Ez az új vírus letarolhatja az egész bolygót, és nem mindenkinek érdeke megállítani
2025. január 06. 18:24
Miközben országról országra, földön, vízen és levegőben is terjedhet, a különböző gyógyszervállalatok legfőbb célja a vírus terjedésének kivárása lehet.
Nyitókép: fpm, vírus és Biohazard: Raging Outbreak, Böjtös Gábor
Biohazard: Raging Outbreak társasjáték-prototípus
Miközben alig több mint egy évszázad telt el a vírusok felfedezése és a gyógymódok előállítására törekvő eljárások óta, az influenza, a madárinfluenza vagy éppen a Covid19 és mindezek variánsai átvitt és valódi értelemben is komoly fejfájást okoztak az emberiségnek. Hogy a különböző ragályok természetes vagy mesterséges úton keletkeztek-e;
hogy a 2022-ben felrobbantott Georgia Guidestones és/vagy Bill Gates kijelentése az emberiséget tizedelő vírusokról mennyire tükrözi a valóságot, abba most ne menjünk bele.
Az azonban tény, hogy egy jókor és jó helyen elterjedő, kellő ideig lappangó vírus hatalmas károkat okozhat a szervezetben és a társadalomban is. Ez pedig önmagában is rémisztő egy kicsit, pláne a regények, filmek játékok által szélsőséges formában bemutatva. A spanyol nemzetiségű Toribio Boardgames kiadónál érkező Biohazard (Raging Outbreak) pedig szintén ezt a témát dolgozza fel. A cím ellenére a társasnak semmi köze a Resident Evil franchise-hoz, ami a tengerentúlon Biohazardként ismert, sőt sokkal inkább a Pandemic és a Ticket to Ride társasjátékok szerelemgyerekének tűnhet, miközben van egy kis csavar is a koncepcióban.
Mindez közösségi finanszírozásban, Gamefoundon vált elérhetővé, a végleges változat előtt pedig a Mandiner azon kevesek közé sorolható, ahova eljutott a játék prototípusa. Aztán idővel hátha magyarul is elérhetővé válik a játék, elvégre év végi összegzésünkön is látszódott, hogy a piac Magyarországon is egyre csak bővül. Bár hozzá kell tennem, hogy a Biohazard angol nyelvismeretből sem követel sokat.
Valahol az egész családnak ajándék egyszerre, hiszen mindenki jól szórakozhat vele, ráadásul fejleszti a készségeket és a szociális képességet – mi az? Naná, hogy a társasjáték.
Biohazard – terjedő kór
A Biohazard kiindulási alapja, hogy egy vírus terjed el a világban, ami villámgyorsan fertőzi meg az országokat. Ezt elsőre két biohazard-token jelképezi, amik véletlenszerűen kerülnek fel a világtérképre. Amelyik ország megfertőződött, az menthetetlen. Innen szép nyerni, mondhatják a gyógyszerészeti vállalatok, amiket a játékosok képviselnek. A játékosok, akik aztán fejenként három fázissal követik egymást, míg be nem következik a játékot kiváltó két esemény egyike.
Az első fázisban az aktív játékos a meglévő lapjai mellé, a kártyalimitet figyelembe tartva új kártyalapokat húz a nyersanyag-pakliból, vagy az annak lapjai által frissülő piacról.
Biohazard: Raging Outbreak társasjáték-prototípus
Utóbbi előnye természetesen az, hogy itt látjuk a kártyák színét és erejét, cserébe innen kevesebb kártyát húzhatunk fel, valamint a dzsóker lapok is szűkítik a felhúzható mennyiséget. Ezután jön az akciófázis, amin belül négy opciónak van, tetszőleges sorrendben és mennyiségben: csak a kezünkben lévő lapok jelentik határainkat. A legegyszerűbb akció, hogy három egyforma színű vagy egyforma szimbólumot tartalmazó kártyát kijátszva egy másik pakliból akciókártyát húzunk, amit az adott körben még nem használhatunk. Ennek a párja az akciókártya kijátszása.
A Biohazard: Raging Outbreak egyelőre csak prototípusként létezik, ez érkezett meg hozzánk is. Itt még akadnak kezdetleges, kizárólag a prezentálásra szolgáló elemek, így például a biohazard-tokeneken sugárzást mutató szimbólum látható, és a legtöbb esetben az anyagminőség is gyengébb a véglegesnél.
El kell fogadni, hogy a Föld már nem a világ közepe, az emberiség pedig utazik és kolonizál. A nyersanyag-készlet igen szűkös, de azért minden vállalat megtalálhatja, hol tudja a legnagyobb szeletet hasítani a tortából.
Ezek a lapok a nyersanyagokkal szemben nem színt és szimbólumot tartalmaznak, ezzel szemben többnyire nagyon hasznos és erős extra lehetőségeket biztosítanak. Ami komplikáltabb és fontosabb, az a két másik akció. Az egyikkel barikádot építünk, két színnel, avagy kártyával az azonos színű országok közötti határra. Ezt ugyan terjedése során áttörheti a vírus, de ha egy ország minden védhető határára kerül barikád, akkor a régiót sikerült lezárni. A barikád 1, a lezárás pedig 5 azonnali győzelmi pontot eredményez.
Hogy milyen akciókártyákat szerezhetünk? Itt van néhány példa:
Akciókártyával ingyen letehetünk 1 vagy 2 barikádot bárhova
Akciókártyával megváltoztathatjuk a kezünkből kijátszott lapok színét
Akciókártyával akár egészséges területet is megfertőzhetünk, így nehezítve ellenfeleink dolgát
Az utolsó akció pedig a véletlenszerűen játékba került vakcina-kártya három fázisának teljesítése, aminél jelentős mennyiségű szimbólumot (vagyis kártyát) kell beáldoznunk az egyre több pontot jelentő jutalomért. Aztán ha valaki végzett az akcióival, jön a terjedés, aminél az aktív játékos kiválaszt egy biohazard-tokennel rendelkező országot, aminél kockadobással dönti el, merre terjed tovább a fertőzés. Ha terjed. Figyelve a repterekkel kapcsolatos extra szabályra.
