Kezdetét vette a nagy sakkjátszma: az oroszok ölbe tett kézzel várják, hogy mattot adjon magának Európa
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/saiXOyUmz52oFqvsdaziNSe-tc9zVRty3GU7m1eRXxM/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2E2MzUxZjgxOTZjYjQ3M2E5NDNjYzIyYzgwYmNmYTA2.jpg)
„Ráadásul itt van a lehetősége egy bizonyos szakadásnak az Egyesült Államok és Európa között” – fogalmazott az orosz politikus.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/saiXOyUmz52oFqvsdaziNSe-tc9zVRty3GU7m1eRXxM/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2E2MzUxZjgxOTZjYjQ3M2E5NDNjYzIyYzgwYmNmYTA2.jpg)
Fontos együttműködés vette kezdetét Magyarország és nyugat-balkáni országok között.
Egyetemi, kutatóintézeti és kulturális intézmények közötti együttműködések indulnak el Magyarország és nyugat-balkáni országok között – mondta el Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter az M1 aktuális csatorna és a Kossuth rádió szerdai adásában az első magyarországi-nyugat-balkáni oktatási, kutatási és kulturális csúcstalálkozó eredményeiről.
A miniszter a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában emlékeztetett: az elmúlt fél év uniós elnöksége alatt született döntés arról, hogy Magyarországon megrendezik az oktatási, kutatási és kulturális miniszterek első nyugat-balkáni csúcstalálkozóját.
Hozzátette: közös érdek, hogy Európa versenyképesebb legyen, és a nemzetek büszkék legyenek identitásukra.
A miniszter elmondta: a találkozón megállapodtak a diplomák kölcsönös elismeréséről, a közös diplomás és a dupla diplomás képzésekről. Megjegyezte, olyan vonzó képzések indításáról van szó, amelyekre külföldről is érkezni fognak egyetemisták.
Közös innovációs alapot hoznak létre, amelyből az agrárium, a mesterséges intelligencia és a biotechnológia témakörében támogatnak kutatásokat – közölte Hankó Balázs, aki szerint Belgrádban, az új campuszon a magyar egyetemek is jelen lesznek. A startupoknak közös programot hoznak létre, és megkezdődhet a nemzeti múzeumok, nemzeti galériák nyugat-balkáni-magyarországi együttműködése is.
Az M1 aktuális csatornán Hankó Balázs közölte: az országok a találkozón magas szinten képviseltették magukat, 6 miniszter, 2 miniszterhelyettes vett részt a tárgyalásokon.
A közös kutatási és innovációs alap létrehozásáról elmondta: a mesterséges intelligencia, agrárium és biotechnológia mellett az alap forrásait innovatív turisztikai megoldások irányába is kinyitják.
A startup cégeknek közös pályázati lehetőséget nyitnak, hogy a piacokon való megjelenésük még erőteljesebb legyen. A kulturális területen is számos együttműködés született, megalapították a közös kulturális tanácsot – mondta el a miniszter.
Hozzátette: a találkozón Káel Csaba filmügyi kormánybiztos a filmipari együttműködéseket vázolta fel, Both Miklós, a Hagyományok Háza főigazgatója a magyar modellt, Baán László miniszteri biztos pedig a Liget Budapest Projektet mutatta be.
Tavasszal újabb konferenciát rendeznek, amelyre már az adott kulturális intézmények vezetőit is várják, ősszel pedig megnyílnak a közös kutatási programok. Ősszel indul a magyar-szerb közös kulturális évad is – fűzte hozzá.
(MTI)
Nyitókép: Nicolas Economou / NurPhoto / NurPhoto via AFP