novák Katalin és Varga Judit súlyos politikai hibája okán egy új belpolitikai helyzet alakult ki Magyarországon, akkor a portfólióját meghaladó mértékű közéleti szerepvállalásra kérte őt a miniszterelnök. „Amikor erre kért, tudta, hogy mit vállal ezzel” – szögezte le a kullancsozás kapcsán.
Lázár szerint mindenhol, ahol pénz van vagy beruházás, ott mindig előfordul a „kullancsveszély” – ez mindig így volt és így is lesz. Úgy véli: jó lenne érzelmek nélkül beszélni végre a korrupcióról, hiszen szerinte a valóság az, hogy nem keveset tettek hozzá az állami vagyonhoz.
Tehát azt mondani, hogy a politikusok elvitték volna a lóvét, nem igaz, hiszen az állami vagyon nőtt, és a társadalom számára biztosított támogatások és kedvezmények pedig elképesztő méreteket öltöttek”
– szögezte le.
Magyar Péter vámpírozása kapcsán elmondta: szerinte Magyar megtehetné, hogy elgondolkodik saját magán, „mert ha a kullancsra példát kellene mondani, akkor Gulyás miniszter nem rossz helyen kapirgált, amikor azt mondta, hogy mégiscsak egy futballfeleség, aki bekerült egy igazgatóságba, és az első dolga az volt, hogy amit délelőtt hallott információt, délután bennfentes kereskedelemre használta; na, ez egy kullancslét” – mondta.
Arra a kérdésre, hogy lesz-e Fidesz és Tisza együttműködés, azt felelte, kizártnak tartja. „Ahhoz az ellenzéket komoly és felelős embernek kellene vezetnie, ezt szájhősökre nem lehet rábízni. Ez nem a duma kategória.
Akkor két komoly embernek kellene szemben állnia egymással. És miután Orbán Viktor komolyságát nem lehet megkérdőjelezni, nyilván a megjegyzésem a kihívóra vonatkozik”
– fogalmazott.
„Én csak azt szeretném megkérdezni, hogy mi lesz ezzel az országgal 10-20 év múlva Magyar úr szerint?” – tette hozzá, ugyanis szerinte programpontok sosem hangzanak el, egy kampánypont van, a fideszesek megsemmisítése.
Nyitókép: képernyőfotó / ÖT