Igazság, igazság, igazság... – Lánczi András írása
Hogy a politikában az igazság a legveszélyesebb fegyver, azt két igazságbeszélő sorsa bizonyítja: Csurka Istváné és Gyurcsány Ferencé.
A több mint tíz éve elhunyt Csurka István ellen elkövetett karaktergyilkossággal sikerült a feje tetejére állítani az igazságtétel kérdését is. Mások mellett ez is napirenden volt a kilencven évvel ezelőtt született drámaíró-politikus munkássága előtt tisztelgő konferencián.
„Nincs más választásom” – fogalmazott Csurka István 1993-ban megjelent, Átvilágítás című esszéjében, amelyben elsőként ismerte be a nyilvánosság előtt, hogy 1956 után az állambiztonság együttműködésre kényszerítette. A huszonhárom éves, végzős, dramaturgia szakos hallgatót 1957-ben hálózta be a politikai rendőrség a kistarcsai internálótáborból való szabadulása fejében.
A forradalom kirobbanása előtt a Színművészeti Főiskolán hallgatói gyűlést tartottak, amelynek célja az intézmény sztálinista vezetőinek számonkérése volt. Egyedül Csurka István vállalta nyíltan a véleményét: „Csurka az ellenforradalom ideje alatt az igazgató elvtársnővel teljesen szembehelyezkedett, és követelte az eltávolítását” – olvashatjuk az internálásáról szóló határozat indoklásában. Október 23-át követően részt vett a forradalom és szabadságharc eseményeiben, megszervezte a főiskolán a nemzetőrséget, fegyvereket szerzett, és igazolványokat állított ki. 1957. március 4-én tartóztatták le a főiskola kollégiumában, „begyűjtésére” egy egész karhatalmi alakulatot vezényeltek ki. Veréssel, verbális fenyegetéssel próbálták megtörni, végül 1957. április 9-én internálták, a kistarcsai táborba szállították: „nevezett a társadalomra veszélyes, így közbiztonsági őrizetbe való helyezése szükséges”.