Elárulta a szakértő, hogyan hathat a hazai üzemanyagárakra a Trump által belengetett védővám

2025. február 06. 13:14

A védővámok kilátásba helyezését követően az érintett országok ellenlépéseket jelentettek be.

2025. február 06. 13:14

A hétvége óta kedvezőtlen tendenciák körvonalazódnak, ami az esetleges üzemanyagár-csökkentéseket illeti – írta meg néhány napja a Világgazdaság. Ugyanis – mint ismert – Donald Trump amerikai elnök a hétvégén kilátásba helyezte, hogy Kína, Kanada és Mexikó után az Európai Unióból érkező termékekre is vámot tervez kivetni, 

erre válaszul jelentősen erősödött a dollár, ami óhatatlanul a forint gyengülését váltotta ki. 

A devizapiacon tapasztalható hektikus mozgások miatt tehát feltételezhető, ha volt is tervbe véve további árcsökkentés a hazai kutakon, egyelőre lekerülhetett a napirendről – jegyzi meg a történtek kapcsán a gazdasági portál.

A védővámok belengetésének hatása

Noha azt, hogy ennek komolyabban, hosszabb távon milyen hatásai lesznek, egyelőre nem tudni, lapunk az ügyben megkereste Grád Ottót, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkárát, hogy a segítségével addig is helyezzük kontextusba a történéseket.

Az egyértelmű volt, hogy a védővámok hatással lesznek közvetve vagy közvetlenül a kőolaj-világpiacra, és ezen keresztül mind az európai, mind pedig a magyarországi üzemanyagárakra. 

A bejelentett intézkedések hatása nehezen volt modellezhető, illetve előre prognosztizálható. A reakciókat – és itt elsősorban a kőolaj világpiaci árában bekövetkezett változásokat – figyelve azért az érződik ebben a pillanatban, hogy a hatások a várttól kissé eltérőek” – fogalmazott lapunknak Grád Ottó.

A szakember szerint ez alatt arra kell gondolni, hogy a kanadai exportot terhelő védővámok óhatatlanul is hatással vannak a Kanadából érkező kőolajok árazására. Hiszen ezek a bejelentett vámtételek azonnal emelik azon kőolajmennyiségek árát, amelyek elsősorban a középnyugati államok finomítóiba érkeznek.

„Ezen területek finomítóinak kőolajjal való ellátása ugyanis alapvetően csővezetéken történik, és a legjelentősebb mennyiség Kanadából érkezik. Így ezek azonnal drágulnak, 

ami természetesen hatással lesz az üzemanyagárakra a térségben” 

– fejti ki Grád Ottó.

Ezt is ajánljuk a témában

Az érintett országok ellenlépéseket jelentettek be

A szakember lapunknak azt is elárulja, hogy az elemzők ezen államokban mindenképp – de könnyen lehet, hogy a teljes Amerikai Egyesült Államok piacán – kisebb-nagyobb mértékű drágulást prognosztizálnak e téren.

Hogy ezeknek a világpiaci változásoknak hosszabb távon milyen hatásuk lesz, az nagy kérdés; nehéz megjósolni,

hiszen a védővámok bejelentését követően az érintett országok ellenlépéseket jelentettek be. 

E tekintetben elsősorban Kína a fontos, aki leszögezte, hogy ebben az esetben válaszlépésként vámokkal fogja terhelni az amerikai termékek behozatalát: ami a szenet, az autópiac termékeit és az LNG-t érintheti majd” – sorolja a szakember, hozzátéve, hogy több elemző is ennek a hosszabb távú hatását inkább egy világgazdasági recesszióban méri „Az elemzők ezeknek a viszonylag drasztikus lépések a hosszú távú hatását mindenképpen kedvezőtlennek ítélik, s úgy vélik, hogy a világgazdaságra is negatív hatással lesznek, hiszen elsősorban a keresleti oldalon várhatók kedvezőtlen változások” – fejti ki Grád.

A szakember azt is elmondja, hogy a forint stabilizálódására is várni kell, 

mert a mai nap folyamán már visszakorrigálta azt az erősödést a dollárral és az euróval szemben, ami néhány napon keresztül tapasztalható volt. Grád Ottó szerint egyelőre mindenki óvatos, mindenki kivár – az európai termékjegyzés árakban is inkább ez az óvatosság volt érzékelhető. „Ez az oka annak, hogy a hazai üzemanyagárakban ez még egyelőre nem jelentkezik” – jegyi meg. 

Ezt is ajánljuk a témában

Legfeljebb 1-2 forintos árváltozás várható

A szakember hozzáteszi: „Ennek ellenére én azt gondolom, hogyha egy-két hétig a jelenlegi 75 dollár környékén stabilizálódik az Európában mértékadó Brent-típusú kőolaj jegyzésára, és a forint is tartósan a 390-395-ös tartományban marad, 

akkor a következő időszakban jelentősebb üzemanyagár-változásra nem kell számítani. 

Legfeljebb 1-2 forintos árváltozás történhet annak függvényében, hogy éppen az európai készletek, illetve a piaci események miként módosítják az aktuális piaci helyzetet.”

Összegezve tehát: annak ellenére, hogy nagyon komoly bejelentések történtek, a piacot nem rengette meg. És ha a forint is marad ebben a – ha nem is túl erős, de mindenképp az elmúlt hetek gyenge teljesítményéhez képest javuló állapotban –, akkor a hazai üzemanyagárakban legfeljebb néhány forintos változás történhet.

Ezt is ajánljuk a témában

Fotó: Pixabay

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
robogo72
2025. február 06. 15:17 Szerkesztve
Hagyjuk már Ibolykát... Bármilyen időpontot tekinthetünk, az üzemanyagok ára közép- és hosszútávon is sokkal magasabb mint korábban volt. Súgok: még sokkal tovább fog drágulni, mert az jó a forgalmazónak, az importőrnek, az előállítónak, és az államnak. És richtig hogy pont ők alakítják ki az árakat. Mindig akad valamilyen szerencsétlen tényező amire rá lehet fogni a dolgot, de alapvetően erről van szó. Ja, meg ugye az infláció, forintromlás ami nincs is...
furugyi
2025. február 06. 14:14
Nevetséges amit a MOL a kormány utasítására az üzemanyagokkal művel. Pl. a mai emelésre úgy került sor, hogy a Brent olaj ára 82. dollárról 75 re csökkent és a dollár is bő tíz forinttal olcsóbb mint egy hete volt a Trump féle szankciók bejelentésekor.
gekk
2025. február 06. 14:07
Csupa jó hír orbitnak trumpikától. Plussz még a szankciók, amik rosszak ugyan, de ismét, mint mindig, megszavazta a dsgadt, " beás" kolostormalac.
tibi500
2025. február 06. 13:29
Az orosz olajnak is felment az ára? Nem hiszem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!