Megpróbálta eltüntetni múltját Magyar Péter új embere, de pechjére az internet nem felejt
„Pénz energia workshop” és „Farkas-szemlélet Kurzus” – a Tisza Párt előtt sem tétlenkedett Farkas Dezső.
Szerbiából származó aktivista segíti a tiltakozás szervezését Magyar Péter pártjánál.
Az Otpor! által szervezett, Milosevics-rezsim elleni tüntetések és a maiak között számos párhuzam fellelhető Zsivity Tímea, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézet kutatója szerint – írja a Magyar Nemzet. A lap információi alapján a Tisza Párt mórahalmi és Csongrád-Csanád vármegyei szervezője, egy korábbi Otpor!-tag szerb mintára szervezne Magyarországon erőszakos tüntetéseket. „A november elsejei újvidéki tragédia érezhetően jóval szélesebb körű társadalmi felháborodást váltott ki Szerbiában, mint az elmúlt években bármi.
Ezt is ajánljuk a témában
„Pénz energia workshop” és „Farkas-szemlélet Kurzus” – a Tisza Párt előtt sem tétlenkedett Farkas Dezső.
A szerb kormány számos kommunikációs csatornán közölte, hogy a tüntetéseket külföldről finanszírozzák, irányítják. Annyi bizonyos, hogy fellelhető párhuzam az Otpor! által szervezett, Milosevics-rezsim elleni tüntetések és a maiak között”
– mondta a a lapnak Zsivity Tímea, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézet kutatója.
Mint ismert, a múlt hétvégén több ezer egyetemi hallgató érkezett Belgrádból Újvidékre, hogy tömeges tüntetést tartson a délvidéki városban. A tiltakozók előbb megemlékeztek az újvidéki vasútállomáson három hónappal ezelőtt történt tragédia áldozatairól, majd lezárták Újvidék mindhárom hídját. A szakértő által említett Otpor! egy szerb ifjúsági mozgalom volt, amelyet a Milosevics-rezsim ellen fellépő fiatalok alapítottak az 1990-es években.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyre türelmetlenebbek a sofőrök a már két hónapja tartó demonstráció miatt.
Jelképük az ökölbe szorított, fekete kéz volt. A mozgalom egyik fő alakja Szrgya Popovics volt. Zsivity Tímea hozzá tette: a mostani szerbiai tüntetéseknek is van egy hasonló szimbóluma, amely véres, vörös kezeket ábrázol.
A szakértő más összefüggésekre is felhívta a figyelmet. „A Milosevics elleni tüntetéseket egyetemisták és diákok szervezték. Hozzájuk csatlakoztak más társadalmi csoportok. Amikor az Otpor! tagjait megkérdezték, kik a vezetőjük, azt válaszolták, hogy ez egy vezető nélküli mozgalom, minden városban külön szerveződnek. Amikor megkérdezték, ki finanszírozza az Otport!-t, akkor azt válaszolták, hogy a szerb diaszpóra tagjai, hétköznapi emberek, akik szeretnék, hogy szabadságban éljenek Szerbia polgárai. Akkoriban számos nagyvárosban látszólag különálló tüntetések szerveződtek. Ma ugyanez történik” – fogalmazott a szakértő.
Zsivity Tímea elmondta azt is, hogy az újvidéki hidak lezárása is ebből az időszakból származó élményekre épít. A hidak jelen esetben szimbolikus jelentőségűek. Az újvidéki hidakat az 1999-es NATO-légitámadás idején lebombázták. A tüntető tömeg ezt megelőzően is a hidakon gyűlt össze, így védve azokat. Az NKE kutatója kifejtette: amikor a Milosevics-rezsim recsegett-ropogott, akkor a szavazók és a rendvédelmi szervek képviselői átálltak a Szerbiai Demokratikus Ellenzék oldalára. Jelen esetben ez nem látható.
„A rendvédelmi szervek nem álltak át. A felmérések adatai szerint az Alekszandar Vucsics nevével fémjelzett Szerb Haladó Párt támogatottsága továbbra is stabil, 48,7 százalékon áll, s a parlamentben abszolút többséggel rendelkezik.
Az ellenzék és a tüntetők ezért nem szeretnének előre hozott választásokat Szerbiában. Kijelentették, hogy nem támogatják és bojkottálják annak kiírását” – részletezte a szakértő.
A Magyar Nemzet szerint a Tisza Párt belső, úgynevezett programíró Discord-csoportjában a politikai formáció aktivistái arról beszélgettek, hogy a szerb mintát szem előtt tartva akarnak erőszakos demonstrációkat szervezni. A beszélgető felek egyike az Otpor! mozgalom tagja volt.
Ezt is ajánljuk a témában
A hangfelvételbe belebukó Radnai Márk helyére érkező Pósfai Gábor imádta, hogy a gyerekei sokszínű osztályba járnak.
A mozgalom egyik legismertebb arca, Szrgya Popovics 2017-ben – a partizános Gulyás Márton szervezésében – Budapesten is megosztotta a tudását a hazai baloldal ismert arcaival.
A Discord egy olyan internetes felület, ahol írásban és mikrofonon keresztül, szóban is tudnak egymással kommunikálni a felhasználók. Magyar Péter pártja már hónapok óta használja a platformot, az úgynevezett programíró csoportja is itt működik. Ez a csoport olyannyira lényeges a szervezetben, hogy a Tisza politikusai többször hivatkoztak rá, tele van a párt hivatalos moderátoraival, sőt, Magyar Péter is szokott itt utasítást adni. Az elmúlt hetek szerbiai tüntetéseinek nemcsak déli szomszédunknál volt nagy hatása, a Tisza Párt csoportjaiban is élénk figyelemmel kísérik a történéseket.
Ezt is ajánljuk a témában
De egy 45 év feletti férfi se – lássuk, kit iktatott volna ki ezzel a magyar közéletből. Francesca Rivafinoli írása.
Január végén például Gutási Gábor, a Tisza Párt mórahalmi és Csongrád-Csanád vármegyei szervezője lelkendezve írta a Discordon: „Hogy mit lehet tüntetésekkel elérni, itt a bizonyíték” – majd belinkelte azt a telex.hu-s cikket, amelyben arról írtak, hogy lemondott a szerb miniszterelnök. Gutási hozzátette:
a tüntetőknek nem volt vezetőjük, nekik viszont itt van Magyar Péter, így „kitartással meg lehetne csinálni.”
Kiemelte: „Én még emlékszem az Otpor!-ra is, akkor minden nap kinn voltunk transzparensekkel a legkisebb városokban is, és az is sikerrel zárult.” A korábbi Otpor!-tag, Gutási Gábor vajdasági magyarként hivatkozik magára, és rendszeresen kommentel, posztol a szerbiai magyarságot érintő témákban. A férfi a Csongrád-Csanád vármegyei tiszás Facebook-csoport moderátora. Gutási volt az egyik szervezője Magyar Péter és Radnai Márk Tisza párti alelnök mórahalmi látogatásának, ahol közös képeket is készítettek.
Nyitókép: Magyar Péter aktivistája szerb mintára vinné utcára az embereket. Fotó: Attila Kisbenedek/AFP