Mindenből egy kicsi, de a vírusból sok
A játék akkor ér véget ha a világtérkép minden helyszínére került biohazard- vagy lezárás-token, vagy ha a vakcina mindhárom fázisa kifejlesztésre került. Mivel pedig mindkettőhöz sok lap vagy/és a vírus terjedése szükséges, a játékosok néha kivárnak, az egyéni célok miatt pedig akár olyan terjedési gócpontot is választhatnak, ami mások területeit veszélyezteti. És mivel a Biohazard csak látszólag kooperatív játék, de közben minimum a Ticket to Ride módján kompetitív, így ténylegesen is kiszúrhatunk másokkal, megakadályozva azt, hogy lezárással érjék el egyéni céljaikat.
Barikád emelése kártyalapokkal, amivel akár le is zárhatunk egy régiót, ezzel megakadályozva a vírus terjedését.
Emiatt egészen izgalmassá válik a családi felső és a közép-nehéz kategóriák között elhelyezkedő társas, amely egyelőre csak prototípusként próbálható ki, kizárólag a kiadó engedélyével. A játék Gamefoundon még támogatható és így megvásárolható a kezdeti áron, egészen január 19-ig, amikor lezárul a Late Pledge (utólagos befizetés) időszaka. Mutatós minikkel, playmattel, exkluzív komponensekkel egészen korrekt áron.
Az alapkiadás nagyjából 18 000, a középkategóriás prémium 27 000, míg a minden jóval megpakolt Deluxe csomag 37 000 forint, ezért már viszont kiegészítőt, kockatornyot és számos extra elemet is kapunk.
És bizony a Biohazard a próbák során jól szerepelt. Igazi profikkal álltunk neki kitapasztalni a játék mechanikáját, és miközben a Raging Outbreak a működését tekintve kifejezetten játékosbarát, emellett elég jó egyensúllyal is rendelkezik, köszönhetően annak, hogy bármilyen irányba is megyünk, bármivel foglalkozunk (vakcina fejlesztése, egyéni vagy közös célok teljesítése), azonnal vagy a játék végén kellő számú ponthoz jutunk, így akár a végjáték is maximálisan izgalmassá válik.
Annyit azonban érdemes hozzátenni, hogy a viszonylag rövid szabályfüzeten volna mit javítani. Míg más játékoknál alapnak számít a kártyák minden elemének magyarázata, itt csak annyit tudunk meg, hogy színnel és szimbólummal dolgozunk. De hogy a kettes számmal és két szimbólummal ellátott lapok miképpen működnek, arra konkrétumokat nem kapunk, ahogy itt-ott a vírus terjedésének mechanizmusa is kérdéses, de minimum félreérthető. Emellett, noha kifejezetten tetszik az art dizájn, azért az érezhetően és bevallottan AI-alapú illusztrációk is zavaróak lehetnek.
Persze ez már abszolút lehet egyéni vélemény, miközben azt mondom, hogy egyébként meg jól néznek ki a semleges vagy éppen közismert helyszíneket ábrázoló illusztrációk, amik olykor igazi látványosságokat jelentenek.
Biohazard: Raging Outbreak
Gamefoundon támogatható spanyol társasjáték prototípusa
A Biohazard: Raging Outbreak pedig ezekkel együtt is nagyon hangulatos és a vírus terjedésével egyre látványosabb társasjáték, aminek sokak asztalán és gyűjteményében lehet helye. Az érezhetően sokak kezén átment, megviselt prototípus rongált elemei ellenére is kifejezetten élvezetessé vált a kórság elleni harc, ami kimondottan izgalmas is, így tudom ajánlani. Ráadásul amíg a vírus kizárólag a játékban fertőz, addig nincs probléma, és akár abban is hihetünk, hogy minél több területet sikerül megmenteni benne, annál nagyobb biztonságban vagyunk a valóságban.
Sőt egyből kettő is megjelent magyarul! A SETI abban segít, hogy felvegyük a kapcsolatot az űrben lévő élettel, míg az Androméda játékosai az űr sötétjében küzdenek meg az idegenekkel – és egymással.
A Bárány feltörte a pecséteket, a démonok az emberek között járnak – Háború, Betegség, Éhínség és Halál vágtába kezdett. Az apokalipszis lovasait csak angyalok és mitológiai hősök állíthatják meg.
Továbbra is rengeteg izgalmas és igényes társasjáték jelenik meg magyarul. Ezért hamis pénz használata nélkül alaposan át kell gondolni, hogy mire csapunk le.
A Krétakör alapítója szerint akkor lesz újra szabad és független Magyarország, amikor Orbán, Rogán és Szijjártó bíróság előtt felel az orosz-ukrán háborúban betöltött szerepéért.
A MÚSZ elnöke néhány éve még azt mondta, „elég sok úszót eltemetett már az amerikai edző”. Wladár most úrja megszólalt Tusuppal kapcsolatban.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 21 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
coyote-0
2025. január 07. 10:30
"a Mandiner azon kevesek közé sorolható, ahova eljutott a játék prototípusa."
Szoftvernél a prototípus megnevezés nem éppen szakszerű, inkább a béta verzió.
Mandis újságfirkálók, úgy vagyok már veletek, mint ez eltartóitokkal!
Régen szimpátia volt, most meg csak a kötél és a pózna jut eszembe rólatok!
Gyúrok is karra, hogy majd jó erősen tudjam húzni a kötelet...