A drogok médiában való népszerűsítésének elképesztő hatása van

2025. április 03. 07:18

Ha influencerek drogokat népszerűsítenek, akár csak poénból vagy közvetett módon, az közvetlenül befolyásolhatja a fiatalok döntéseit, és növelheti a drogok iránti érdeklődést.

2025. április 03. 07:18
null
Velenczei Szabolcs
Velenczei Szabolcs
Drogkutaó

„A drogok médiában való ábrázolása és népszerűsítése az elmúlt évtizedben egyre nagyobb hatással van a társadalomra, különösen a fiatalokra. Hatása a drogok fogyasztására Magyarországon és világszerte több tényezőtől függ. Ha a média a drogokat pozitív, vonzó fényben ábrázolja,különösen a közösségi média és influencerek segítségével, akkor a fogyasztás növekedhet.

A média, mint a modern társadalom egyik legmeghatározóbb eszköze, formálja a közvéleményt,hatással van az emberek viselkedésére, értékrendjére, és a drogokhoz való hozzáállásukra is. A drogok médiában való megjelenésének hatása nem az ismeretek bővítését célozza, hanem legtöbb esetben azok népszerűsítését, ami a fogyasztás emelkedéséhez vezet. Ez különösen igaz abban az esetben, ha pozitív kontextusban ábrázolják azokat.

A média hatása különösen erős, ha a drogokat, mint »menő« vagy »cool« szórakozást, vagy éppen a társadalom elnyomott tagjainak „menekülési útvonalát” ábrázolják. Ilyen például, amikor a drogok,mint például a marihuána vagy a kokain, egy-egy filmben szórakoztató vagy »kívánatos« dologként jelennek meg, és a szereplők azokat könnyedén használják, miközben a negatív következmények gyakran nem kerülnek kiemelésre.

A drogok fogyasztásának pozitív ábrázolása a fiatalabb közönség körében vonzó lehet, és ösztönözheti őket a kipróbálásra. A filmek és sorozatok, amelyekben a drogok szerepe dominál, vagyahol a főszereplők drogokat fogyasztanak, azokat idealizálhatják vagy romantizálhatják, ami erősítheti a fogyasztás iránti vágyat. A modern média népszerűsítésének hatása a digitális világban, a közösségi téren keresztül gyorsabban és erősebben érzékelhető.

A közösségi média még erőteljesebb hatást gyakorolhat a drogok fogyasztására, mivel az influencerekés véleményformálók közvetlen kapcsolatban állnak a közönséggel. Ha influencerek drogokat népszerűsítenek, akár csak poénból vagy közvetett módon, az közvetlenül befolyásolhatja a fiatalok döntéseit, és növelheti a drogok iránti érdeklődést. A közösségi média platformok (mint a TikTok, Instagram vagy YouTube) azonnali elérést biztosítanak, és gyakran nem alkalmaznak kellő szűrést a drogokkal kapcsolatos tartalmak terjedése kapcsán.

A közösségi média egy új formát képvisel, ahol az egyes influencerek életstílusát mások követhetik. Ha a drogok egy influencer posztjain keresztül jelennek meg, mint a jólét, szórakozás vagy önkifejezés szimbólumai, akkor a követők hajlamosak lehetnek arra, hogy hasonló módon viselkedjenek, és így a drogok fogyasztása nőhet.

A drogokkal kapcsolatos jogszabályok és azok végrehajtása Magyarországon szigorú, és az illegális drogok fogyasztása nemcsak törvényellenes, hanem komoly egészségügyi és társadalmi problémákat is felvet. Azonban, ha a média gyakran csak a drogok »szórakoztató« aspektusát mutatja be, a társadalom könnyebben ignorálhatja a fogyasztás veszélyeit.”

Nyitókép: THOMAS COEX / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
grrrgo
2025. április 03. 18:19
Nagyságrendbéli különbségek vannak." Zacher Gábor Igen, Gáborkám! Aztán lehet félrenézni a kábítószer használat elől, aztán úgy járunk, mint az USA! Egy kis mák, egy kis gyógyszer, egy kis izgatószer, aztán amikor az utcán álldogálnak majd a "zombik" akkor meg lehet nézni onnan indult a dolog. Azért mert most még szerencsés helyzetben vagyunk, - Mondjuk a dizájner drogok azért jobban terjednek mint a klasszikus kábítószerek- nem kellene leállni és megveregetni a saját vállunkat. Most kell visszafogni, amíg még kezelhető a dolog!
dzso bacsi
2025. április 03. 10:02
"Elfogadjuk a 30 000 halottat, elfogadjuk a 800 000 alkoholistát, a 2,5 millió nagyivót, ezek részei az életünknek és nem foglalkozunk vele. Ellentétben a kábítószerrel, mert az egy fétistárgy. Az valami rettenetes, az borzasztó, negyvenen meghalnak évente, negyvenen! Alkohol miatt meg 30 000-en. Nagyságrendbéli különbségek vannak." Zacher Gábor
dzso bacsi
2025. április 03. 09:59
"A Nemzeti Drog Fókuszpont honlapja és kiadványai már nem elérhetőek, de archiválva vannak. A hivatkozott 2022-es jelentés szerint az országban 42, kábítószer-fogyasztással összefüggő közvetlen haláleset történt, ami átlagosan azt jelenti, hogy országos átlagban hetente 0,8 ember halt bele közvetlenül kábítószer-használatba. Egy évvel korábban összesen 48 ilyen eset volt. Népességarányosan nézve a halálesetek számát Budapest érintettsége 12,9 eset / egymillió fő, ami valóban több mint a duplája a vidék 5,6 eset / egymillió fős adatának. Technikailag tehát a fideszes politikusok igazat mondtak. Az 2021-es évben az összesen 42 haláleset egyharmada, 14 történt Budapesten, öt falun, kilenc kisvárosban, hat nagyvárosban, és három megyeszékhelyen. Emellett két elhunyt hajléktalan volt, egy halott esetében a lakhely ismeretlen volt, egy pedig külföldi volt. Ez 41 eset, az egy hiányzóról nincs adat a jelentésben."
dzso bacsi
2025. április 03. 09:56
Évi 60-70 halálozás köthető a "drogokhoz". Ebben már bele van számolva az olyan szipus is, aki belefulladt a hígítós zacskóba. 20-25 ezer személy minősül Magyarországon "droghasználónak", amibe bele van már számolva a hétvégi füves is egyetemista is. Ezzel szemben az alkoholfogyasztáshoz közvetlenül köthető megbetegedesekből adódó elhalálozások száma Karcag lakosságszámával egyenlő évente. 900 ezerre teszik azok számát, akiknek alkoholproblémáik vannak, ebből 300 ezer súlyosan alkoholfüggő.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!