Térképen a több százezer embert érintő probléma: ezeken a helyeken veszélyes az ivóvíz minősége

2024. november 20. 09:58

A fővárosban és a környékén érdemes vigyázni a csapból folyó vízzel.

2024. november 20. 09:58

Még mindig vannak az országnak olyan részei, ahol gondok vannak a csapvízzel – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ friss, 2023-ra vonatkozó ivóvízminőségi jelentéséből. A portfolio.hu cikkében kiemelte, hogy szinte mindenhol jó minőségű csapvíz folyik itthon, de továbbra is van kilenc olyan település, ahol az arzéntartalom magas, Budapesten és a nagyobb településeken pedig az ólom okozhat problémákat.

Az NNGYK oldalán elérhető legfrissebb, 2023-as ivóvízminőség jelentés szerint valamelyest romlott a közüzemi ivóvízellátás, országosan a lakosság 95,5%-a számára érhető el, ami alacsonyabb a 2022-re, illetve 2021-re jelentett értéknél (99,7%, 99%).

A közműves ivóvízhálózatra kötött lakások aránya továbbra is Bács-Kiskun megyében a legalacsonyabb (88,3%, ami az előző évhez képest kb. 1% emelkedést jelent). Közel 100%-os az ellátottság Budapesten és 6 megyében.

Hogyan történik az ivóvíz minőségének mérése?


A legkisebb kapacitású ivóvízellátó rendszerekben évi négy mintát vesznek, míg a legnagyobbakban akár napi mintavételre is sor kerülhet. Az ellenőrző mintákat kijelölt mintavételi helyeken veszik. Az ellenőrző vizsgálatok elsősorban a szolgáltatott ivóvíz minőségét jellemzik, az épületek belső hálózatában bekövetkező esetleges minőségromlást (pl. ólom kioldódás, baktériumszaporodás) nem tükrözik. 

Ezt is ajánljuk a témában

Kitérnek arra, hogy a szükséges vizsgálatok számszerűleg minden településen jellemzően megtörténtek, bár laboratórium kapacitás problémák miatt több megyében szervezési problémák jelentkeztek. 

ivóvíz 1

Nyitókép: Getty Images

 

 

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rockercicc
2024. november 20. 12:11
Lesz ez még rosszabb is!
zsuzsa-963
2024. november 20. 12:00
"Ki a Rudas vizét issza, saját vizét issza vissza." Ebből per volt, és a vers íróját a két világháburu között arra ítélték, hogy saját költségén jelentessen meg egy ellentétes értelmű versecskét, ami így szólt: "Ki a Rudas vizét issza, NEM a saját vizét issza vissza."
zsuzsa-963
2024. november 20. 11:56
Az arzénkérdés egy álprobléma, Magyarországon az EU-s csatlakozás előtt 50 mikrogramm/l volt az arzén határértéke és ezt egyetlen vízmű által szolgáltatott ivóvíz sem lépte túl akkor. Az EU-s 10 mikrogramm/l határérték átvétele után lett egyszerre "káros" az ivóvíz egyes településeken. Az emberi szervezetbe két fő módon kerül arzén, az ivóvízzel és a tengeri herkentyűkkel. A 10 miligramm/l határérték egyetlen indítéka, hogy a tenger mellett élők magas hal, kagyló, rák fogyasztása esetén sem legyenek veszélyeztetve. Mutasson nekem valakit, aki Magyarországon a magas arzén koncentrációjú településen tengeri herkentyűn él, ha van is ilyen annak van pénze palackos vízre is. Egyébként Szolnokon meghagyták a régi artézi kutakat magas arzéntartalommal, csak egy figyelmeztető táblát tettek ki, és láss csodát sorban állnak a kútnál, mert sokkal ízletesebb, mint a Tisza tisztított vizéből készült vezetékes ivóvíz.
Doki53
2024. november 20. 10:42
Tisza vize a legtisztább, isszák is sokan. Egy kérdésem lenne, Vadai még jól van, mert most volt vízkóstolón,
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!