Egymilliárd eurót hoztak haza Brüsszelből

2025. február 19. 23:27

Brüsszel szándéka, hogy a tagállamokat kikerülve növelje a közvetlen források arányát az uniós költségvetésben, a mi feladatunk pedig kezdeni ezzel valamit – mondja Petri Bernadett. A közvetlen uniós forrásokért felelős kormánybiztostól megtudtuk, hazánk az egyik legjobban teljesítő ország a régióban.

2025. február 19. 23:27
Kohán Mátyás

Petri Bernadett
1982-ben született Móron. Jogi diplomáját a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen szerezte, majd a University of Cambridge-en, a Budapesti Corvinus Egyetemen, a Pécsi Tudományegyetemen és a Quadriga Hochschule Berlinen tanult. 2024 óta a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közvetlen uniós forrásokért felelős miniszteri biztosa, 2023 óta vezeti az e források hazahozását segítő Magyar Fejlesztésösztönző Irodát. 2020 óta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézete, 2023 óta pedig a XXI. Század Intézet kutatója. 2013 és 2023 között tanácsadóként dolgozott az Európai Parlamentben és az Európai Bizottságban.

Ahogy belépünk ide, az embert szinte megcsapja az uniós pénz szaga: úgy néz ki az irodájuk, mintha egy tisztességes bánásmódban részesülő uniós tagállam irodája lenne. Miért könnyebb a közvetlen forrásokat hazahozni Magyarországra, mint a többit? 
Nem gondolom, hogy könnyebb lenne, de örvendetes, hogy ezt a hatást kelti az iroda. Amit hazánk elért a közvetlen uniós források vonatkozásában, az azért siker, mert sok szempontból még inkább ellenünk lejt a pálya, mint a kohéziós pénzek kapcsán.

Forintosítsunk. Mennyi közvetlen uniós pénz érkezett Magyarországra, amióta ön ezzel foglalkozik? 
Először tisztázzuk, mekkora a boríték. Az unió költségvetése három nagy bugyorból áll össze. Van egy kohéziós boríték, van egy közös agrárpolitikai boríték, és rendelkezésre állnak a közvetlen források, amelyeket Ursula von der Leyen bizottsági elnök 2019-ben „új prioritásoknak” hívott. Ez a boríték kicsivel kevesebb mint négyszázmilliárd eurót tartalmaz hét évre vetítve. Hét éven keresztül ezzel az összeggel gazdálkodhat az összes tagállam, és egyébként a többi boríték is nagyjából ekkora. 2021 és 2023 között durván egymilliárd euró jutott be az országba a tevékenységünk révén. Ez jelentős összeg, és már most látszik, hogy arányait tekintve nagyjából a felével növekedett a közvetlen uniós források lehívása, amióta ezen dolgozunk. Összevetésképpen: az előző pénzügyi időszakban, 2014 és 2016 között kicsit több mint hétszázmillió euró folyt be.

Petri Bernadett
Fotó: Ficsor Márton
Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Lajoss
2025. február 20. 07:44
…és hány milliárd ragadt be? 🤷‍♂️
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!