Vera Jourová szerint a magyarok indították a lavinát: egyre több illiberális törvényt fogadnak el az uniós tagállamokban

2024. december 07. 11:32

Az Európai Bizottság leköszönő alelnöke szerint Magyarországon aggasztó a jogállamisági helyzet, az illiberális jogalkotás pedig ragadós Európában.

2024. december 07. 11:32

Ciklusértékelő interjút adott Vera Jourová, az Európai Bizottság leköszönő alelnöke az Euronews uniós televíziónak, amelyben a mandátuma, 2019 és 2024 közötti európai jogállamisági helyzetet véleményezte.

Mint elmondta: az elmúlt öt évben több tagállamban 

a demokratikus intézményrendszer erodálódása „sokkoló” méreteket öltött, 

egymás után fogadnak el tagállami parlamentek az EU jogrendjével össze nem egyeztethető, illiberális jogszabályokat. és mint fogalmazott, számára az a legsokkolóbb, hogy ezek a törvényalkotási irányok mennyire „ragadósak”, egyre több tagállamban megjelentek az Európai Bizottság ötéves ciklusa során.

Az EU a legtöbb ilyen esetben kötelezettségszegési eljárást indított az adott tagállam ellen, 

a legtöbb esetben „a sajtószabadság elveit” megsértő, illetve „az LMBTQ-közösség jogait korlátozó” törvények miatt. 

Magyarországgal kapcsolatban a 2021-ben elfogadott gyermekvédelmi törvény hozta fel példának, amelynél a törvényalkotó deklarált célja a gyermekek megvédése a pedofília veszélyeztetéseitől, de szerinte ez a jogszabály az LMBTQ-közösség tagjaival szemben diszkriminációt jelent, ezért 2022-ben az EU az Európai Bíróság elé vitte az ügyet.

Azóta azonban hasonló jogszabályokat hozott a bolgár és a szlovák parlament is, kitiltva az LMBTQ-propagandát az iskolák falai közül. Ezeket a törekvéseket is az emberi jogok megsértésének érzi az Európai Bizottság. Szlovákiában egyébként drámaian rossznak látják a sajtó helyzetét is.

A másik sérelmes magyar kormányzati lépés a Szuverenitásvédelmi Hivatal létrehozása, illetve tevékenysége volt. 

Az EB értékelése szerint a hivatal léte lehetővé teszi, hogy egy magyar hatóság olyan korrupciót vizsgáló ngo-kat zaklasson mint a Transparency International.

Amikor megjelennek az első jelei annak, hogy ezek a magyar törvények hasonló jogalkotásra inspirálnának más tagállami törvényhozásokat, én biztosként azonnal jeleztem az adott tagállamnak, hogy párbeszédre lenne szükségünk, mert ezek a tervezetek sértik az EU jogát” – emlékezett az EB leköszönő alelnöke, aki kiemelte a közmédiák fontosságát, hiszen ha azok nem látják el a „hiteles, pártatlan tájékoztatás” munkáját, akkor sérül az állampolgárok kiegyensúlyozott tájékoztatáshoz való jutásának joga.

Vera Jourová szerint vannak politikusok, akiknek útjában áll a kiegyensúlyozott közmédia, 

ezért vagy megvonják a jogos állami támogatást tőle, vagy pártkomisszárokat állítanak az élére. Erre megoldás lehet a 2025 nyarán elfogadásra váró uniós médiaszabadság törvény, amely a 27 tagállam médiaviszonyainak új szabályozását fogja megadni, ekképp „garantálni fogja” a közmédia működésében „a szerkesztői szabadságot, az intézményi függetlenséget”.

***

A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: JOHN THYS/AFP

Összesen 92 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Harley 1
2024. december 08. 23:16
Nem érdekel a dumája... leginkább az tetszik inkább, hogy ez a büdös cseh kurva nemsokára eltakarodik innen....az àltalam belàtható közéletből.
Felvidéki MAGYAR
2024. december 07. 23:43
A kurva anyádat, te cseh kurva!
ubulka57-2
2024. december 07. 21:29
Nem kellett volna a veszélyes magyar példára folyamatosan felhívni a többi tagállam figyelmét! Ha ilyen rossz a helyzet miért nem indult több tagállam ellen a jogállamiság megsértése miatt eljárás?
OneiroNauta
2024. december 07. 18:24
Kártékony globalista féreg.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!