Ki a felelős a Biodóm ügyében elégetett közpénzekért?

2025. február 03. 17:40

A Faktum tényellenőrző portál szerint a HVG azt sugallja, hogy a kialakult helyzetért elsősorban a kormányzat felelős, miközben az együttműködésre képtelen ellenzéki vezetők felelősségét igyekszik elbagatellizálni.

2025. február 03. 17:40
null

A magyar pusztában elhagyatottan állnak hatalmas betontorzók, üvegkupolák és üres lelátók. Összegyűjtöttünk hat ikonikus példát, amelyek közül olvasóink választhatják ki, melyik legyen a magyar pénzégetés emlékműve” – írja Földes András a HVG hasábjain. 

Bizonyos szempontból valóban igaza van: valaki vagy valakik hibájából hatalmas mennyiségű közpénz veszett kárba. Az írás koncepciójával azonban akad egy probléma: Földes azt sugallja, hogy a kialakult helyzetért elsősorban a kormányzat felelős, miközben az együttműködésre képtelen ellenzéki vezetők felelősségét igyekszik elbagatellizálni. A Biodóm esete jól szemlélteti ezt a narratívát – olvasható a Faktum tényellenőrző portál oldalán. 

A projekt évek óta vár arra, hogy gazdája, a Főváros, felszámolja a rendezetlen állapotokat, és véget vessen a lassan pusztuló félkész épület elhanyagolt helyzetének.

Ezt is ajánljuk a témában

A HVG szerzője így ír a történtekről: „Az alaposan kidolgozott tanulmány alapján megindult építkezés először 25 milliárd forint elköltése után akadt meg, amire aztán rádobtak még 20 milliárdot, hogy a beruházás 45 milliárd elégetésénél akadjon meg újra. Persányi ekkor kért még 20 milliárdot, de ezt már nem kapta meg, és hamarosan távozott az Állatkert éléről. A Biodóm ennek ellenére stabilan égeti a közpénzt, mert az üresen és funkció nélkül álló épület fenntartása is 800 millió forintba kerül évente.

A felelősök között a következő neveket említi: Persányi Miklós és Tarlós István, valamint Orbán Viktor miniszterelnök. Ez a felsorolás azonban hiányos. Ha alaposabban utánanézünk a Biodóm-ügynek, éppen az ellenkezőjét találjuk annak, amit Földes állít. Tarlós egy átlátható projektet adott át utódjának, Karácsony Gergelynek, 

aki a kormányzati támogatás ellenére sem fejezte be a fővárosi beruházást.

A Metropol tavaly márciusi elemzésében így foglalja össze a helyzetet:

„…ha Karácsony Gergelynek a politikai ambíciói mellett lett volna ideje a főváros felelősségteljes vezetésére, már 2021-ben megnyílhatott volna a Biodóm és a benne lévő csoda… Ehelyett most egy százmilliókért őrzött rom áll a város szívében… Karácsonyék annak ellenére, hogy Tarlóstól kifejezetten erre a projektre 6 milliárdot örököltek, rögtön a kormányhoz fordultak azzal, hogy nincs pénzük az épület befejezéséhez, és a hiányzó összeget, amely akkor 20 milliárd volt, a kormány fizesse ki. A kormány ekkor újabb 7 milliárdot ajánlott fel, de Karácsonyék a maradék 7 milliárdot sem kívánták hozzárakni 2020-ban. A főpolgármesternek mindössze annyit kellett volna tennie, hogy folytatja Persányi Miklós korábbi állatkert-igazgató elképzelésének finanszírozását a kormány által felajánlott támogatásból és a Tarlós-féle, célzottan erre szánt pénzből. Mivel azonban ez nem történt meg, a befejezés költsége a 20 milliárd helyett mára több mint 46 milliárdra növekedett.

Baán László, a Liget-projekt miniszteri biztosa, aki jól rálátott az ügyre, a Ripostnak így nyilatkozott: „Ezt a problémát a főváros okozta, amelynek tárgyalásos megoldására, a Liget-projekttel összefüggésben, 2019 óta számtalan lehetőség lett volna, de erre a főváros nem volt nyitott. Ez a beruházás mindig is a fővárosé volt, amit közgyűlési tagként és zuglói polgármesterként annak idején Karácsony Gergely is megszavazott. Ehhez a fővárosi projekthez a kormány támogatást nyújtott, nem is keveset, eddig már több mint 30 milliárd forintot.

A HVG állításával szemben tehát az a helyzet, hogy 

a korábban SZDSZ-es Persányi Miklós álomprojektje mára a főváros által elhanyagolt és félbehagyott, pusztulásra ítélt beruházássá és pénznyelővé vált. 

A Karácsony-féle városvezetés felelőtlenségére és az elherdált hatalmas összegekre maga Bősz Anett akkori főpolgármester-helyettes is utalt a Népszavában, amikor bejelentette, hogy a Fővárosi Önkormányzat nem fizeti tovább a Biodóm számláit. 

A Fővárosi Állat- és Növénykert (FÁNK) tavalyi összesítése szerint csak 2022 novembere és 2023 májusa között több mint félmilliárd forintot emésztett fel a Biodóm csökkentett üzemmódú fenntartása. Ebből a személyi kiadások 119 milliót, a dologi 348 milliót, míg az egyéb – felhalmozási – kiadások 18 milliót tettek ki, a járulékok további 40 millió forinttal terhelték a fővárosi költségvetést.

A Biodóm sorsa és az elhúzódó befejezés felelőssége sokkal inkább Karácsony Gergelyt terheli, mint bárki mást,

ő azonban a HVG által felsorolt felelősök közül kimaradt, helyette – mondhatni, szokás szerint – Orbán Viktor neve került előtérbe.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: faktumprojekt.hu

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vanced
2025. február 03. 19:27
Ha egy 25 Mrd-re tervezett beruházás költsége tovább drágul 20 Mrd-dal, majd még így sem készül el, ott biztosra vehető, hogy hatalmas lopások állnak a drágulás hátterében! Van nyomozás? Nincs. Na, akkor vajon holva vándorolt a pénz?
nyafika
2025. február 03. 19:13
Látom, idetévedtek a belpesti libsi buzeránsok...
nyafika
2025. február 03. 19:12
HVG mocskos zugfirkászoknak idén a Balatoni lángosért KÖTELEZŐ LESZ FIZETNI, 150ezer / üres lángos. Ha nem akarnak, két 120 kilós kancigány fogja belőlük kiverni...
Ninini
2025. február 03. 19:09
Na pontosan ez vár Rákosrendezőre is. Én szóltam.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!