Legyen a Magyar Nemzeti Múzeum élő kulturális agora! – Zsigmond Gábor főigazgató a Mandinernek

A tavaly nyáron kinevezett főigazgató, Zsigmond Gábor tartja, hogy izgalmas, tematizáló és minőségi programokkal el lehet nyerni az emberek figyelmét.

Berúgta az ajtót a modernizáció a Corvinuson: az egyetem új kampuszán a Gellért tér felett létrejött egy úgynevezett makerspace, ahol a hallgatók és az oktatók a workshopokon szabadon kiélhetik a kreativitásukat.
A felhasználói élmény workshopok formájában valósul meg, amelyek
a digitális, tradicionális és manuális készségekre építenek.
A bemutatott foglalkozások segítenek a hallgatóknak csökkenteni a stresszt és növelni a kreativitást. Három fő kategóriába sorolhatók a workshopok: a bevezető szinten lehet tanulni a grafikai tervezést és a 3D modellezést; vannak foglalkozások, ahol a manuális fejlesztésre fekszenek rá az oktatók, itt a hímzést, a kalligráfiát, a japán könyvkötészetet, a linómetszést vagy akár kisebb, egyszerűbb villanyszerelési ismereteket lehet elsajátítani; továbbá működik a digitális iskola, ahol már magasabb szintű, digitális gyártásra épülő műhelymunka zajlik, ilyen a mesterséges intelligencián alapuló művészet, az IKEA hack, a 3D porcelánnyomtatás, a térbeli adatvizualizáció vagy a programozási ismeretek.
Pap Dávid, a Corvinus Makerspace szakmai vezetője arról számol be, hogy az eltelt egy évben 332 diák vett részt a programokon, 40 százalékuk visszatér, és további workshopokra is jelentkezik. A célok kapcsán elmondja, hogy szeretnének egy hetet tartani, amely csak a divatról és a köré épülő készségfejlesztésről szól, továbbá hétvégi workshopok is tervben vannak.
A makerspace az oktatóknak is hasznos. Komár Zita, az BCE Marketing- és Designkommunikáció Tanszékének adjunktusa, a programok visszatérő vendége lapunknak kifejti: a jó oktatás élményszerű, élményekre alapoz, hiszen úgy jobban rögzül, ezért is különösen hasznos az egyetem fejlesztése. Úgy véli, a makerspace nagy előnye, hogy a kézzelfogható tapasztalást hozza vissza az ember életébe, amit a digitális világban már könnyű elfelejteni. „A mindennapi életben is megmutatkozik a hatása, például mióta a villanyszerelésnek szentelt programon saját lámpákat gyártottunk, azóta másképp nézek rájuk otthon is” – fogalmaz. Szerinte bár sokan csak a végeredményre fókuszálnak, fontos a folyamat megtapasztalása is, hiszen a kézzelfogható alkotómunka hat a résztvevőkre: kizökkenti a hallgatókat a megszokott sémáikból, és segít felismerniük gyakorlati problémákat és lehetőségeket. Pap Dávid és Komár Zita egyetért abban, hogy a résztvevők a Corvinus Makerspace által számos olyan készséget megszerezhetnek, amit be tudnak építeni akár a tananyagba, akár a pedagógiai módszereikbe.
Nyitókép: Ficsor Márton