Az önbevallástól a teljes tilalomig: így változtat nemet Európa

2025. április 11. 21:42

Magyarország és Bulgária nem teszi lehetővé a jogi nemváltást, míg a németeknél elegendő az önbevallás ahhoz, hogy bárki nemet változtasson.

2025. április 11. 21:42
null

A nemváltás kérdését a korábbi pszichológiai és orvosszakmai viták után ma már egyre inkább társadalompolitikai és jogi szempontok is áthatják. A pszichológiai vélemények egyértelműen abba az irányba tendálnak, hogy a transzneműség nem pszichés vagy mentális zavar következménye. A jogi megközelítés azonban összetettebb,  az Európai Unió tagállamaiban számos eltérő szabályozási megoldást láthatunk, van ahol az önrendelkezés dominál, máshol továbbra is orvosi vagy jogi feltételekhez kötik a nemváltást – olvasható a Faktum elemzésében. 

A vita mélyén az a kérdés húzódik, hogy a test és az identitás csak az egyén magánügye-e, vagy az államnak is van szerepe abban, hogyan ismeri el, szabályozza vagy védi ezeket – hiszen ezek nemcsak biológiai, hanem társadalmi kérdések is. A nemváltás szabályozása nemcsak az egyének életét érinti, hanem hatással van a közös értékekre, normákra és a társadalom jövőképére is. 

Különösen fontos a kérdés összetettsége okán, hogy a törvényhozók ne csak a jogok bővítését nézzék, hanem a döntések következményeit is mérlegeljék. Az egyéni önazonosság elismerése tehát nem zárja ki az állami felelősséget – sőt, akkor van egyensúly, ha az egyéni szabadság és a közösségi rend kiegészítik egymást, nem egymás rovására léteznek.

Az elemzés kitér arra is, hogy a pszichológia látványos szemléletváltáson ment keresztül a transzszexualitás megítélésében. Míg korábban az ellentétes nemű identitást sokáig mentális zavar tünetének tartották, mára a szakma nagy része az identitás természetes variánsaként látja a transzneműséget és az elfogadás igényével kezeli azt.

A nemi identitás megítélése a hivatalos diagnosztikai rendszerekben is változott: korábban mentális zavarként kategorizálták a transzszexualitást, de 2013 óta a „nemi diszfória” elnevezést használják. E szerint nem az identitás a probléma, hanem az azzal járó esetleges szenvedés. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2019-től már nem a mentális betegségek közé sorolja a transzneműséget.

Bár a pszichológia, amelynek alapvető megközelítése a gyógyítás volt, a transzneműség kapcsán az utóbbi időben számos lépést tett az elfogadás felé, az Európai Unió tagállamai között máig látványos különbségek mutatkoznak abban, hogyan szabályozzák a jogi nemváltás és a nemi megerősítő műtétek lehetőségét. Jelenleg négyféle szabályozási keret működik.

1. A nemváltás jogilag nem lehetséges

A hivatalos nemváltoztatás lehetőségét jogilag két ország zárja ki: 

  • Magyarország 
  • és Bulgária. 

Az alapvető szemlélet, hogy a jogrend nem köteles követni az identitásról szóló, változó egyéni narratívákat. 

Bár ezeket a szabályokat sok bírálat éri, érdemes feltenni a kérdést: a nemiség kérdését valóban ki lehet-e teljesen szervezni az állam felelősségi köréből?

2. Önrendelkezésen alapul

Az eltérő EU-s szabályozások közül az előző megközelítéssel ellentétes szemléletet képviseli 

  • Svédország, 
  • Finnország, 
  • Dánia, 
  • Németország, 
  • Spanyolország, 
  • Portugália, 
  • Írország, 
  • Belgium, 
  • Hollandia 
  • és Luxemburg.

Ezekben az országokban ma már egyetlen nyilatkozattal, orvosi vizsgálat nélkül is megváltoztatható a jogi nem. 

