Adóssághegyek Budapesten, pénzügyi gondba lavírozták a fővárost Karácsonyék
Több száz milliárdos adósság – így tapsolta el Budapest pénzét Karácsony Gergely!
A Faktum tényellenőrző portál szerint a HVG azt sugallja, hogy a kialakult helyzetért elsősorban a kormányzat felelős, miközben az együttműködésre képtelen ellenzéki vezetők felelősségét igyekszik elbagatellizálni.
„A magyar pusztában elhagyatottan állnak hatalmas betontorzók, üvegkupolák és üres lelátók. Összegyűjtöttünk hat ikonikus példát, amelyek közül olvasóink választhatják ki, melyik legyen a magyar pénzégetés emlékműve” – írja Földes András a HVG hasábjain.
Bizonyos szempontból valóban igaza van: valaki vagy valakik hibájából hatalmas mennyiségű közpénz veszett kárba. Az írás koncepciójával azonban akad egy probléma: Földes azt sugallja, hogy a kialakult helyzetért elsősorban a kormányzat felelős, miközben az együttműködésre képtelen ellenzéki vezetők felelősségét igyekszik elbagatellizálni. A Biodóm esete jól szemlélteti ezt a narratívát – olvasható a Faktum tényellenőrző portál oldalán.
A projekt évek óta vár arra, hogy gazdája, a Főváros, felszámolja a rendezetlen állapotokat, és véget vessen a lassan pusztuló félkész épület elhanyagolt helyzetének.
Ezt is ajánljuk a témában
Több száz milliárdos adósság – így tapsolta el Budapest pénzét Karácsony Gergely!
A HVG szerzője így ír a történtekről: „Az alaposan kidolgozott tanulmány alapján megindult építkezés először 25 milliárd forint elköltése után akadt meg, amire aztán rádobtak még 20 milliárdot, hogy a beruházás 45 milliárd elégetésénél akadjon meg újra. Persányi ekkor kért még 20 milliárdot, de ezt már nem kapta meg, és hamarosan távozott az Állatkert éléről. A Biodóm ennek ellenére stabilan égeti a közpénzt, mert az üresen és funkció nélkül álló épület fenntartása is 800 millió forintba kerül évente.”
A felelősök között a következő neveket említi: Persányi Miklós és Tarlós István, valamint Orbán Viktor miniszterelnök. Ez a felsorolás azonban hiányos. Ha alaposabban utánanézünk a Biodóm-ügynek, éppen az ellenkezőjét találjuk annak, amit Földes állít. Tarlós egy átlátható projektet adott át utódjának, Karácsony Gergelynek,
aki a kormányzati támogatás ellenére sem fejezte be a fővárosi beruházást.
A Metropol tavaly márciusi elemzésében így foglalja össze a helyzetet:
„…ha Karácsony Gergelynek a politikai ambíciói mellett lett volna ideje a főváros felelősségteljes vezetésére, már 2021-ben megnyílhatott volna a Biodóm és a benne lévő csoda… Ehelyett most egy százmilliókért őrzött rom áll a város szívében… Karácsonyék annak ellenére, hogy Tarlóstól kifejezetten erre a projektre 6 milliárdot örököltek, rögtön a kormányhoz fordultak azzal, hogy nincs pénzük az épület befejezéséhez, és a hiányzó összeget, amely akkor 20 milliárd volt, a kormány fizesse ki. A kormány ekkor újabb 7 milliárdot ajánlott fel, de Karácsonyék a maradék 7 milliárdot sem kívánták hozzárakni 2020-ban. A főpolgármesternek mindössze annyit kellett volna tennie, hogy folytatja Persányi Miklós korábbi állatkert-igazgató elképzelésének finanszírozását a kormány által felajánlott támogatásból és a Tarlós-féle, célzottan erre szánt pénzből. Mivel azonban ez nem történt meg, a befejezés költsége a 20 milliárd helyett mára több mint 46 milliárdra növekedett.”
Baán László, a Liget-projekt miniszteri biztosa, aki jól rálátott az ügyre, a Ripostnak így nyilatkozott: „Ezt a problémát a főváros okozta, amelynek tárgyalásos megoldására, a Liget-projekttel összefüggésben, 2019 óta számtalan lehetőség lett volna, de erre a főváros nem volt nyitott. Ez a beruházás mindig is a fővárosé volt, amit közgyűlési tagként és zuglói polgármesterként annak idején Karácsony Gergely is megszavazott. Ehhez a fővárosi projekthez a kormány támogatást nyújtott, nem is keveset, eddig már több mint 30 milliárd forintot.”
A HVG állításával szemben tehát az a helyzet, hogy
a korábban SZDSZ-es Persányi Miklós álomprojektje mára a főváros által elhanyagolt és félbehagyott, pusztulásra ítélt beruházássá és pénznyelővé vált.
A Karácsony-féle városvezetés felelőtlenségére és az elherdált hatalmas összegekre maga Bősz Anett akkori főpolgármester-helyettes is utalt a Népszavában, amikor bejelentette, hogy a Fővárosi Önkormányzat nem fizeti tovább a Biodóm számláit.
„A Fővárosi Állat- és Növénykert (FÁNK) tavalyi összesítése szerint csak 2022 novembere és 2023 májusa között több mint félmilliárd forintot emésztett fel a Biodóm csökkentett üzemmódú fenntartása. Ebből a személyi kiadások 119 milliót, a dologi 348 milliót, míg az egyéb – felhalmozási – kiadások 18 milliót tettek ki, a járulékok további 40 millió forinttal terhelték a fővárosi költségvetést.”
A Biodóm sorsa és az elhúzódó befejezés felelőssége sokkal inkább Karácsony Gergelyt terheli, mint bárki mást,
ő azonban a HVG által felsorolt felelősök közül kimaradt, helyette – mondhatni, szokás szerint – Orbán Viktor neve került előtérbe.
Ezt is ajánljuk a témában
A baloldali vezetésű fővárosi önkormányzat az elmúlt években több, a budapestiek számára fontos beruházást csonkított meg vagy söpört le az asztalról. Íme a lista!
Nyitókép: faktumprojekt.hu