Így változik meg a lomtalanítás: mutatjuk, mit takar az újítás

2025. január 16. 14:10

Szentkirályi Alexandra szerint Karácsony Gergely úgy viselkedik, mint egy csivava, aki eddig egy táskában ült, most meg elkezdett harciasan ugatni.

2025. január 16. 14:10

Budapesten kétéves átmeneti időszakkal vezetik be az új lomtalanítási rendszert – írja a Magyar Nemzet és hozzáteszi, 2027. január 1-jéig a kerületek dönthetnek arról, hogy a lakosaik évente egyszer a jelenlegi módon, az utcára tehetik-e ki a hulladékokat, vagy az új rendszernek megfelelően, a kijelölt gyűjtőpontokon. 

Lantos Csaba energiaügyi miniszter közölte, a gyűjtőpontokat úgy jelölnék ki, hogy nyolcszáz méternél senkitől se legyenek messzebb. Ezeken a helyeken 

kilenc különböző hulladéktípust elkülönítetten gyűjtenek majd, a tizedikként a veszélyes hulladékokat kezelnék. 

A lomtalanításkor a veszélyes hulladék kihelyezése jelen pillanatban illegális, ezt az új rendszer bevezetésével megszüntetnék.

Ezt is ajánljuk a témában

Az új rendszerbe belépő kerületek már az átmeneti időszakban is meghatározhatják rászorultsági alapon, hová menjenek ingyenesen elszállítani a lomokat. Akik erre nem jogosultak, de valamiért nem vállalják, hogy gyűjtőpontra szállítják a lomot, díj ellenében kérhetnek elszállítást. Az a cél, hogy hosszú távon, tehát 2027-től évente egyszer mindenki számára ingyenes legyen ez a szolgáltatás. 

A gyűjtőpontok három napig lesznek nyitva, lehetőleg úgy, hogy az egyik nap hétvégére essen.

Lantos Csaba kijelentette, a hulladékgazdálkodásért felelős Mol számukra is váratlanul, de egyébként megalapozottan előállt egy új szakmai javaslattal, amellyel át szeretné alakítani a lomtalanítási rendszert Budapesten, ilyen rendszer van egyébként számos európai és magyarországi városban is. A javaslatot azonban felindulás követte – emlékeztetett a miniszter.

Ezért egyeztetésre hívták a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióját és a Molt annak érdekében, hogy tisztázzák a bevezetni tervezett rendszer működését. Azt reméli, sikerült olyan civilizált megoldást találniuk, amely megfelelő megoldást nyújt a város egészének és a kerületek szempontját is szolgálni tudja. Úgy fogalmazott, az a cél, hogy 

olyan megoldást találjanak, amely fenntartható, méltányos, növeli az újrahasznosítás lehetőségét, és ne szemetes Budapesten kelljen élni 

– fogalmazott a szakpolitikus.

Szentkirályi Alexandra, a Fidesz–KDNP budapesti frakcióvezetője szerint olyan megoldás jön majd létre, amelynek révén a fővárosi lomtalanítási rendszer zöldebbé, tisztábbá válik, és a közbiztonság szempontjaira is nagyobb tekintettel lesz, valamint a budapestiek érdekeit is figyelembe veszi. A kormánypárti frakció már tavaly év végétől jelezte, ha egyik pillanatról a másikra vezetik be az eredeti tervek szerinti rendszert, akkor problémák lesznek. A politikus, közölte: 

nem születhet olyan megoldás, amely a budapestiek szempontjaival ellentétes, amely az ő érdekeiket nem veszi megfelelő mértékben figyelembe.

Világi Oszkár, a Mol-csoport vezérigazgató-helyettese elmondta: Budapesten a lomtalanításkor 30-40 ezer tonna hulladék kerül az utcára, és azt szeretnék elérni, hogy ennek nyolcvan százaléka újrahasznosítható legyen. A jelenlegi, fővárosi modell az országban még körülbelül húsz kistelepülésen működik. Az átmeneti időszakot követően, két-három éven belül szeretnék bevezetni, hogy a regisztráció után ingyenesen házhoz megy a gyűjtőkocsi a lomokért. 

Ezt is ajánljuk a témában

Lantos Csaba kérdésre válaszolva elmondta: bármikor szívesen látja egyeztetésre Karácsony Gergely főpolgármestert, és megjegyezte azt is, 

a begyűjtési rendszerben az év végéig egymilliárd palackot váltottak vissza.

Szentkirályi Alexandra szerint a lomtalanítás ügyében Karácsony Gergely „elaludt”, és amikor elkezdtek egyeztetni a fővárosaik érdekében, akkor felébredt és rájött, hogy lehet, neki is van itt valami teendője. Úgy viselkedik, mint „egy csivava, aki eddig egy táskában ült, most meg elkezdett harciasan ugatni” – fogalmazott a politikus.

Nyitókép:MTI/Róka László

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. január 16. 15:50 Szerkesztve
Nálunk volt olyan már eddig is, hogy a házt.gépeket külön kellett egy "gyűjtőponthoz" szállítani. De behatárolták, ha leadott az ember egy nagy hűtőszekrényt, ugyanakkor egy villanyboiler már "túl nagy" volt, hogy átvegyék. Na és persze ilyenkor még lakcímkártyával igazolni is kellett, hogy an ember nem egy sarokkal odébbról jött. ------------- Remekül megcáfolod a kedves bérkommentelőket itt alant, akik azon derpegnek, hogy hogyan jut el csillagászati távolságra, - 800 méterre a kidobandó akármi. Ha van hova leadni, akkor az nem az út széli árokba landol. Azért ződek, hogy az ilyen ötleteknek ellenálljanak.
Fehér Agyar
2025. január 16. 15:44 Szerkesztve
Évente egyszer ki lehetett bírni a szemetelést meg a lomizók társaságát. 800 méterre nagyon kevesen fogják elszállítani a lomjaikat, a nagyobb bútorokat meg senki. A következmény: egész évben folyamatosan jelen lesznek közterületen régi sezlonok, szekrények, stb.
Halder_1899
2025. január 16. 15:39 Szerkesztve
800 méter egy szekrénnyel egy idős nyugdíjasnak ?? Ha nem tudja odavinni akkor fizet és érte jönnek, remek. Totál hülyeség.
2025. január 16. 15:14 Szerkesztve
"rászorultsági alapon" - És ezt a "rászorultsági alapot" milyen alapon határozzák meg? Nyomtatványt kell hozzá kitölteni vagy Ügyfél-kapun keresztül lehet benyújtani hozzá a nyugdíjigazolást? (havi 150.000 alatt "rászorult", afölött "belefér" valami fuvarköltség, hogy növelje a GDP-t?) Vagy ha már el kell szállítani a gyűjtőponthoz, ahol egy népesebb terület esetén sorba kell állni, akkor nem egyszerűbb bepakolni a kocsiba, majd sorbanállás nélkül kitenni valahol egy töltés mellé vagy erdős területre, sorbanállás nélkül. És ezt ráadásul nem csak a meghatározott 3 napban lehet megtenni.)))) Nálunk volt olyan már eddig is, hogy a házt.gépeket külön kellett egy "gyűjtőponthoz" szállítani. De behatárolták, ha leadott az ember egy nagy hűtőszekrényt, ugyanakkor egy villanyboiler már "túl nagy" volt, hogy átvegyék. Na és persze ilyenkor még lakcímkártyával igazolni is kellett, hogy an ember nem egy sarokkal odébbról jött.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!