Ez a szabadságjogokra hivatkozva történik, ugyanakkor sok országban joggal merül fel az aggodalom, hogy a túl gyors, ellenőrizetlen folyamatok sérülékeny embereknek is utat nyithatnak visszafordíthatatlan lépések felé. 

A nemváltás ugyanis gyakran nem csupán jogi adminisztráció, hanem hosszú és pszichológiailag is megterhelő út, amely nem minden esetben vezet boldogsághoz vagy stabilitáshoz. 

3. Kötelező orvosi vagy bírósági értékeléshez kötött

A két szélsőséges szabályozás közé sorolható 

  • Franciaország, 
  • Görögország, 
  • Olaszország, 
  • Ausztria, 
  • Csehország, 
  • Málta, 
  • Ciprus 
  • és Horvátország szabályozása.

Ezekben a tagállamokban a jogi nemváltás még bizonyos szinten kontrollált: orvosi vagy bírósági értékelést írnak elő, mielőtt bárki hivatalosan nemet változtathatna. Bár ezek az országok már nem kérnek műtéti beavatkozást, továbbra is ragaszkodnak ahhoz, hogy a nemi identitás ne legyen teljesen következmények nélküli, önkényes döntés. 

4. Orvosi kezelés, vagy hormonterápia igazolásához kötött

A szigorúbb szabályozás mellett a nemváltoztatást lehetővé tévő országok közé tartozik

  • Lengyelország, 
  • Szlovákia, 
  • Szlovénia, 
  • Románia, 
  • Észtország, 
  • Lettország 
  • és Litvánia.

Az érintett országokban van lehetőség a jogi nemváltásra, de feltétele az orvosi kezelés vagy a hormonterápia igazolása. Az állam ezekben az országokban mérlegelni kívánja a nemváltás mögött meghúzódó tényezőket, és abban hisz, hogy egy ilyen horderejű változást nem szabad kizárólag az egyéni döntésre bízni – különösen kiskorúak esetében – egy olyan korban, amelyben a nemi identitás kérdése már nem csupán személyes, hanem politikai és ideológiai frontvonal is lett.

Nyitókép: OLIVIER MORIN / AFP

 

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gubbio
2025. április 12. 21:04
A valóságra rákuruzslott törvények nem fogják meg változtatni a Valóságot. Kontrollként küldjék el ezeket a törvényeket egy kis afrikai + muzulmán országokbeli vizsgálatra. Ha már milliószámra beengedik őket Európába, akkor engedjék be az Ő VÉLEMÉNYÜKET is ebben a kérdésben az EU-s jogrendbe.
Ehetős Odó
2025. április 12. 11:58 Szerkesztve
Kezdjük az elején: Nemváltás nincs. Az a kurva homofób Természet nem engedi, lehet nála reklamálni. Hogy különféle lipsi agyhalottak milyen jogi szinten erőltetik a "nemváltást", az teljesen irreleváns a Természet szemszögéből. A Természet szarik rá. Egyébként pedig: évezredek óta alkalmazzák az állattenyésztő gazdák a kasztrálást, miskárolást, de sohasem jöttek azzal a hülyeséggel, hogy ez "nemváltás"... Azzal kell kezdeni, hogy nem vesszük át a lipsiktől ezt a trükkös szóhasználatot.
auditorium
2025. április 12. 09:54
A hormonkezelès és a későbbi OP beavatkozás, majd a pszichológiai támogatás egy nagyon hosszú folyamat és NEM ingyenes. A németeknél pl. a PKV (Private Kassenversicherung) 5ezer -15ezer eurót kér. Vannak esetek, amikor a GKV (Gesetzliche Krankenversicherung -ottani Sztk) is visszatériti az összeget, de bizonyos feltétel, azaz hosszútávú ellenőrzés mellett.
2025. április 12. 08:20 Szerkesztve
Transznő = szaros fa*zú Transzférfi = fa*zos szarú. Bocs. Ez kikívánkozott!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!