„Az egész uniós agrár-élelmiszeripart tönkreteheti” – nem kertelt a NAK-elnök Ukrajna csatlakozásával kapcsolatban

2025. április 25. 06:36

Amikor Brüsszel az ukrán csatlakozást erőlteti, akkor minden uniós termelő megélhetésével és az EU élelmezésbiztonságával játszik – mondta Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.

2025. április 25. 06:36
null

Amikor Brüsszel az ukrán csatlakozást erőlteti, akkor minden uniós termelő megélhetésével és az EU élelmezésbiztonságával játszik – mondta Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke az Agrokult.hu portálon csütörtökön megjelent interjújában. A NAK elnöke hangsúlyozta: Ukrajna esetleges uniós csatlakozása az agrárium és az élelmiszeripar szempontjából határozottan nagy veszélyeket hordoz magában.

Hatalmas mértékű kockázata van Ukrajna csatlakozásának mind az agrárpiacokra, mind az élelmiszerbiztonságra, mind a termelők, élelmiszer-előállítók megélhetésére”

– fogalmazott. Nagyon nagy valószínűséggel az egész uniós agrár-élelmiszer ágazatot tönkretenné a csatlakozás. Mind a magyar, mind a többi uniós ország agráriumában jelentős visszaeséseket, ugyanakkor a fogyasztók számára komoly élelmiszer-biztonsági kockázatokat is hordozna az esetleges csatlakozás – fejtette ki Papp Zsolt György. A NAK elnöke ismertette: Ukrajna a világ egyik vezető agrárexportőre, több mint 40 millió hektárnyi termőfölddel. Példaként említette, hogy ez a magyarországi termőterület nyolcszorosa, illetve az EU teljes termőföld-területének is több mint negyede. 

Mintegy 400 millió ember élelmezéséhez elegendő mezőgazdasági kibocsátással bír Ukrajna, és az ország az egész világ teljes búzatermelésének nagyjából 10 százalékát adja. Kukoricából közel 30 millió tonna termett tavaly Ukrajnában, ami a magyarországi termés hatszorosa. Az ukrán élelmiszerexportnak több mint a fele Európába irányul; míg korábban az EU-ba évente 90 ezer tonna baromfihús érkezett Ukrajnából, a háború kitörését követően ez meghaladta a 280 ezer tonnát is – mutatott rá.

Ezt is ajánljuk a témában

Papp Zsolt György szerint kérdés, hogy a brüsszeli döntéshozók miért erőltetik a gyorsított csatlakozást. Ezt a kérdést számos más ország agrár-érdekképviseleteivel együtt sokszor felteszik nekik – jelezte. A NAK elnöke elgondolkodtatónak nevezte, hogy amíg Brüsszelben az ukrán agrárium, gazdálkodók megsegítéséről beszélnek, addig Ukrajnában főképp nyugati tulajdonú, külföldi bejegyzésű mamutcégek töltenek be vezető szerepet az agráriumban. Kihasználva azt, hogy hatalmas földterületeket lehet összevásárolni, illetve azt, hogy ott a bérek rendkívül alacsonyak. Emellett ezek a nyugati befektetők modern öntözési rendszereket és a legkorszerűbb technológiákat telepítik. 

Ugyanakkor a szigorú uniós termelési, fenntarthatósági előírások nem vonatkoznak az ottani termelésre, ezáltal is olcsóbban, de az uniós termelési követelményeknek nem megfelelve, azokat kikerülve lehet termelni – mondta. Papp Zsolt György kiemelte: 

több olyan növényvédő hatóanyagot használnak Ukrajnában, amit az EU rég, akár már évtizedekkel ezelőtt betiltott. 

Emellett a növényvédőszer-kereskedelem jelentős része teljesen ellenőrizetlenül, feketén zajlik. Továbbá engedélyezett a génmódosított növények termesztése is, ami például Magyarországon az alaptörvényben is tiltott. Az európai uniós termelés igen szigorúan szabályozott az agrárium, élelmiszeripar minden szegmensében, ami a termelőkre költségeket is ró, de ezek az elvárások Ukrajnára nem vonatkoznak – tette hozzá.

Ukrajna uniós tagállammá válásának anyagi vonzatai kapcsán a NAK elnöke kifejtette: az uniós piacot elárasztó ukrán árudömping romboló hatásával már szembesülni lehetett az elmúlt években, ez még tovább fokozódna. Az ukrán gabona magyarországi exportja a brüsszeli enyhítő szabályozás miatt a háború előtti 5 millió dollárról 400 millió dollárra ugrott fel 2022-ben, ami a hazai felvásárlási árak bezuhanását okozta. Ezen túl óriási mennyiség érkezett például olajos magvakból, baromfiból, tojásból és mézből is. Ráadásul Ukrajna a jelenlegi uniós szabályozás alapján mintegy 85 milliárd eurót kapna az uniós Közös Agrárpolitika keretéből, a teljes uniós agrárbüdzsé negyedét. Ezt a forrást pedig a magyar és a többi európai uniós gazdától vonnák el – hívta fel a figyelmet.

(MTI) 

Ezt is ajánljuk a témában

A nyitókép illusztráció (Unplash) 

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
crydog
2025. április 25. 08:37
Hát a magyar agráriumot biztos hogy nem fogja tönkretenni - mert az amúgy is a béka segge alatt van, inkább a nagy holland-francia-svájci termelőknek van mitől tartania, akik ugye eddig sikeresen vásárolták fel és tették tönkre direkt a kelet-közép európai tagállamok agrárgazdaságát. Most az USA nagy moslékipara (Mosanto) berakta a seggét ukrajnába, mert így meg lehet valósítani a már egyszer megbukott TTIP azaz az amerikai termékek vámmentes behozatalára eszkábált törvényt..a legelképesztőbb az hogy a Biden fémjelezte háttérhatalom képes volt ezért egy háborút kirobbantani.
chief Bromden
2025. április 25. 08:30
A globalista földtulajdonosok Ukrajnában is készen állnak arra, hogy elárasszák Európát is a génkezelt tömegterményeikkel. A jó minőségű termékeinket "kiváló" külkereskedőink eltüntetik a magyarok elől, helyette majd a szeméttel etetnek bennünket. Már jóideje látható a multik polcain. :(
salátás
2025. április 25. 07:42
Élelmiszer lesz, csak nem azok termelik ,akik eddig. A nagy cégek még nagyobb profitot fognak elérni, így semmi kétségem, hogy vagy tag lesz, vagy kap vámkedvezményt/teljes felmentést ukrajna. Hiszen a profit mindenek felett, az európai gazda meg úgy is már nagyon kevés % . A mi családunk már megtette a szükséges lépéseket : hirdetjük az eszközeinket és új szakmát tanulunk. Széllel szemben ugyanis nem érdemes pisálni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!