Lemondott mandátumáról Czeglédy Gergő, időközi választás várható
„Ezúton is »köszönjük neki«, hogy részt vett önkormányzatunk működésében, de mi jobban örülünk neki, ha ebből kimarad a továbbiakban” – írta a Kétfarkú Kutya Párt.
Mint ismert: a balos mérésekkel ellentétben a Fidesz jelöltjei nyerték az időközi önkormányzati választásokat.
Mint ismert: január 19-én időközi önkormányzati választásokat tartottak Óbudán és Veszprémben, mindkét helyszínen a Fidesz jelöltjei győztek. Mindeközben – az eredményekkel ellentétben – a balos elemzőirodák folyamatosan a Fidesz megtorpanásáról beszélnek.
A 6. számú egyéni választókerületben a választást azért kellett kiírni, mert a korábbi MSZP-s képviselő, Czeglédy Gergő lemondott mandátumáról egy vesztegetési ügy miatt.
Ezt is ajánljuk a témában
„Ezúton is »köszönjük neki«, hogy részt vett önkormányzatunk működésében, de mi jobban örülünk neki, ha ebből kimarad a továbbiakban” – írta a Kétfarkú Kutya Párt.
A választáson kilenc jelölt indult, a szavazást Malinás Sándor, a Fidesz–KDNP jelöltje nyerte 804 szavazattal (39,51%). Ugyanakkor Malinás Sándor győzelme ellenére az önkormányzatban továbbra is ellenzéki többség marad, mivel a DK, Momentum, MSZP, Párbeszéd-ZÖLDEK, LMP és Jobbik koalíciója 2024-ben 17 helyet szerzett a 23 fős testületben.
A 12. számú egyéni választókerületben azért tartottak időközi választást, mert Hegedűs Barbara, a korábbi képviselő, országgyűlési mandátumot szerzett, így megüresedett a helye a veszprémi közgyűlésben. A választáson négy jelölt indult, és Kavalecz Gábor, a kormánypártok jelöltje vitte el a szavazatok 44,83%-át. Kavalecz Gábor győzelmével a Fidesz–KDNP megtartotta pozícióját a veszprémi közgyűlésben, ahol a 18 fős testületben 11 helyet birtokolnak.
Ezt is ajánljuk a témában
Malinás Sándor lapunknak hangsúlyozta: ez a győzelem azért is különleges, mert jó ideje nem sikerült ebben a körzetben kormánypárti jelöltnek nyernie.
Lapunk megkereste Talabér Krisztián politológust, a Nézőpont Intézet elemzőjét; kíváncsiak voltunk, hogyan értékeli az eredményeket.
Talabér szerint két következtetés mindenképpen levonható az elmúlt hetek időközi választásaiból. Az első az, hogy a fideszes győzelmek láttán egyértelmű, hogy a kormánypártoknak még a ciklus második felében sincs legitimációs problémája. Az alapvetően ellenzéki fellegvárnak számító Óbuda fideszes meghódítása bizonyítja, hogy a kormánypártok mögött jelentős tömeg áll.
A második, hogy a Tisza Párt távolmaradása a választásokról egyértelmű beismerése annak, hogy a párt mögött nincs meg az a valós tábor, amelyet az egyes kutatóintézetek hónapok óta sugalmaznak”
– fogalmazott az elemző, aki szerint a párt szervezeti beágyazottságának megteremtése is kudarcot vallott, hiszen még a jelöltállításra is képtelenek. „Ezért nem marad más, mint a megfutamodás a választások elől” – tette hozzá.
Talabér szerint a baloldal régi pártjainak erőtlensége nem meglepő, bár a 10 százalék feletti eredmények egyértelműen jelzik, hogy továbbra is van létjogosultságuk a magyar pártversenyben.
A Nézőpont elemzője lapunknak elárulta: az óbudai közgyűlés színezete valóban változatlan marad, de a városvezetésnek észre kell vennie az egyértelműen növekvő elégedetlenséget, amely főként a helyi korrupcióból fakad. „Egy alapvetően baloldali kerületben aratott fideszes győzelem jelzésértékű: a helyiek átverve érzik magukat és változást szeretnének.
Az, hogy a helyi polgármester korrupciós vádak miatt a börtönből próbálja irányítani a várost, komoly jogállamisági és erkölcsi aggályokat is felvet”
– szögezte le Talabér Krisztián.
Az elemző emlékeztetett: a Nézőpont Intézet legutolsó közvélemény-kutatása a Fidesz-KDNP listáját 47, a Tisza Pártét pedig 37 százalékra mérte.
„Mivel mi minden szakmai előírást betartunk a kutatásaink során, ezért nehéz értelmeznünk olyan kutatásokat, amelyek merőben más eredményt mutatnak.
Magyar Péter gyakran hivatkozik a Tisza előnyét mérő furcsa kutatásokra, de ezzel főleg a saját táborát kívánja összetartani, illetve egyéb, jelenleg más kormányellenes párt mögött álló szavazókat magához vonzani”
– fogalmazott az ellenzéki kutatóintézetek általi mérések kapcsán Talabér, aki szerint ez egyelőre nem a Fidesz kontra Tisza relációról, sokkal inkább a kormányellenes oldal háziversenyéről szól.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd