Vége a példátlan káosznak: Bécs és Berlin után Budapesten is rendezetté válik a lomtalanítás

2025. január 15. 22:48

Jól szervezett vidéki biznisszé vált a fővárosi lomizás, de 2027-től vége az áldatlan állapotoknak, döntöttek Budapest új lomtalanítási rendszeréről.

2025. január 15. 22:48
lomtalanítás

Eldőlt, 2027-től Budapest is csatlakozik az új lomtalanítási rendszerhez, amelynek célja, hogy megszűnjön a jelenlegi áldatlan állapot és a háztartások hulladékának elszállítása ne zavarja a közbiztonságot és zöldebb, fenntarthatóbb legyen a hulladékkezelés. Lantos Csaba energiaügyi miniszter a keddi megállapodás részleteiről elmondta,

a háztartások a hulladékot 2027-től az erre kijelölt kerületi gyűjtőpontokon adhatják le, a két éves átmeneti időszakban pedig a kerületek dönthetnek arról, hogy lakosaik a jelenlegi módon, az utcára helyezve adhatják le a lomokat, vagy csatlakoznak az új gyűjtőpontos rendszerhez.

Világi Oszkár, a Mol-csoport vezérigazgató-helyettese elmondta: Budapesten a lomtalanításkor 30-40 ezer tonna hulladék kerül az utcára, és az szeretnék elérni, hogy ennek nyolcvan százaléka újrahasznosítható legyen.

Az új lomtalanítási rendszerben – hasonlóan a Bécsben és Berlinben működő modellhez – tehát csak a kijelölt, őrzött hulladéklerakókon adhatja le a lakosság a hulladékot.

A hulladékgazdálkodásért felelős Mohu Mol korábban arról tájékoztatott, az új rendszer keretében egy-egy kerületben legfeljebb tíz őrzött gyűjtőpontot alakítanak ki, amelyek 800-1000 méteres távolságon belül érhetők el a lakosok számára. Ezek a gyűjtőpontok három napig lesznek nyitva, és itt a lomokat szelektíven, biztonságosan helyezhetik el a lakosok. A házhoz menő lomtalanítás továbbra is elérhető lesz a rászorulók számára, és egész évben rendelkezésre áll a díjköteles, megrendelhető szolgáltatás.

Ezt is ajánljuk a témában

Szentkirályi Alexandra: Karácsony Gergely kommunistázott és hőbörgött

„Egy olyan megoldás jön majd létre, amelynek révén a fővárosi lomtalanítási rendszer zöldebbé, tisztábbá válik és a közbiztonság szempontjaira is nagyobb tekintettel lesz, valamint a budapestiek érdekeit is figyelembe veszi” – reagált az új lomtalanítási rendszerről kötött megállapodásra Szentkirályi Alexandra. 

A Fidesz-KDNP fővárosi képviselőcsoportjának vezetője Facebook-bejegyzésében reagált arra, hogy Karácsony Gergely főpolgármester azt kifogásolta, a kormány nem a fővárossal egyeztetett az új lomtalanítási rendszerről. Szentkirályi Alexandra szerint Karácsony Gergely 

felfújta magát azon, hogy kiderült: továbbra is más végzi a munkát helyette. Kommunistázva, hőbörögve, kommentálta azt, hogy a budapesti Fidesz az Energiaügyi Minisztériummal és a Mol Mohu vezetésével egyeztetett a fővárosi lomtalanításról.

Hozzátette: „Az a dolgunk, hogy képviseljük a fővárosban élőket és a budapestiek érdekei érvényesüljenek, senki ne járhasson rosszabbul az új rendszerrel és a budapestiek dönthessenek arról, milyen lomtalanítást szeretnének. Mindeközben Karácsony Gergely volt az, aki mindenféle ellenállás nélkül, már elsőre is támogatta a MOHU új lomtalanítási rendszerét.”

Jól szervezett vidéki biznisszé vált a fővárosi lomizás

Egy kutatás szerint a Budapesten lomizók kifejezetten hasznos munkát végeznek környezetvédelmi, gazdasági és társadalmi szempontból is. Máshol nincs Európában a budapestihez hasonló lomtalanítás, amelynek alkalmával több tízezer tonna olyan hulladékot hasznosítanak újra, amely a munkájuk nélkül a szemétégetőben végezné. A kutatók becslése szerint a lomtalanítás 18–35 ezer ember számára jelent rendszeres jövedelemkiegészítést – írta a Szabad Európa a Corvinus Egyetem kutatására hivatkozva. Ha a lomizás megszűnne, lényegesen nagyobb hulladékmennyiséget kellene kezelni. A lomisok családi alapon szervezik a munkát, ami már a lomtalanítás előtt megkezdődik. A hulladék kirakására kijelölt területeket még a lerakási idő előtt lefoglalják. A hulladékgyűjtők többnyire Budapesten kívülről, szervezetten érkeznek. 

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dominik
2025. január 16. 00:27
Egyik legnagyobb élménye volt gyerekkoromnak a lomtalanítás... csomó lomizott bútorunk is volt amit szerettünk és sok évig használtunk pl az egyik ágy... Ez az úgy rendszer 10 szer több munkával jár... egyenként minden lakó lomiját elszállítani. 10x annyi a benzin fogyasztás is. Nem mondanám "fenntarthatónak"
johannluipigus
2025. január 16. 00:20
Hülyeség
Dominik
2025. január 15. 23:19
hát ez szupi, akkor majd százezer forintot kell költeni erre is már évente... hogy kijöjjön valaki és elvigye a lomodat... zseniális ötlet. Esetleg szeretnél lomizni egy jó kis thonet széket, akkor azt se teheted már meg... A régi még szerethető bútorok is így a darálóba kerülnek
21ezerft
2025. január 15. 23:13
"A lomisok családi alapon szervezik a munkát, ami már a lomtalanítás előtt megkezdődik. A hulladék kirakására kijelölt területeket még a lerakási idő előtt lefoglalják. A hulladékgyűjtők többnyire Budapesten kívülről, szervezetten érkeznek." Elég szépen körbeírták a cigányokat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!