Rendkívüli: Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból

Gulyás Gergely jelentette be a hírt.

A szupranacionális bíróság szerint a magyar hatóságoknak őrizetbe kellett volna venniük az izraeli miniszterelnököt. Orbán Viktor viszont jó előre szólt, hogy ez nem fog megtörténni, sőt most már az is biztos, hogy kilépünk az ICC-ből. A kérdés már csak az, hogy mikor.
Bár nem ENSZ-szerv a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC), hanem egy különálló nemzetközi szervezet, de mégis az ENSZ főtitkára a szerződés és az azzal kapcsolatos iratok letéteményese, ő őrzi ezen dokumentumok hiteles példányait, és ezért végső soron őt kell tájékoztatni arról, hogy Magyarország fel kívánja mondani a szerződést – fejtette ki Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádiónak.
Elmondása szerint ez úgy történhet meg, hogy miután Magyarország a szükséges alkotmányos eljárást lefolytatja – a magyar parlament törvényben felhatalmazza a köztársasági elnököt, hogy aláírja a felmondásról szóló törvényt –, akkor a külügyminiszter a New York-i magyar ENSZ-képviselet vezetőjén keresztül egy szóbeli jegyzék mellékleteként lényegében eljuttatja a felmondó okiratot az ENSZ főtitkárának.
A kilépés a kézhezvételtől számított egy év elteltével lehet legkorábban hatályos. Ha valamiért Magyarország azt mondaná, hogy később szeretne kilépni, ez változhatna, de valószínűleg ez az egyéves határidő lesz majd alkalmazandó
– fogalmazott Tóth Norbert.
Mint ismert, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön bejelentette, a kormány döntése értelmében Magyarország kilép az ICC-ből.
Ezt is ajánljuk a témában
Gulyás Gergely jelentette be a hírt.
A tárcavezető azt mondta: a felmondási eljárást, az alkotmányos és a nemzetközi jogi kereteknek megfelelően, a kormány csütörtökön kezdeményezi.
Az ICC háborús bűncselekményekre hivatkozva letartóztatási parancsot adott ki Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint volt védelmi minisztere, Joáv Gallant ellen.
A háborús bűnösök elszámolására specializált ICC, bár adhat ki letartóztatási parancsot, nem rendelkezik önálló rendfenntartó szervezetekkel, így csak úgy tud érvényt szerezni parancsainak, ha a Római Statútumot aláíró tagállamok maguk veszik őrizetbe a kőrözött személyeket.
Magyarországnak ennek értelmében őrizetbe kellett volna vennie Netanjahut az izraeli kormányfő eheti látogatása során. Orbán Viktor miniszterelnök azonban már korábban jelezte: nem fogja letartóztatni Netanjahut a magyar rendőrség.
A nemzetközi szervezetek szembefordultak a szuverén nemzetállamokkal, könnyen felfejthető a mögöttük lévő politikai szándék
– jelentette ki Orbán Viktor a kilépéssel kapcsolatban szokásos pénteki rádióinterjújában.
Ezt is ajánljuk a témában
Orbán Viktor elmondta, hogyan harcol a kormány az infláció és a drogok ellen, és az is kiderült: Budapest fellélegezhet. Összefoglalónk!
Megjegyezte, „nem mondhatjuk, hogy az egész világ tolongott volna, hogy a tagjává váljon ennek a szervezetnek”.
Magyarország mindig is félszívvel állt az ICC-hez, mert a statútumot bár aláírta az ország, de sohasem tettük a magyar jog részévé – fejtette ki Orbán Viktor.
Nyitóképünk forrása: Orbán Viktor Facebook-oldala
***