Beindultak a baloldali reflexek: Rákosrendező az új Városliget, csak itt nincs is mit „megmenteni”
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/vHz0bli_3RfSW7tNHFixfH76uPGTFPNQQ9l6R-xKvtI/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzU4NDA2NTI3YmJlMzQ5YWQ4MmQzMzQ4MTIyOTg1Y2Ew.jpg)
A terület még környezetvédő szemmel is értékelhetetlen, de a Ligetvédők újra akcióba lendültek.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/vHz0bli_3RfSW7tNHFixfH76uPGTFPNQQ9l6R-xKvtI/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzU4NDA2NTI3YmJlMzQ5YWQ4MmQzMzQ4MTIyOTg1Y2Ew.jpg)
Budapest az év első két hónapjában hitelből tervez működni. Erről született döntés a decemberi Fővárosi Közgyűlésen. Jogos a kérdés, hogy lesz így forrás Rákosrendezőre. Utánajártunk!
Az elmúlt napokban abszolút leuralta a közbeszédet az évtizedek óta elhagyatott rákosrendezői terület ügye. Mint arról a Mandiner is beszámolt, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a február 6-i kormányinfón arról beszélt, hogy csütörtökön jelent meg egy kormányhatározat, amely a Budapesti Közművekre vonatkozik a rákosrendezői elővásárlással kapcsolatban. A tárcavezető emlékeztetett:
a főváros tulajdonában álló gazdasági társaság bejelentette elővásárlási szándékát a rákosrendezői területre vonatkozóan.
Elhangzott továbbá, hogy a Budapesti Közművek vállalja az adásvételi kontraktusban vállalt kötelezettségeket – így például a háromszázezer köbméternyi szemét elszállítását –, és a vételár kifizetésére is az e szerződésben taglalt szabályok alapján köteles a Főváros.
Azonban ismerve, hogy csődköltségvetéssel futott neki az évnek Budapest Főváros Önkormányzata, joggal vetődik fel a kérdés, hogy miből fogják így kifizetni a sokat emlegetett 51 milliárd forintot.
Továbbá az is kérdés, hogy a főváros honnan teremti majd elő azt a szakmai, illetve szellemi tőkét, ami egy ilyen nagy horderejű projekt kivitelezéséhez szükséges.
Ezt is ajánljuk a témában
A terület még környezetvédő szemmel is értékelhetetlen, de a Ligetvédők újra akcióba lendültek.
Mint arról tavaly karácsony előtt beszámoltunk, 2024 utolsó fővárosi közgyűlésén arról született döntés, hogy Budapest úgynevezett csődköltségvetéssel megy neki a 2025-ös évnek.
Összeállításunkban arra hívtuk fel a figyelmet, hogy
jogszabályokkal ellentétes költségvetés került terítékre decemberben: Karácsonyék ugyanis leszögezték, az előirányzott szolidaritási adónak csak egy részét kívánják befizetni.
A szolidaritási hozzájárulás kapcsán egyébként jelenleg is vita húzódik a Fővárosi Önkormányzat és Budapest Főváros Kormányhivatala között. Erről bővebben ITT írtunk.
Ezt a tervet a főváros az Alkotmánybíróság határozatára alapozta, amelynek értelmében az önkormányzatokra maximum annyi adóterhet lehet róni, amennyi támogatást kapnak az államtól. Továbbá asztalon szerepelt folyószámla-hitelkeret elfogadása is. Az előterjesztés értelmében a közgyűlésnek jóvá kell hagynia, hogy a főváros 2025-ben is egy 60 milliárd forintos hitelkeretből gazdálkodhasson. Az előterjesztéshez csatolt javaslatból azonban még az is kiderült, hogy a főváros január 2-tól február 28-ig 40 milliárd forintot lehívna a 60 milliárdos hitelkeretből. Ez pedig azt jelenti, hogy
Budapest az év első két hónapjában hitelből tervez működni.
Emlékezetes, Gulyás Gergely Kristóf, a Fidesz fővárosi frakciójának képviselője az idézett közgyűlésen jelezte, hogy véleménye szerint a TISZA Párt azzal zsarolta a főpolgármestert, hogy a büdzsé elfogadását az szmsz újratárgyalásától tette függővé.
Ezt is ajánljuk a témában
Összeállt a TISZA–DK–Karácsony-koalíció.
2025 első napjaiban a Magyar Nemzet számolt be arról a Della Podcast újévi adására hivatkozva, hogy Karácsony Gergely főpolgármester a 2025-ös fővárosi költségvetés benyújtása előtt telefonon egyeztetett Magyar Péterrel, a Tisza Párt elnökével.
A főpolgármester arról beszélt, hogy a Tisza-frakcióval a december 18-ai közgyűlés előtti este tárgyalt.
Az alku eredményeképpen a költségvetést – az előzetes várakozásokkal szemben – első nekifutásra sikerült elfogadni.
Ennek a megállapodásnak volt a része a szervezeti és működési szabályzat (szmsz) váratlan visszahozatala a közgyűlés elé, amit Karácsony Gergely a saját bevallása szerint sem a legelegánsabb módon oldott meg.
Év végén Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi frakciójának vezetője terjedelmes interjút adott a Magyar Nemzetnek, melyben kijelentette, „Összenőtt, ami összetartozik. (...) A Tisza–DK–Karácsony–Vitézy-szivárványkoalíció megszavazta Budapest törvénytelen csődköltségvetését. Semmi olyan nem történt, amit nyáron ne mondtunk volna meg előre. A limonádézgatás, a pozíciókon való osztozkodás és a közgyűlési műsorok után végül összeálltak” – mutatott rá a kormánypárti politikus.
Ezt is ajánljuk a témában
A főpolgármester még a költségvetés benyújtása előtt hívta fel a Tisza Párt elnökét.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt
***
Ezt is ajánljuk a témában
Gulyás Gergely közölte: a kormány az elővásárlási jog gyakorlását tudomásul veszi.
Ezt is ajánljuk a témában
Budapest telis-tele rozsdaövezetekkel, fejlesztendő területekkel.