Véget vetne a kormány a lakhatási válságnak

2024. november 20. 22:45

Egyre súlyosabb nehézségekkel küzdenek azok, akik ingatlant szeretnének vásárolni vagy bérelni. Elsősorban Budapesten, de már a megyei jogú városok többségében is tarthatatlanná vált a helyzet a magas árak miatt, ezért a kormány a lakhatást elősegítendő tíz pontból álló csomagot dolgozott ki.

2024. november 20. 22:45
Backyard,Of,An,Old,,Large,Apartment,Building,In,The,Old
Nagy Kristóf

Nyitókép: Shutterstock 

Magyarországon nőttek tíz év alatt a legnagyobb mértékben az ingatlanárak az Európai Unió tagállamai közül: 2024 második fél évében 300 százalékkal haladta meg az átlagos négyzetméterár a 2015-ös szintet, vagyis négyszer annyiba kerül ma egy ingatlan, mint tíz évvel ezelőtt.

Budapesten kell a legtöbbet fizetni mind vásárláskor, mind bérléskor, majd a megyeszékhelyek és a nagyobb települések következnek. Az egyetemi városokban vastagabban fog a bérbeadók tolla. Óriási volt az áremelkedés Budapest agglomerációjában, a Balatonnál, valamint Nyugat-Magyarországon is.

Területileg hatalmas eltérés tapasztalható, amit jól szemléltet, hogy egy belső kerületi fővárosi egyszobás garzonlakás árából egy közepes vidéki városban többszintes családi házat is lehet vásárolni. A legkisebb településeken ezzel szemben alig van kereslet, így az árak is alacsonyak.

Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
files32
2024. november 21. 05:42
Pont a kormány tehet a magas ingatlanárakról.
polárüveg
2024. november 21. 02:58
Tudtommal Szlovákiában a nyugdíjrendszer rendelkezik nagyszámú lakással, ezért a lakáshasznosításból tudja inflációmentesen a nyugdíjat fenntartani, az állami költségvetést tehermentesíteni, és az ingatlanpiacot, lakhatási lehetőségeket anomáliamentessé tenni. Más: az ingatlanközvetítők munkájára szükség van. De árfelhajtó szerepük az elmúlt kb. 20 évben vitathatatlan.
polárüveg
2024. november 21. 02:50
A befektetési célú lakásvásárlások okozzák ezt a helyzetet a fővárosban, és mennek utána a vidéki városok. Ahogy szántóföldeknél, mint speciális vagyontárgynál is van korlát, így a lakásnál, mint speciális vagyontárgynál is szükség lenne korlátozásokra. Pl. miért külföldi befektetők hozamigényének kellene meghatározni a fővárosi fiatalok lakáshoz jutását? A lakást nem szabadna a szabad tőkejavak közé számítani. Hasonló a helyzet a magyar befektetőkkel. Miért pár tucat ingatlancápa lehetetleníti el a fővárosi fiatalok életkezdését? Aki nyugdíjas, vagy kiskorú gyermeke van, vagy munkaképtelen eltartott családtagja van, ott érthető és indokolható is a többletingatlan, és annak hasznosítása. Másutt anyagi haszon mozgatja a többlet lakásszerzést, tehát anyagi haszon teszi tönkre százezrek lakhatási lehetőségét. Ezt a befektetési igény nincs helyesen becsatornázva az ingatlanpiacra, azért deformálódhatott a helyzet.
Szerintem
2024. november 20. 23:58
Már csak azt nem értem, hogy ahol pár éve még erdők voltak, de már ott is házakkal, lakásokkal sűrűn beépített, a lakosságszám meg csökken, mégis kik azok, akik még így se tudnak hol lakni? Gyorsabban szaporodik az amúgy csökkenő lakosságszám? Vagy mi van?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!