Egy doktori védés politikai tanulságai – Orbán Balázs a Reakcióban! (VIDEÓ)
A miniszterelnök politikai igazgatóját kérdeztük a nagy figyelmet kiváltó egyetemi eljárás kapcsán.
A miniszterelnök politikai igazgatója az Index Konkrétan című műsorában elmondta: az 1956-ról szóló mondatának elferdítői éppen azok, akik '56-ból vezetik le Ukrajna katonai megsegítését.
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner
Orbán Balázs volt az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának vendége, miután a miniszterelnök politikai igazgatójának doktori védése szokatlanul nagy nyilvánosságot kapott. Orbán kedden az ELTE jogi karán védte meg doktori disszertációját, előzőleg az ELTE BTK egyik oktatója bírálta, hogy ott szerez tudományos fokozatot, míg Rácz András, a Budapesti Corvinus Egyetem mesteroktatója plágiummal gyanúsította meg.
A műsorvezetői kérdésre Orbán elmondta: örül, hogy véget ért ez a folyamat, de annak is, hogy ennek révén kutatási területe, a parlamenti jog és képviselői mandátum természete iránt soha nem látott érdeklődés volt.
Orbán Balázs leszögezte:
tudományos fokozat védését nem lehet politikai okokból megtámadni, a védőt politikai alapon diszkriminálni,
mert „a tudomány dolgaiban a tudomány művelői jogosultak dönteni”, illetve a magyar jogrend a közhatalmat gyakorló személyek számára lehetővé teszi a tudományos tevékenységet, így aki ezt akadályozni próbálja, alkotmányellenesen teszi ezt, így ez szerinte „a jobboldali gondolat ellehetetlenítéséről szólt”.
A politikai igazgató szerint fontos megőrizni a tudomány szabadságát, és
a politikai és ideológiai nyomásgyakorlásokat nem szabad beengedni a felsőoktatásba.
Az ELTE az ő eljárása során mutatott magatartása az ő értékelése szerint professzionális és mintaszerű volt.
A beszélgetésben esett a politikai igazgató másik közfigyelmet kapott ügyéről is, amikor a Mandiner Stratégiai részleg című műsorának adásában az ukrajnai háborúval kapcsolatban a következőket mondta: „pont ‘56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált két és fél évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát”.
Orbán Balázs ezzel kapcsolatban újra elmondta: elnézést kér, ha valakit ezzel megbántott, félreérthetően fogalmazott, „rossz mondat” volt. „Nyilvánvalóan én
nem azzal a jelentéstartalommal szerettem volna ezt a mondatot használni, amilyen jelentéstartalmat aztán az ellenzék hozzátett”
– tette hozzá.
A politikai igazgató szerint az adásban Ukrajna nehéz helyzetéről volt szó, ő nem 1956-ról szeretett volna beszélni a műsorban, hanem az ukrán háborús helyzetről. Mint fogalmazott, a kormány „morális értelemben abszolút mellettük áll ebben a küzdelemben”, és „nekik szuverén döntésük, hogy hogyan reagálnak az orosz agresszióra”, de azt nem szabad elfelejteni, hogy milyen ára van ennek a háborúnak: több százezer ember hunyt el, több millió megsérült, és tízmilliók menekültek el abból az Ukrajnából.
Orbán Balázs a műsorvezetői felvetésre azt válaszolta, hogy a hazafiasság és haza megvédése nem adható fel.
„Az ’56-osok mindent úgy csináltak, és akkor csináltak, amit és ahogy kellett. Ez az én álláspontom.
Tehát ők bátrak voltak, felelősségteljesek, ügyesek voltak, és mozgásteret bővítettek Magyarország számára. A két dolgot meg kell próbálnunk elválasztani egymástól. Nem én kevertem össze ezeket a témákat, hanem azok szokták összekeverni, akik azzal szokták a magyar békepárti pozíciót megtámadni, hogy bizony-bizony '56-ból az következik, hogy nekünk katonai segítséget kellene nyújtani Ukrajnának. Nekünk is megvan a szuverén jogunk, hogy eldönthessük, hogy kinek mikor nyújtunk katonai segítséget, és kinek mikor nem, és Ukrajnának is megvan a szuverén joga, hogy eldöntse, hogy egy ilyen konfliktust hogyan kezel” – hangsúlyozta Orbán.
A Menczer Tamás-Magyar Péter- szóváltás ügyében a miniszterelnök politikai igazgatója elmondta:
„ezek az ügyek, ezek a Magyar Péter-jelenséghez kötődnek. Ő egy botrányos szereplője a magyar politikának,
már a belépése, az ittléte, minden megnyilvánulása botrányos”. Orbán úgy vélte, Menczer Tamás annyit tett, hogy a politikai közössége képviseletében megpróbált válaszokat adni ezekre a provokációkra.
Orbán Balázs a Fidesz tábora egységes, a kormánypártnak nincs oka megijedni a Tisza Párttól.
Arra a műsorvezetői kérdésre, hogy Magyar Péter EP-képviselői jogával élve miért nem mehet be a gyermekvédelmi intézményekbe, a politikai igazgató azt felelte:
„ne tegyünk úgy”, mintha Magyar Péter intézménybejárása a gyerekekről szólna,
ez az ő politikai érdekeiről szól, és jogos, hogy nem mehet be, mert nem úgy viselkedik.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök politikai igazgatóját kérdeztük a nagy figyelmet kiváltó egyetemi eljárás kapcsán.