„Nincs más választásom” – fogalmazott Csurka István 1993-ban megjelent, Átvilágítás című esszéjében, amelyben elsőként ismerte be a nyilvánosság előtt, hogy 1956 után az állambiztonság együttműködésre kényszerítette. A huszonhárom éves, végzős, dramaturgia szakos hallgatót 1957-ben hálózta be a politikai rendőrség a kistarcsai internálótáborból való szabadulása fejében.
A forradalom kirobbanása előtt a Színművészeti Főiskolán hallgatói gyűlést tartottak, amelynek célja az intézmény sztálinista vezetőinek számonkérése volt. Egyedül Csurka István vállalta nyíltan a véleményét: „Csurka az ellenforradalom ideje alatt az igazgató elvtársnővel teljesen szembehelyezkedett, és követelte az eltávolítását” – olvashatjuk az internálásáról szóló határozat indoklásában. Október 23-át követően részt vett a forradalom és szabadságharc eseményeiben, megszervezte a főiskolán a nemzetőrséget, fegyvereket szerzett, és igazolványokat állított ki. 1957. március 4-én tartóztatták le a főiskola kollégiumában, „begyűjtésére” egy egész karhatalmi alakulatot vezényeltek ki. Veréssel, verbális fenyegetéssel próbálták megtörni, végül 1957. április 9-én internálták, a kistarcsai táborba szállították: „nevezett a társadalomra veszélyes, így közbiztonsági őrizetbe való helyezése szükséges”.
1957 augusztusában több alkalommal is kihallgatásra vitték, ahol egyértelművé tették, csak abban az esetben nyerheti vissza a szabadságát, ha vállalja a beszervezést. Csurka beszervezési kísérletével nem annyira az információszerzés volt a politikai rendőrség célja, hanem az, hogy önmagában az együttműködés tényével kompromittálják személyét, így elérve, hogy antikommunista érzelmeit elnyomva ne szálljon újra szembe a diktatúrával. Mint hálózati személy, a Raszkolnyikov fedőnevet választotta magának. Nem véletlenül döntött Dosztojevszkij regényhőse mellett: közvetlenül a „bűn elkövetését”, az aláírást követően – mint a regény hőse – azonnal bűntudatot érzett.
Csurka már ekkor eldöntötte, hogy senkiről nem fog kompromittáló jelentést tenni. Taktikája lényege az volt, hogy hosszú időre megszakította korábban intenzív közösségi életét. Nem járt társaságba, kerülte az olyan embereket, akiknek a személye érdekes lehetett a hatalom számára, helyette a lóverseny és a kártya töltötte ki a szabadidejét. „Csurka pontosan tudja, hogy neki lóversenyre kell járnia, a legnagyobb irodalmi viták és ütközetek közepette zsokékat szidni, lovakat dicsérni vagy becsmérelni” – írta róla 1978-ban az írótárs és barát Bertha Bulcsu. A tartótisztjével való találkozókon hasznavehetetlennek bizonyult, így 1964-ben kizárták a hálózatból. Munkadossziéját megsemmisítették, mivel érdektelen információkat tartalmazott. Ennek ellenére a Csurka István és az állambiztonság című képzeletbeli dráma első felvonása végül mindkét félnek eredményesen záródott. Csurka megőrizte tisztaságát, a belső elhárítás pedig politikailag hosszú időre a partvonalon kívülre szorította a drámaírót.