L. Simon László: A kormány igazán azzal segítene a vállalkozásokon és a napelemmel rendelkező lakosságon, ha a németekéhez hasonló rendszert vezetne be

2024. december 02. 19:56

A rezsicsökkentés mellett a szabályozás sürgős újragondolására is szükség van.

2024. december 02. 19:56
null
L. Simon László
L. Simon László

(Nyitókép: Mandiner / Földházi Árpád)

A szerző író, kultúrpolitikus

Orbán Viktor miniszterelnök bejelentését a Demján Sándor-programról kitörő örömmel fogadták a lakosság jelentős részét foglalkoztató kkv-k tulajdonosai. Már a gesztus is sokat jelent: a multinacionális tőke hazánkba csábítása mellett a kormány a hazai tulajdonú cégeket is fontosnak tartja. Sokan reménykednek most abban is, hogy a vállalkozások rettenetes adminisztrációs terhei is csökkenni fognak. A célok, az irány és a kommunikáció is helyes.

Ám az elektromos áram díjának megfizetésével kapcsolatos szabályozás lehetetlen helyzetbe hozza a hazai vállalkozásokat. A kormány a rezsicsökkentési programmal már egy ideje védi a családokat, részben kompenzálja az egekbe szökő áramdíjakat. Most azt is érzékelte, hogy a magas áramdíj a vállalatok versenyképességét is veszélyezteti, ezért úgy döntött, hogy az egyetemes szolgáltatásra a lakossági fogyasztók mellett a mikro­vállalkozások egy része is jogosult lesz. Ez a szabály azon vállalkozásokra vonatkozik, amelyeknek az összes felhasználási helyükön együttesen 3×63 ampernál nem nagyobb a csatlakozási teljesítményük, s ők 4606 kilowattóra/év fogyasztásig rendeletben meghatározott kedvezményes áron kapják az áramot. Azonban a többi vállalkozás helyzetén is javítani kellene, mert a kkv-k jó része bele fog fulladni a sok utólag kiszámlázott rendszerhasználati díjba.

A kkv-szektorban az MVM és a szolgáltató (pl. az E.On) közötti áramátvétel is gondokat okoz, ezért sokan nem a valós villanyszámlát kapják meg, hanem egy magasabb, becsült értéket számláz ki az MVM. A napelemnél továbbra is hiányzik az éves szaldó­elszámolás, azaz az 50 kilovoltamper alatti, háztartási méretű naperőművek nem léphetnek éves szaldóba, csak haviba. Így nem térülnek meg a napelemes be­ruházások. A fogyasztók piaci áron veszik az áramot, az általuk termelt, de az adott hónapban el nem használt áramot viszont kilowattóránként 5 forinton kell betudniuk az áramszolgáltatónak. A szolgáltató ezt a betermelt áramot piaci áron értékesítve extraprofitra tesz szert. De még az ilyen elszámolás megtartása mellett is üdvös lenne, ha a naperőmű által betáplált energia eladási és vételi árát közelítenék. Ma ennek hiányában az önerős lakossági napelemes beruházások, illetve a kisebb vállalkozások beruházásai az 50 kilovoltamper alatti naperőművekbe szinte megszűntek, csak a nagyobb, visszatáplálás elleni védelemmel ellátott kiserőművek valósulnak meg, ezeknél eleve nem lehet áramot táplálni a hálózatba. Ezek viszont csak a folyamatos fogyasztást produkáló cégeknek éri meg. Például egy borászatnál a szüreti és az erjedési időszakban nagy az áramfelvétel, az év többi hónapjában kicsi. Az ilyenkor betermelt áramot viszont nem fizetik meg, sőt a rendszerhasználati díjak utólagos kiszámlázásával tönkretehetik a vállalkozásokat. A szolgáltatók láthatólag a rendszerhasználati díjjal kompenzálják azt, hogy a napelemes áramtermelés miatt csökkent a profitjuk.

A kormány igazán azzal segítene a vállalkozásokon és a napelemmel rendelkező lakosságon, ha a németekéhez hasonló rendszert vezetne be. Ott a napelemek tulajdonosai csak a hálózatba betáplált és onnan vételezett energia különbsége után fizetnek díjat.

A rezsicsökkentés mellett tehát a szabályozás sürgős újragondolására, valamint a nagy szolgáltatók 
fölényének kitett fogyasztók védelmére is szükség van,

ha nem akarjuk, hogy számos kkv bedőljön a nemritkán több évre visszamenőleg kiszámlázott, akár az éves árbevételüket megközelítő rendszerhasználati díj miatt. Ez nem pusztán gazdasági, hanem a választási eredményeket befolyásoló politikai kérdés is.

A kulturális területre is figyelni kell: számos olyan alapítványi és egyesületi formában működő galéria, művelődési és előadóművészeti intézmény van, amelyeket ugyancsak ellehetetlenítenek a magas áramdíjak és a rendszerhasználati díjak. Ráadásul hiányoznak a kulturális szektor napelemfejlesztéseit támogató programok. A kultúra területén is számítunk a patrióta kormányra.

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Obsitos Technikus
2025. március 06. 11:37
Nincs igaza, és nem is ért hozzá. Nyilván hazabeszél, otthon telepített ilyet a borászatába, és most nem tud eleget kaszálni rajta. A háztartási kiserőműveknek nem a kormány a gátja, hanem a fizika..
nyúlgerinc
2024. december 05. 06:46
Ez az L. Simon nevezetű se@fej lesz a Fidesz sírásója? Tényleg nincs jobb, és több képzett kádere a Fidesznek, hogy ezt a f@szt még valahol is foglalkoztatják?
Karcsi_Charlie
2024. december 04. 20:21
Nem értem, hogy miért kell a Szájer és L.Simonhoz hasonló kádereket újra felszínre hozni. Ebből bukás lesz.
2024. december 04. 20:07 Szerkesztve
Persze, igaz, egyet is értek. De azért a Mandiner kiszerkesztette belőle azt a részt, amikor maga felé hajlik ám a keze ennek a pornó-szentnek. Ugyanis odacsempészte, hogy főleg a szőlész-borászok nevében kezdett vala szólani. Bezzeg nem jeleskedik a kulturális élet hasonló anomáliáinak (melyek kizárólag az autentikus keresztény/magyar kulturális hagyományokat őrzőket lehetetlenítik el,) a felszámolásában. Nagy Feró Kossuth-díjas, Kocsis István, a legnagyobb élő magyar drámaíró nem? Koncz Gábor nem? Koncz Gábor nem lehet a Nemzet Színésze?! Persze, mit akarunk, amikor már a Magyar Nemzet is két interjúban/ cikkben laudált Jordánnak! Ki a következő? Újra megnyitják az Ascher-Cafét?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!